Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή CRT monitor από arcade (horizontal width coil)

    Καλησπέρα παιδιά,

    Δεν πρόκειται ακριβώς για crt τηλεόραση, αλλά πλακέτα για monitor από arcade και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

    Λοιπόν η πλακέτα έχει ρυθμιστικά για ύψος και πλάτος, φωτεινότητα κτλ. Όλα έχουν pots, εκτός από αυτό του ύψους, που είναι ένα πηνίο με ρυθμιστικό (μην βαράτε δεν ξέρω πως ονομάζεται). Καθώς το γυρνούσα έσπασε η βιδούλα από φερρίτη και πλέον το ύψος είναι στον θεό...

    Έψαξα λοιπόν στα arcade forums και είδα ότι ονομάζεται horizontal width coil. Βρήκα κάτι πηνιάκια από παλιές πλακέτες αλλά έχουν μικρές βιδούλες, παρ'όλα αυτα σφήνωσα δυο για δοκιμή και δεν άλλαξε κάτι.

    1) Πρώτη ερώτηση λοιπόν πως ονομάζονται γενικά, γιατί με τον όρο width coil βγαίνουν μόνο αποτελέσματα σχετικά με arcade.
    2) Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί σαν ανταλλακτικό π.χ. στον Φανο ή μόνο ebay;
    3) Σε τι τηλεοράσεις μπορεί να πετύχω τέτοια πηνία με μεγάλο φερρίτη, γιατί όσες έχω ανοίξει δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

    Για να δείτε πως είναι το πηνίο:
    http://forums.arcade-museum.com/showthread.php?t=165832

    Υ.Γ.1: Γενικώς με τα πηνία έχω μαύρα μεσάνυχτα, γι'αυτό αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
    Υ.Γ.2: Τελικά την βλάβη που γι'αυτό το άνοιξα δεν την έφτιαξα, αλλά δημιούργησα και άλλη

  2. #2
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε Λευτερη το βιδακι που εσπασε ειναι μαγνητικο το εχω παθει και εγω, βαζωντας ενα κωματι λαστιχακι μαζι με τη χαλασμενη βιδα ,η μαγνιτιζωντας το πηνιο με καποιο μικρο μαγνητη ,δεν ειναι μεγαλη η ζημια,αλλα πρεπει να ησαι και λιγο προσεχτικως , με των καιρο θα μαθεις,αλλωστε ολοι κανουμε λαθη , να τις πρωαλλες εγω επληνα ενα μονιτορ με νερακι-σαπουναδα, το στεγνωσα αλλα επρεπε να μεινει και στα αμαξι-θερμοκηπιο καμια 10αρια μερες οπως και να εχει το μαμησα το μ/τ υψηλης πηρε υγρασια,λαθη συμβαινουν σκοπος του τραγουδιου ειναι να μαθαινουμε απο τα λαθη μας Α και κοιτα και κανα πεταμενο μονιτορ σε κανα καδο ανακυκλωσης μπωρει να παζει η οχι αλλα μπωρει να εχει αυτο που επιθημεις .καλη τυχη.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Νεκτάριε, αλλά η βίδα έγινε μικρά κομματάκια και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα κολλήσω με logo αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Δοκίμασα και με άλλα μικρά μαγνητάκια που χώραγαν στην μπομπίνα και η διαφορά ήταν μικρή, δηλαδή αν έχει μεγαλώσει για παράδειγμα 20% το ύψος, πήγε στο 15%, μάλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο μαγνήτη και πιο ισχυρό.

    Το εξωτερικό περίβλημα του πηνίου παίζει κάποιο ρόλο; Γιατί στην προσπάθεια να το αφαιρέσω, έσπασε και αυτό, το κόλλησα ξανά αλλά δεν γνωρίζω αν επηρεάζει τίποτα. Είπαμε όταν πάνε στραβά τα πράγματα...

    Σε παλιά ραδιοφωνάκια έχω πετύχει κατά καιρούς πηνία τυλιγμένα μάλλον σε φερρίτη, κάνουν αυτά;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteriszgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΔοκίμασα και με άλλα μικρά μαγνητάκια που χώραγαν στην μπομπίνα και η διαφορά ήταν μικρή, δηλαδή αν έχει μεγαλώσει για παράδειγμα 20% το ύψος, πήγε στο 15%, μάλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο μαγνήτη και πιο ισχυρό.
    Δεν είναι μαγνήτης, είναι φερρίτης. Αν δεν μπορέσεις να βρεις ανταλλακτικό, δοκίμασε πατέντα με φερρίτη από άλλο ρυθμιζόμενο πηνίο, ή ακόμη και πυρήνα πηνίου λήψης από ραδιοφωνάκι AM, γενικώς οποιοδήποτε κομμάτι φερρίτη χωράει μέσα.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    ετσι απο περιεργεια τι μονιτορ ειναι?

  6. #6
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Α και ΠΡΟΣΕΧΕ ειναι υψηλη ταση καπου 22ΚV οποτε καταλαβαινεις.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Λοιπόν βρήκα ένα όρθιο πηνίο με σταθερό φερρίτη και το διέλυσα με προσοχή γιατί ήταν κολλημένος ο φερρίτης μέσα στην μπομπίνα. Ταιριάζει ακριβώς στο δικό μου πηνίο και αφού βρήκα το σημείο που ήθελα, το κόλλησα με logo και πλέον το ύψος επανήλθε στο κανονικό του

    Χίλια ευχαριστώ Νεκτάριε και Νίκο για την βοήθεια και φυσικά σε αυτό το υπέροχο forum!

    ---

    Θα ήθελα άλλη μια μικρή βοήθεια παιδιά για να το βιδώσω και να ησυχάσω με αυτό...

    Το πρόβλημα που γι'αυτό ανοίχτηκε παραμένει και πιθανολογώ ότι οφείλεται σε ψυχρή. Για αρχή ακούγεται ένα τσιτσίρισμα και στην οθόνη η εικόνα κυματίζει στις άκρες, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κατά καιρούς να κάνει restart το παιχνίδι ή να βγάζει διάφορα χαζά. Με ένα χτύπημα στην πλακέτα του monitor, που παρεμπιπτόντως είναι της kortek, φτιάχνει και με ένα δεύτερο επανέρχεται.

    Βρήκα κάποιες ψυχρές γύρω από την υψηλή αλλά και πάλι δεν διορθώθηκε, συνέχισα στην ευρύτερη περιοχή μέχρι που μου τελείωσε το καλάι. Αφού σε λίγο θα πάω να αγοράσω καλάι, υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται κάτι άλλο π.χ. πυκνωτής, γιατί έχει κάτι φουσκωμένους, αλλά με προβληματίζει ότι με τα χτυπήματα φτιάχνει/χαλάει.

    Για να αποκλείσω την πλακέτα του παιχνιδίου καθώς και την καλωδίαση, αποσύνδεσα την πλακέτα του monitor, φυσικά δεν έχω εικόνα αλλά δεν ακούγεται τίποτα, ούτε και χτυπώντας την ελαφριά.

    Έχετε καμία άλλη ιδέα;

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteriszgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται κάτι άλλο π.χ. πυκνωτής, γιατί έχει κάτι φουσκωμένους, αλλά με προβληματίζει ότι με τα χτυπήματα φτιάχνει/χαλάει.
    Πιθανόν να έχει παραπάνω από ένα προβλήματα. Οπωσδήποτε αντικατάσταση τους φουσκωμένους, μη σου πω και όλους.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Χρονοβόρο αλλά δεν γινόταν διαφορετικά, γιατί δεν έβρισκα άκρη, πέρασα όλη την πλακέτα καλάι και ας μην φαινόταν ψυχρή και...

    φτού να μην το ματιάξω... παίζει χωρίς προβλήματα!

    Στην συνέχεια άλλαξα και μερικούς πυκνωτές και τώρα είναι ανοιχτό για έλεγχο.

    Σας ευχαριστώ παίδες

  10. #10
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Λευτερη πρεπει να γνωριζεις πως η μοναδα μετρησης του ασθενη σου ονομαζεται Henry.Σωστο θα ηταν να πας το πηνιο σε ενα εργαστηριο και να σου μετρησει ποσα milliHenry αναφερει το πηνιο χωρις τον φερριτη και ο τεχνικος ισως να κρινει,ας πουμε οτι ειναι ιδιο με αυτο της grundig π.χ 0,26mH - 0,58mH.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] βαλβιδα fan coil
    από fm344 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 17:30
  2. [Παιχνιδομηχανή] Pacman Arcade πρόβλημα
    από stratos111 στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-11, 20:03
  3. "ξεχείλωμα" horizontal σε SONY KV-21M1D
    από selectronic στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 15:39
  4. CRT arcade monitor προβλημα :(
    από jayman στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 21:35
  5. ARCADE PAC MAN ΟΘΟΝΗ
    από makisxxx στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 18:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας