Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Ηλεκτροσυγκόλληση

    Θέλω να κάνω ηλεκτροσυγκόλληση , σε 10 σταυρούς από μπετόβεργα Φ8 , με γαλβανισμένο σωλήνα Φ21 . Χρειάζεται διαφορετικό ηλεκτρόδιο για τις μπετόβεργες και διαφορετικό για τις μπετόβεργες με τον γαλβανισμένο σωλήνα ; Αν ναι , που και πως το βρίσκω στο διαδίκτυο ; Τι σημαίνει , πχ «2.5mm x 350mm 4kg» . Εγώ τι θα χρειασθώ ; Πρόκειται για ψιλοδουλειά . Ευχαριστώ .

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.135

    Προεπιλογή

    Οτι και να κάνεις , με όποιο ηλεκτρόδιο και να κολλήσεις, το γαλβάνι θα καεί οπότε στο τέλος θα ρίξεις με ένα σπρέυ Zink πάνω στα σημεία που κόλλησες και τέλος δηλαδή θα κάνεις βαφή με σπρέυ γαλβάνι. Επομένως χρησιμοποιείς κοινό ηλεκτρόδιο.Το 2.5mm σημαίνει πάχος ηλεκτροδίου δηλαδή 2.5 χιλιοστά x 350mm, αυτό είναι το μήκος του ηλεκτροδίου δηλαδή 35 πόντους μακρύ και 4kg είναι το πακέτο της συσκευασίας το οποίο μπορεί να περιέχει περίπου 70 ηλεκτρόδια ίσως και παραπάνω.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να κάνεις , με όποιο ηλεκτρόδιο και να κολλήσεις, το γαλβάνι θα καεί οπότε στο τέλος θα ρίξεις με ένα σπρέυ Zink πάνω στα σημεία που κόλλησες και τέλος δηλαδή θα κάνεις βαφή με σπρέυ γαλβάνι. Επομένως χρησιμοποιείς κοινό ηλεκτρόδιο.Το 2.5mm σημαίνει πάχος ηλεκτροδίου δηλαδή 2.5 χιλιοστά x 350mm, αυτό είναι το μήκος του ηλεκτροδίου δηλαδή 35 πόντους μακρύ και 4kg είναι το πακέτο της συσκευασίας το οποίο μπορεί να περιέχει περίπου 70 ηλεκτρόδια ίσως και παραπάνω.
    Ευχαριστώ .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή

    Εγώ όταν είχα κολλήσει γαλβανισμένα μεταξύ τους δοκίμασα και με απλό ηλεκτρόδιο και με 'ηλεκτρόδια για γαλβανιζέ' (έτσι τα ζήτησα σε ένα κατάστημα σιδηρικών - χρωμάτων και μου δώσανε τα σωστά, τα ξέρουνε ή τουλάχιστον πρέπει να τα ξέρουνε).
    Με τα απλά δεν κατάφερα να κάνω κόλληση, αντίθετα με αυτά που είναι για γαλβανιζέ κατάφερα να τα κολλήσω.
    Δηλαδή ένα από τα πλεονεκτήματά τους είναι ότι διευκολύνουν την κόλληση των γαλβανιζέ.
    Overcord S.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 15-03-21 στις 17:16
    You only live twice.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όταν είχα κολλήσει γαλβανισμένα μεταξύ τους δοκίμασα και με απλό ηλεκτρόδιο και με 'ηλεκτρόδια για γαλβανιζέ' (έτσι τα ζήτησα σε ένα κατάστημα σιδηρικών - χρωμάτων και μου δώσανε τα σωστά, τα ξέρουνε ή τουλάχιστον πρέπει να τα ξέρουνε).
    Με τα απλά δεν κατάφερα να κάνω κόλληση, αντίθετα με αυτά που είναι για γαλβανιζέ κατάφερα να τα κολλήσω.
    Δηλαδή ένα από τα πλεονεκτήματά τους είναι ότι διευκολύνουν την κόλληση των γαλβανιζέ.
    Overcord S.
    Ευχαριστώ , τελικά πήγα σε σιδερά .

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτροσυγκόλληση με πλακέτα KENDE 80-100S πρόβλημα
    από Χρηστος Αγρινιο στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-19, 11:41
  2. Πρόβλημα με ηλεκτροσυγκόλληση inverter (Imperial - mega 180)
    από A-tech στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-16, 11:19
  3. ηλεκτροσυγκόλληση inverter
    από Γιάννης fm στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-14, 19:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας