Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Προσπαθώ να σε προλάβω , η αντλία είναι Einhell-made in China καί γράφει επάνω bar 1=10min , 0=20min , αλλά δεν το καταλαβαίνω .

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ατμόσφαιρες οι 2 που μετράω , αλλά kg/cm2 , ή αντίστοιχα περίπου 30lb/in2 , σύμφωνα με την ένδειξη της αντλίας .

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Όσο δεν απαντάς , τόσο σε φορτώνω . Φωτό 12V αντλίας αέρα : http://i61.tinypic.com/nlraz6.jpg , http://i62.tinypic.com/30t3pd0.jpg .

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Καταιγισμός πληροφοριών . Για να βγάλουμε άκρη όμως πρέπει να μπεί μια σειρά.
    Το βασικότερο όλων νομίζω είναι το γεγονός ότι ο αέρας χάνεται επανειλημμένα από το δοχείο διαστολής, κάτι που θα έπρεπε να είχες αναφέρει από την αρχή. Αυτό σημαίνει ότι: 1) χάνεται από τη βαλβίδα 2)είναι τρύπια η μεμβράνη ή 3) είναι τρύπιο το δοχείο.
    Το 1) εφόσον το έλεγξες με σαπουνάδα το αποκλείουμε. Να τονίσω ότι θέλει πολύ προσοχή.
    Άρα καταλήγουμε στα άλλα δύο .
    http://www.reflex.de
    Στο link που έχω βάλει αν ψάξεις λίγο αναφέρεται ότι το δοχείο είναι για πόσιμο νερό και επίσης ότι η μεμβράνη δεν αντικαθίσταται, επομένως η μόνη λύση που βλέπω είναι να απευθυνθείς στον προμηθευτή / εγκαταστάτη αφού λές ότι είναι υπό εγγύηση.
    Όταν ξεμπερδέψεις με αυτή τη βλάβη, προτείνω να παραμείνει αυτή η αντλία για το σπίτι(νερό χρήσης). Για το πότισμα προτείνω την προμήθεια δεύτερου συστήματος, πριν από αυτό όμως θα πρέπει να κάνει κάποιος την διαστασιολόγηση του σύμφωνα με τις ανάγκες σου.Έτσι θα έχεις και σωστή λειτουργία του οικιακού δικτύου και του δικτύου για το πότισμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pts. : 26-08-15 στις 15:20

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pts. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (26-08-15)

  6. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταιγισμός πληροφοριών . Για να βγάλουμε άκρη όμως πρέπει να μπεί μια σειρά.
    Το βασικότερο όλων νομίζω είναι το γεγονός ότι ο αέρας χάνεται επανειλημμένα από το δοχείο διαστολής, κάτι που θα έπρεπε να είχες αναφέρει από την αρχή. Αυτό σημαίνει ότι: 1) χάνεται από τη βαλβίδα 2)είναι τρύπια η μεμβράνη ή 3) είναι τρύπιο το δοχείο.
    Το 1) εφόσον το έλεγξες με σαπουνάδα το αποκλείουμε. Να τονίσω ότι θέλει πολύ προσοχή.
    Άρα καταλήγουμε στα άλλα δύο .
    http://www.reflex.de
    Στο link που έχω βάλει αν ψάξεις λίγο αναφέρεται ότι το δοχείο είναι για πόσιμο νερό και επίσης ότι η μεμβράνη δεν αντικαθίσταται, επομένως η μόνη λύση που βλέπω είναι να απευθυνθείς στον προμηθευτή / εγκαταστάτη αφού λές ότι είναι υπό εγγύηση.
    Όταν ξεμπερδέψεις με αυτή τη βλάβη, προτείνω να παραμείνει αυτή η αντλία για το σπίτι(νερό χρήσης). Για το πότισμα προτείνω την προμήθεια δεύτερου συστήματος, πριν από αυτό όμως θα πρέπει να κάνει κάποιος την διαστασιολόγηση του σύμφωνα με τις ανάγκες σου.Έτσι θα έχεις και σωστή λειτουργία του οικιακού δικτύου και του δικτύου για το πότισμα.
    ΟΚ ο προμηθευτής θα αλλάξει το δοχείο δεχόμενος την εγγύηση . Η προμήθεια δευτέρου συστήματος για το πότισμα , δεν είναι της παρούσης καί πιθανότατα να μην είναι ποτέ , συμφωνείς για μεγαλύτερο δοχειο διαστολής από τα 25λτ , που έχω σήμερα ; Άν ναί πόσο μεγαλύτερο ; Επισυνάπτω φωτό με τις προδιαγραφές της αντλίας : http://i60.tinypic.com/9j2920.jpg

  7. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ ο προμηθευτής θα αλλάξει το δοχείο δεχόμενος την εγγύηση
    Τέλεια.
    Η προμήθεια δευτέρου συστήματος για το πότισμα , δεν είναι της παρούσης καί πιθανότατα να μην είναι ποτέ ,
    το λέω γιατί είναι κρίμα να ζορίσεις το δοχείο διαστολής για πόσιμο νερό, για να ποτίζεις τον κήπο σου
    συμφωνείς για μεγαλύτερο δοχειο διαστολής από τα 25λτ , που έχω σήμερα ; Άν ναί πόσο μεγαλύτερο
    Σε τέτοιου είδους εγκαταστάσεις ,το δοχείο καλείται να παραλάβει την απότομη αύξηση της πίεσης όταν ξεκινάει η αντλία εξαιτίας της απότομης εκκίνησης του κινητήρα. Σε καμία περίπτωση δεν υπολογίζουμε σε αυτό σαν αποθήκη.
    Αν βάλεις δοχείο στα 50 λίτρα σαφώς το σύστημα δουλεύει καλύτερα δηλαδή η μεμβράνη θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

    ; Επισυνάπτω φωτό με τις προδιαγραφές της αντλίας : http://i60.tinypic.com/9j2920.jpg
    Τέλος από τις φώτο νομίζω ότι η αντλία είναι στραγγαλισμένη από 1 ίντσα σε Φ18 χιλ.(ίσως και μικρότερο) είσοδο-έξοδο, νομίζω υπάρχει περιθώριο βελτίωσης γενικότερα του δικτύου.
    Αυτό σε συνδυασμό με τα μελλοντικά σου σχέδια για επέκταση του κήπου με οδηγούν στο ότι είναι καλύτερο να ξεχωρίσεις το πότισμα.
    'Για να το κάνω λίγο ποιο κατανοητό αν συνδέσω σε μια σωλήνα στην έξοδο της αντλίας 50 σταγόνες των 2 λίτρων, η αντλία μου θα δουλέψει τελείως διαφορετικά από το αν είχα μπέκ τεχνητής βροχής που βγάζουν τα ίδια λίτρα. Σε περίπτωση που απαιτείται ανάμιξη τότε κάνουμε κλάδους φροντίζοντας σε κάθε κλάδο να έχουμε ιδιες και ίδιου τύπου καταναλώσεις.
    Υποθέτω ότι στην περίπτωσή σου είναι όλα μαζί και επίσης ότι μπορεί να ανοίξει και μία βρύση ταυτόχρονα.

  8. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Σωστά , η αντλία είναιστραγγαλισμένη σε Φ15(εξωτερική διάσταση) .Το δε δοχείο διαστολής συνδέεται μετο μηχάνημα με Φ30(εξωτερική διάσταση) , υποθέτω ότι εσωτερικά είναι 1” , σωστά; Είναι λογικό να συνδέσω το καινούργιο δοχείο διαστολής με το μηχάνημα , μετην ίδια διατομή Φ15 , της παροχής από την δεξαμενή , ή δεν θα κερδίσω τίποτα ;Η δεξαμενή έχει έξοδο 1” και το στραγγάλισμα σε Φ15 γίνεται αμέσως μετά τονδιακόπτη εξόδου . Στη συνέχεια οι σωληνώσεις μέχρι το πιεστικό είναι υπόγειεςκαι δεν σηκώνουν παρεμβάσεις . Ένα μέρος του κήπου , περίπου το 1/3 ποτίζεταιήδη με ΑΠ (φωτό1&2) . Ναι είναι όλα μαζί και μπορεί να ανοίξει και μίαβρύση ταυτόχρονα . Απλά το ΑΠ γίνεται μεταμεσονύχτιες ώρες , οπότε δεν ανοίγουνάλλες βρύσες . http://i60.tinypic.com/2s8386r.jpg ,
    http://i58.tinypic.com/ea44uf.jpg

  9. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    H αντλία από τον κατασκευαστή, αν δεν κάνω λάθος, έχει αναρρόφηση- κατάθλιψη 1 ίντσα. Για να καταλάβεις την διαφορά αν αφαιρέσεις το πάχος μιας σωλήνα 1 ίντσας ( τα τυχώματα δηλαδή), μένουν περίπου 20 χιλ. ενώ στην φ 18 χιλ που έχεις, αν είναι το πάχος 2,5 χιλ. μένουν 10 χιλ. Όσο πιο μικρός ο αριθμός τόσο δυσκολεύεται η αντλία σου στην αναρρόφηση, όπως επίσης και πρέπει να υπερνικήσει μεγαλύτερες αντιστάσεις στην κατάθλιψη (απλοϊκή η εξήγηση άλλα η μηχανική ρευστών είναι τεράστιο κεφάλαιο και δεν είμαι και ο ειδικότερος). Για αυτούς τους λόγους φροντίζουμε να κατασκευάζουμε την εγκατάσταση έτσι ώστε η αναρρόφηση να είναι ίδια με της αντλίας και η κατάθλιψη να ξεκινά ίδια και να μειώνεται σταδιακά.
    Απαντώντας στο ερώτημά σου:
    το νέο δοχείο διαστολής θα συνδεθεί με την κατάθλιψη της αντλίας σου με εύκαμπτο σπιράλ στη διάσταση της αναμονής που αυτό θα έχει (λογικά μία ίντσα , νομίζω έτσι είναι και τώρα).
    Προσωπικά θα άλλαζα και την φ15 δεξαμενή-αντλία , θεωρώ είναι πολύ μικρή. Το τί κερδίζεις είναι κάτι δύσκολο να εξηγηθεί , σκέψου ότι πίνεις φρεντοτσίνο με το στενό καλαμάκι του καφέ. Επίσης βλέπω μια αντεπίστροφη , συνήθως τη βάζουμε στην κατάθλιψη, βεβαιώσου ότι δεν είναι κολλημένη η βουλωμένη . Τέλος θα έβαζα και ένα φίλτρο πρίν την αντλία .

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pts. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (29-08-15)

  11. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου , την υπομονή σου , καθώς καί για την λεπτομερή ενημέρωση/ανάλυση . Έτσι για την ιστορία , το καινούργιο δοχείο διαστολής που μου έδωσαν είναι 20λτ(αντί 25) με διαφορετικές εξωτερικές διαστάσεις . Για να τοποθετηθεί χρειάζεται κατασκευή εξ'αρχής του μεταλλικού στηρίγματος , πάνω στο οποίο βιδώνεται . Θα ψάξω για άλλη 25λτ με ίδιες διαστάσεις . Πιθανόν να επανέλθω , όταν επεκτείνω το αυτόματο πότισμα .

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 16:36
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-15, 19:22
  3. Αρχείο .PCB
    από sv1iyb στο forum Πομποδέκτες & Κεραίες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 16:25
  4. [Miele] Διαρροή νερού.
    από dimist στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 10:12
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-10, 09:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας