Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Αντικατάσταση βαλβίδας αντεπιστροφής

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία όπου φέτος το χειμώνα όταν ανάψαμε το καλοριφέρ παρατήρησα ότι κάποιοι σωλήνες διαμερισμάτων ζεσταινόντουσαν ακόμα και αν δεν ειχαν αναψει το θερμοστάτη τους. Από όσο κατάλαβα έχουν κολλήσει οι βαλβίδες αντεπιστροφής οπότε το ζεστό νερό κυκλοφορεί και προς τα δικά τους σώματα. Αν χρειαστεί να τις αλλάξω εγώ θα πρέπει να αδειάσω όλο το νερό της εγκατάστασης και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτο με ασφάλεια; Να προσθέσω ότι ειναι κεντρική αυτόνομη θέρμανση (ΕΝΑΣ λέβητας, αλλά ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ κυκλοφορητές για κάθε διαμέρισμα) χωρίς ηλεκτροβάνες.

    Ευχαριστώ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subs0niC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία όπου φέτος το χειμώνα όταν ανάψαμε το καλοριφέρ παρατήρησα ότι κάποιοι σωλήνες διαμερισμάτων ζεσταινόντουσαν ακόμα και αν δεν ειχαν αναψει το θερμοστάτη τους. Από όσο κατάλαβα έχουν κολλήσει οι βαλβίδες αντεπιστροφής οπότε το ζεστό νερό κυκλοφορεί και προς τα δικά τους σώματα. Αν χρειαστεί να τις αλλάξω εγώ θα πρέπει να αδειάσω όλο το νερό της εγκατάστασης και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτο με ασφάλεια; Να προσθέσω ότι ειναι κεντρική αυτόνομη θέρμανση (ΕΝΑΣ λέβητας, αλλά ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ κυκλοφορητές για κάθε διαμέρισμα) χωρίς ηλεκτροβάνες.

    Ευχαριστώ

    περιεργο μου φαινεται.εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν ανεπιστροφες και που?
    εσυ επιασες δηλαδη την σωληνα απο το κρυο και ηταν πιο ζεστη απο το ζεστο?

  3. #3
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    ^^ E ναι απο την στιγμη που δεν εχει ηλεκτροβανες οι σωληνες μενουν ανοιχτοι οποτε λογω της ενεργειας του ζεστου νερου αυτο κινηται παντου ακομη και αν ο κυκλοφορητης μιας γραμμης ειναι κλειστος.
    Με την προσθηκη ομως μιας αντεπιστροφης σε καθε γραμμη,τα νερα κυκλοφορουν μονο οταν τα "σκουνταει" με καποια ταχυτητα ο αντιστοιχος κυκλοφορητης.Εχω κανει την ιδια "πατεντα" στο σπιτι μου με μεγαλη επιτυχια..
    Για τον φιλο subsonic:Πρεπει να κλεισεις την παροχη νερου στον λεβητα και να ξεβιδωσεις την ταπα που εχει κατα πασα πιθανοτητα ο λεβητας στο κατω μερος του.Απο εκει θα αδειασει ολο το κυκλωμα οποτε παρε τα μετρα σου.Αν καθε διαμερισμα εχει ξεχωριστο πινακα για τα νερα του μπορεις να κλεισεις τους κεντρικους διακοπτες ωστε να αποφυγεις το αδειασμα των γραμμων και των σωματων.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικατάσταση μπροστινής ανάρτησης μεγαφώνων
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 09:10
  2. Αντικατάσταση trimmer ανοικτού τύπου με κλειστού(sealed).
    από moviemania στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 18:50
  3. [Φωτογραφική] Αντικατάσταση οθόνης Sony Cybershot DSC-W50
    από xl_31 στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 21:16
  4. Αντικατάσταση 22 pin με miniUSB
    από lepouras στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-11, 05:14
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 23:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας