Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Πρόβλημα με αντιστροφέα τάσης

    Θέλω να τροφοδοτήσω κάτι τελεστικούς 741 οι οποίοι χρειάζονται και αρνητική τροφοδοσία, έφτιαξα τον αντιστροφέα τάσης http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=409 , αλλά μου συμβαίνουν τα εξής:
    Για να πάρω -12 βολτ, που θέλω, του δίνω γύρω στα 8 βολτ αλλά και πάλι δεν μένουν σταθερά (-12) κατεβαίνουν ή ανεβαίνουν με σταθερό ρυθμό, απλά στα +8 βολτ περίπου ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν πιο αργά. Το πρόβλημά μου τώρα είναι να σταθεροποιήσω την τάση στα -12 βολτ και λιγότερο το ότι έπρεπε να του έδινα +13βολτ, καμιά ιδέα για το τι φταίει?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Μηνύματα
    403

    Προεπιλογή

    στο κειμενο της κατασκευης γραφει οτι για να παρεις -12 του δινεις +13 βολτ.., αλλα δε μπορεσα να καταλαβω τι εννοεις ανεβαινουν κατεβαινουν!!

  3. #3

    Προεπιλογή

    Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή μου έχει πει τι συμβαίνει… μετράει με ένα βολτόμετρο την έξοδο και αρχίζει η πρώτη ένδειξη και είναι -12 V αλλά μετά συνεχίζει -11,9 -11,8 -11.7 -11,6 …. Και πάει λέγοντας...
    κάτι σαν να ξεφορτίζει ένας πυκνωτής

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Μηνύματα
    403

    Προεπιλογή

    μηπως εβαλες με αντιθετη πολικοτητα τον πυκνωτη c3 , απο αυτη που δειχνει το σχεδιο ?

    η και τον c2 δες

  5. #5

    Προεπιλογή

    Το κύκλωμα φαίνεται πολύ απλό και δεν νομίζω ότι μπορεί να έχεις κάνει πολλά λάθη. Ή κάποιον από τους πυκνωτές σου θα τον έχεις βάλει με αντίθετη πολικότητα ή δεν θα έχεις προσέξει καλά που έχεις στο σχήμα σου βραχυκυκλώματα. (η κουκίδες είναι εκεί που βραχυκυκλώνει, ενώ όταν κόβετε η γραμμή δεν κάνει επαφή.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Όχι σωστά τους έχω, μάλλον κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Έχω φτιάξει δύο φορές το κύκλωμα με διαφορετικά εξαρτήματα μήπως κάποιο δεν δουλεύει καλά αλλά και τις δύο φορές έχω τα ίδια αποτελέσματα.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Μηνύματα
    403

    Προεπιλογή

    με τι το τροφοδοτεις? τροφοδοτικο με μετασχηματιστη? παλμοτροφοδοτικο?

  8. #8

    Προεπιλογή

    με τροφοδοτικό το τροφοδοτει κατι σαν αυτο εδω: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=403

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Έκτος από αυτό που λέει ο Vegeta μόλις τώρα το τροφοδότησα με ένα άλλο (του έδωσα τάση 1,5 βόλτ) μπας και φταίει αυτό αλλά πάλι τα ίδια, το άφησα κανένα μισάωρο και τελικά κατέληξε στα 0 βολτ. Έπειτα κλείνω το τροφοδοτικό και μετά από λίγη ώρα που κοιτάω το πολύμετρο (με το κύκλωμα χωρίς τροφοδοσία) έδειχνε τάση -0,8 βολτ η οποία μειώνονταν σιγά σιγά, πως γίνεται αυτό, δεν ξέρω τι φταίει.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη ggr
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν φτιαχνεις ενα συμμετρικο τροφοδοτικο +/- 12V ειναι πολυ απλο με ενα 7812 και ενα 7912.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας