Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23
  1. #1

    Προεπιλογή Samsung UN46D6000SR τι είναι αυτο;

    Γειά χαρά σε όλοι την παρέα.
    Έχω στα χέρια μου μια Samsung UN46D6000SR συγγενικού μου προσώπου που μου την έδωσε αν μπορω και την επισκευάσω, λέει, να την κρατήσω κίολας.
    Η βλάβη που παρουσιάζει είναι ότι 2/3 της οθόνης έχει είδολο και υπάρχουν και κάτι σαν γραμμές οριζόντιες.
    Ρωτάω λοιπόν αν υπάρχει καμιά ιδέα κατά που να ψάξω και αν γνωρίζει κανείς πως επισκευάζεται και αν.
    Κάθε βοήθεια δεκτή και απαραίτητη για μένα.
    IMG_20190130_161915.jpgIMG_20190130_161808.jpgIMG_20190130_161534.jpgIMG_20190130_135647.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη johnkou
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αιτωλικό
    Μηνύματα
    745

    Προεπιλογή

    Για πανελ μαλλον πας ή αν κανεις τιποτα με τα flex της οθονης προσωρινα,ψαξε τη βλαβη σαν double image στο ιντερνετ μηπως καποιος τοχει ξανασυναντησει.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απαντησή σου.
    Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να το πιστέψω πως είναι το πανελ και από την άλλη αν είναι, δεν έχω να χάσω τίποτα προσπαθώντας να βρώ μια άκρη , αφου δεν παιζει να γινει αντικατάσταση πανελ, λόγο του ότι είναι ασύμφορο, αν δεν κάνω λάθος.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Φίλε EMUDELTA,
    είναι σωστό αυτό που γράφει ο φίλος Γιάννης από τ΄Αιτωλικό, και μπορεί να σου δώσει μία προσωρινή αλλά ίσως και μόνιμη λύση στο πρόβλημά σου.
    Μία ιδέα μπορείς να πάρεις από το youtube (https://www.youtube.com/watch?v=j7vl7-vZEL8) για το διπλό είδωλο σε LCD TV΄s SAMSUNG.
    Πρέπει να ξεβιδώσεις προσεκτικά τ΄ οπίσθιο καπάκι της συσκευής κι αφού αφαιρέσεις το μεταλλικό κάλυμμα που καλύπτει τη T-Con Board ξεκουμπώνεις
    προσεκτικά ένα ένα τ΄υπάρχοντα pads βγάζεις τ΄ αντίστοιχο flex cable βάζει τη συσκευή στη πρίζα και παρατηρείς ποιο κατακόρυφο κομμάτι της εικόνας
    έχει πρόβλημα οπότε αφού το βρεις μ΄ ένα κομμάτι διαφανούς ταινίας που προσθέτεις στο καλώδιο αυτό και ξανακουμπώνοντάς το στο pad μπορεί να
    διορθώσεις το Double Image.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. #5

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη καλή σου μέρα.Σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες για το θέμα μου.Εγινε προσπάθεια επισκευής με τον τρόπο που δείχνει στο βιντεάκι αλλά έβγαλα και τα δύο flex που πάνε από την t-con στην οθόνη για να τα καθαρίσω με μια γόμα και με ισοπροπυλική αλκοόλη μήπως και γίνει δουλειά αλλά με αναμμένη την τηλεόραση και όταν τα έβγαλα παρατηρήσα ότι στην οθόνη είχε μείνει η τελευταία απεικόνιση και σιγά σιγά χανόταν έως ότου δεν έδειχνε τίποτα.Δεν το θεώρησα ως κάτι κακό και όταν ξαναβαλα τα flex δεν έδειχνε τίποτα όσες φορές και αν το ξανακανα πάλι τίποτα. Υποψιάζομαι ότι τα έπαιξε η t-con γιατί όσο η τηλεόραση λειτουργεί υπάρχει μια θερμότητα σε τροφοδοτικό και σε main board αλλά όχι στην t-con και όταν λέω όχι ενοώ καθόλου, είναι δροσερή θα έλεγα.Βεβαια έκανα κάποιες μετρήσεις με το πολύμετρο και είδα ότι ρεύμα πάει στην t-con ,η ασφάλεια της δεν είναι καμένη αλλά δεν πήρα κάποια ένδειξη τάσης μετά από την t-con στα πλακετακια της οθόνης δεξιά και αριστερά.Υπαρχει περίπτωση να έχω δίκιο για την t-con;

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Όταν σου παρουσίασε αυτό το φαινόμενο, το fading της εικόνας μέχρι που έσβησε τελείως, ο ήχος παρέμεινε κανονικά ή χάθηκε κι αυτός;

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Φίλε EMUDELTA,
    πρώτα απάντησε σ΄ αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος Μανώλης.
    Δεύτερο και το πλέον σημαντικό που είχα την εντύπωση πως το γνώριζες και γι΄ αυτό παρασύρθηκα και δεν στ΄ ανέφερα,
    είναι ότι ποτέ δεν επεμβαίνουμε σ΄ οποιαδήποτε ηλεκτρονική πλακέτα μία συσκευής όταν η συσκευή είναι στο ρεύμα.
    Αυτή είναι η πρώτη κι απαράβατη αρχή που μαθαίνουμε στην επιστήμη των ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ.
    Βάζουμε όποιαδήποτε συσκευή στο ρεύμα για δοκιμή μόνον όταν είναι κουμπωμένοι όλοι οι κονέκτορες των επί μέρους πλακετών,
    εκτός από την περίπτωση που βάζουμε στο ρεύμα και μετράμε τάσεις ένα τροφ/κο μίας συσκευής κι αυτό με πολλές επιφυλάξεις & περιορισμούς.
    Στο προκείμενο τώρα :
    - η T-Con Board, κατά τη γνώμη μου, είναι δύσκολο να καταστραφεί ακόμα κι αν είναι στον αέρα τα δύο flex cables, καθόσον οι τάσεις
    που οδηγούνται προς αυτές είναι πολύ χαμηλές (LVDS - Low Voltage Differential Singles),
    - είναι πολύ πιθανόν με το τρίψιμο με τη γόμα και την ισοπροπυλική αλκοόλη που χρησιμοποίησες να κατέστρεψες στ΄ άκρα τα flex cables
    (να κόπηκαν χαλκοδιάδρομοι ή να καταστράφηκε το prespan που τους συγκρατεί σε μία απόσταση "μικρών" μεταξύ τους μ΄ αποτέλεσμα ν΄
    ακουμπούν (βραχυκυκλώνουν).
    Αυτό τ΄ ελέγχεις μ΄ ισχυρό μεγεθυντικό φακό αν διαθέτεις.
    Αν δεν έχουν συμβεί τα παραπάνω ξανατοποθέτησε τα flex cables στους κονέκτορες κι όταν βάλεις τη τηλεόραση στη πρίζα με τη κεραία
    συνδεδεμένη, παρατήρησε αν δουλεύει ο ήχος και κοίταξε σε σκοτεινιασμένο χώρο αν ανάβει το Backlight και φωτίζοντας μ΄ ένα φακό στο
    πάνω μέρος της οθόνης αν βλέπεις αχνή εικόνα.
    Κοίταξε όλα τα παραπάνω και μακάρι να ξαναδείς καθαρή εικόνα χωρίς να χρειαστείς ν΄ αλλάξεις panel.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xani (04-02-19)

  9. #8

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ manolo όταν παρουσίασε αυτό το φαινόμενο fading της εικόνας μέχρι που έσβησε τελείως είχα μια εικόνα από ταινία να παίζει στην παύση και δεν γνωρίζω για τον ήχο τι έγινε στην συγκεκριμένη στιγμή αλλά σε μετά προσπάθειες μου βρήκα πως να βάζω να παίξει ταινία από στικάκι και ας μη βλέπω εικόνα ακριβώς για να δω ότι έχω λοιπές λειτουργίες.

    Φίλε Δημήτρη ευχαριστώ για την καλοπροαίρετη παρατήρηση σου όσον αφορά "ότι ποτέ δεν επεμβαίνουμε σ΄ οποιαδήποτε ηλεκτρονική πλακέτα μία συσκευής όταν η συσκευή είναι στο ρεύμα" αλλά με βάσει το βιντεάκι δείχνει κάποιες ενέργειες με τη συσκευή ενεργοποιημένη και γι' αυτό το έκανα κι εγώ.Τώρα επειδή έχω ελέγξει τα φλεξ με ισχυρό μεγεθυντικό φακό και δεν υπάρχει καμία φθορά και όπως είπα και παραπάνω έχω ήχο κανονικά και το Backlight είναι λειτουργικό άρα το τεστ με το φακό στο πάνω μέρος της οθόνης δεν νομίζω να δείξει κάτι, εσύ λες ότι φταίει το panel και αν ναι συμφέρει κάτι τέτοιο, όπως και το αν μπορώ να βρω ανταλλακτικό στην εκτός μαμά εταιρία αγορά;

  10. #9
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Κατά τη γνώμη μου - χωρίς φυσικά να είμαι απόλυτα βέβαιος - θα δοκίμαζα αντικατάσταση της T-CON. Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι εκεί.

  11. #10

    Προεπιλογή

    Κι εγώ έτσι λέω ότι είναι η t-con.Θα δω τιμές και θα παραγγείλω μια να δοκιμάσω εκτός αν κάποιος από εδώ μέσα έχει και θέλει να εξυπηρετήσει.Τα χαρακτηριστικά της είναι LSJ460HW01-S K23176E

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξερει κανεις τι υλικό ειναι αυτο;
    από sdimitris στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 10:40
  2. [Φορητός Η/Υ] Τι είναι αυτό ???
    από andyferraristi στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 14:45
  3. [Τηλεόραση Samsung] Samsung LW20M25CP μαύρη εικόνα όταν η είσοδος είναι dvd.
    από ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 22:39
  4. [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] Τι είναι αυτό 2
    από auauau στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 18:41
  5. Επιδιορθωση Lcd οθονης ή οπως αλλιως λεγεται αυτο το ειδος!
    από triplex στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-05, 00:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας