Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Βλαβη UNITED CRT

    Καλησπερα παιδια! Εχω μια τηλεοραση CRT 14΄ στο εξοχικο μαρκας UNITED MODEL UTV 1Ax61 GR .
    Παρουσιασε ξαφνικα το εξης προβλημα ..δεν αναβει ..Τις αλλαξα δυο φουσκωμενους πυκνωτες που ειχε ο ce=612 και ce=613 που ηταν 470 μF δεν λειτουργησε,ειπα να αλλαξω τους περαιτερω πυκνωτες στο κυκλωμα τροφοδοσιας,δεν λειτουργησε παλι,,ελεγξα ολες τις αντιστασεις και τις διοδους και εντοπισα την διοδο ισχυος D804=HER307 urm χτυπαγε στο μπαζερ απο τις δυο μεριες,και δεν ηταν σωστη η μετρηση του.Αρα μαλλον κατεστραμμενη...Μετα ελεγξα το Q60=STCORMD1803DFX κι αυτο δεν λειτουργει. Ελεγξα το Q=800 το G36FQPF5N60C κι αυτο χαλασμενο.Θελω την γνωμη σας ..Αν αντικαταστησω τα παραπανω θα λειτουργησει ή θα εχει χαλασει και ο μετασχηματιστης υψηλης τασης...;;;; Αν μπορειτε να μου πειτε εναν τροπο ελεγχου των τρανζιστορς μηπως κανω κατι λαθος...Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.794

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα,
    τη δίοδο HER307 εφόσον είναι βραχυκυκλωμένη αλλαξέ τη.
    Το TRN MD1803DFX είναι NPN και μπορείς να βρεις στοιχεία γι΄ αυτό από την ιστοσελίδα :
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/151450/STMICROELECTRONICS /MD1803DFX.html?
    Το TRN αυτό φέρει αντίσταση μεταξύ B – E και δίοδο μεταξύ C – E ενωμένη με την άνοδο στον E και
    την κάθοδο στον C.
    Το Q800 που γράφεις πρόκειται για το FQPF5N60C ένα N-Channel MOSFET που στοιχεία του βρίσκεις
    στην ιστοσελίδα :
    http://www.alldatasheet.com/datashee...FQPF5N60C.html?
    Να γνωρίζεις ότι τα MOSFET δεν μετριούνται εύκολα με τ΄ όργανο γιατί έχουν διόδους μεταξύ των
    Gate – Source και Drain – Source, και για το λόγο αυτό αντικαθίστανται.
    Κάνε λοιπόν αυτές τις αντικαταστάσεις και μάλλον θα ξεκινήσει η TV.
    Αν σου έρθουν οι τάσεις από το παλμοτροφοδοτικό και δεν έχεις εικόνα τότε κάνεις έλεγχο στο κύκλωμα υπερυψηλής.
    Καλή επιτυχία σ΄ ότι κι αν κάνεις και δείξε μεγάλη προσοχή όταν κάνεις μετρήσεις με τη συσκευή υπό τάση.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Επειδή μυρίζομαι σασι VESKATEL(διότι ΕΤΣΙ πρέπει να λέγεται σωστά) και μάλλον το 11AK56 θα σου πω ότι το MD 1803 DFX είναι αντίστοιχο του BU 508 (ναι είναι πιο εύκολο και δεν καίγεται αμέσως όπως τα 808 darlington των προηγούμενων) και σε μια NIPPON που άνοιξα πριν από 10 μέρες ο c 613(αν θυμάμαι σωστά το νούμερο) είχε χάσει χωρητικότητα με αποτέλεσμα να δίνει γραμμές επιστροφής για περίπου 30 δεύτερα και μετά εξαφανίζοταν.
    Για να έχεις θέμα με το μόσφετ έχεις στάνταρ θέμα και με το MC44608 το ic controller του τροφοδοτικού(την είχα πατήσει με το 11ΑΚ53 και τελικά έκαψε άλλη πλακέτα....μιλάμε για κορυφαία εταιρία).
    Εκ πρώτης όψεως αυτό έχω καταλάβει.Βάλε φωτογραφίες του σασί να δούμε.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας φίλοι μου !Ευχαριστώ για την βοήθειά σας..αλλά έκανα μια άτσαλη κίνηση,κι έσπασε ένα εξάρτημα,ένα πηνίο και δεν μπορώ να το αγοράσω γιατί στο κατάστημα, μου είπαν να βρω το σχέδιο γιατί δεν καταλαβαίνουν..Δεν φαίνεται ο κωδικός του. Μπορείτε να με βοηθήσετε που μπορώ να βρω το σχέδιο? Τα φώτα σας ζητάω άλλη μια φορά με τις ευχαριστίες μου...UNITED MODEL UTV 14x61 GR
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostan : 22-09-18 στις 15:51

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αλλά δεν διάβασες ότι ζητήσαμε να βάλεις φωτογραφίες του σασί; Πώς θα ξέρουμε να σου βρούμε το εξάρτημα;
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.794

    Προεπιλογή

    Κώστα,
    στο σασί της συσκευής βρίσκεται σε κάποιο σημείο τυπωμένο με μαύρα ή άσπρα ανεξίτηλα στοιχεία το chassis της τηλεόρασης.
    Με βάση αυτό μπορείς να κοιτάξεις στο Διαδίκτυο αν κυκλοφορεί ΔΩΡΕΑΝ το Service Manual.
    Το chassis μπορεί ν΄ αναγράφεται και στ΄ αυτοκόλλητο στ΄ οπίσθιο καπάκι της συσκευής.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας ! Έβγαλα φωτο δεν ξέρω αν μπορείτε να δείτε κάτι.Ψάχνοντας κι εγώ με βάση το ταμπελάκι 11ΑΚ56-6 βρήκα το manual .Δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι αυτό ..
    Ελπίζω να ανέβηκαν οι φωτογραφίες γιατί πρώτη φορά ανεβάζω.

    https://i.imgur.com/ZOoROiU.jpg
    https://i.imgur.com/bNsW6Mw.jpg

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    840

    Προεπιλογή

    εισαι σιγουρος οτι εχεις κολληση σωστα την διοδο; βλεπω μια εντελως κακη κολληση για ριξε παλι μια ματια εκει

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Αυτό που βλέπεις είναι κομμένο.. Δεν τα έχω κολλήσει ακόμα φίλε μου.Ψάχνω να βρω ένα εξάρτημα που έσπασε το L600 το νούμερο που γράφει επάνω στο πηνίο είναι 30044303 το οποίο,στο κατάστημα δεν ήξεραν να μου το δώσουν με το νούμερο αυτό και μου είπαν να βρω το σχέδιο..Στο σχέδιο δεν αναγράφεται άλλο νούμερο...

    https://i.imgur.com/s44pvnM.jpg

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.794

    Προεπιλογή

    Κώστα,
    αυτό που δείχνεις στη τελευταία φωτογραφία είναι ο οδηγός Μ/Σ του TRN ενίσχυσης
    οριζοντίου σάρωσης δεν γνωρίζω αν η τηλεόρασή σου έχει σαν Q601 το BU2508AF
    που δείχνει το σχηματικό της UNITED Chassis 11AK56-6 ή το MD1803DFX που γράφεις
    στο 1ο post σου.
    Να γνωρίζεις βέβαια ότι αν πράγματι το TRN ενίσχυσης οριζοντίου στην τηλεόρασή σου
    είναι το MD1803DFX (το γράμμα D μετά τον αριθμό 3 σημαίνει ότι φέρει εσωτερικά δίοδο)
    και διαφέρει από το BU2508AF που φαίνεται στο Service Manual κι είναι χωρίς εσωτερική
    δίοδο.
    Επανερχόμενος στ΄ υλικό που δείχνεις στη photo και γράφεις ότι έχει καταστραφεί [μάλλον
    έχει κοπεί τύλιγμα σε κάποιο(α) άκρο(α)] μπορείς ν΄ αγοράσεις κάποιο αντίστοιχο από τ΄
    electronic.shop στο Διαδίκτυο που βρίσκεται στην ιστοσελίδα :

    https://www.electronicservice.ro/en/...-vestel-771514

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Home Cinema] UNITED DVH-5083
    από kalnik3 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 09:23
  2. [Τηλεόραση Philips] Βλαβη σε Philips CRT 25PT5302/15
    από Kyriakos Ioannidis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-14, 23:38
  3. [Τηλεόραση] Είσοδος στο service menu TV CRT 14'' UNITED
    από ΑΡΗΣ Μ. στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 00:28
  4. [Τηλεόραση] Προβλημα με CRT UNITED-5050
    από manos28s στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 14:01
  5. ΒΛΑΒΗ ΣΕ SONY CRT KV213D
    από Charalampos Diakatos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 18:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας