Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 1 από 1
  1. #1
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή service NIKKO A790 ( ολοκληρωμενος ενισχυτης )

    Αναρωτιεμαι ποσοι απο εμας ειχα την τυχη να εχουν στα χερια τους ενα μηχανημα της ΝΙΚΚΟ . Λιγα πραγματα ειναι γνωστα για την εταιρια αυτη και κατα την δικη μου αποψη ειναι προιον καποιας μαρκετιστικης υποθεσης και οχι πραγματικο αυτονομο εργοστασιο . Ολα τα μηχανηματα που εχουν περασει απο τα χερια μου ηταν εξαιρετικης ποιοτητας κατασκευης εξαιρετικα απο αποψη εφορμογης τεχνολογιας και συνηθως φτιαγμενα με αριστης ποιοτητας υλικα και ημιαγωγους της NEC

    Ισως καποια μερα θα επρεπε να φροντισω να κανω ενα ιστορικο αφιερωμα σε αυτες τις εταιριες αλλα και συναμα να αναδειχθει με αυτο τον τροπο ποια ειναι η ""μαμα "" του καθε μηχανηματος ... Πχ ποιος ηταν πισω απο τα ηχητικα της Mitsubishi ? Γιατι η NEC κορυφαια τοτε σe ημιαγωγο εβγαλε καποια μηχανηματα αλλα ποτε πληρη σειρα ? Τι ηταν πραγματικα η εταιρια Tensai ?

    Αλλο ενα feature project για μενα το οποιο καποια στιγμη θα κανω μια και απο Ιστορικα projects το πρωτο ειναι ( το οποιο δουλευω απο καιρο σε καιρο ) το αρχειο Ελληνω κατασκευαστων ηλεκτρονικων ( ηχητικα και μη ) με λιγα λογια για την πορεια του καθενος και τα κατασκευαστματα τους . καποια στιγμη ... θα ανεβει και αυτο .

    Πισω στον ΝΙΚΚΟ ενα μηχανημα βρωμικο ( και δεν εννοω απο σκονη ) εννοω απο διακοπτες κυριως γεματα λαδια και πετρελαιο μηχανημα το οποιο εχει δουλεψει χιλαδες ωρες κατω απο μαλλον ασχημες συνθηκες τουλαχιστον απο πλευρας θερμοκρασιας . Ολοι του οι πυκνωτες σε πραγματικα αθλια κατασταση αλλα και η ΝΙΚΚΟ παντα στους μικορυς πυκνωτες εβαζε outsider που σημαινει εταιριουλες στην Ιαπωνια που υποσχοταν καποιο επιπεδο αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι δεν το ειχαν .

    Περα απο αυτα κια ενα καλο καθαρισμα απολυτως τιοτα αλλο ..ηπιο μηχανημα , μετρημενο και τιμιο στον ηχο του ...Γκαζατο για τα κυβικα του, κυκλωμα τονων με ηπιες επεμβασεις ενα μηχανημα χωρις εξαρσεις θα πηγαινει πολυ καλα με ""φωτεινα"" ηχεια μεσης ευαισθησιας . Ενδιαφερον βρηκα το κυκλωμα του phono stage με επιλογη ΜΜ MC το οποιο ενω ειναι μια αριστη υλοποιηση υποφερει κατιτις απο τροφοδοσιες .


    Μερικες φωτο ...







    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (31-10-12), ezizu (31-10-12)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ραδιοενισχυτής] Ολοκληρωμενος ενισχυτης κλεινη
    από turboallani στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 14:51
  2. [HiFi] service Denon PMA 250 ( ολοκληρωμενος ενισχυτης )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 11:03
  3. [HiFi] SERVICE HARDMAN KARDON HK 870 (τελικος ενισχυτης δεν εχω κατηγορια καρδια μου )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 22:40
  4. [HiFi] SERVICE ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ PIONEER A403R ( δεν εχω κατηγορια ματια μου )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 18:22
  5. [HiFi] service NAD 314 ολοκληρωμενος ενισχυτης ( δεν εχω κατηγορια καρδια μου )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-12, 13:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας