Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Turbox

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κ. Αχαΐα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Turbox

    Γεια σε όλους. Μου έφερε ένας φίλος μου μια turbox led tv tvx-3235 με πρόβλημα στην φωτεινότητα της οθόνης. Συγκεκριμένα ακούγεται ήχος και πάρα πολύ σκοτεινά και αχνά λίγο εικόνα. Πρώτη εκτίμηση δική μου δεν ανάβουν τα led του οπίσθιου φωτισμού. Έχετε να προτείνετε κάποιες κινήσεις προκειμένου να διαπιστώσουμε που βρίσκεται η βλάβη; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη georged30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Ν Χαλκηδονα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Λυνεις το πανελ της οθονης και ελεγχεις τα led με τροφοδοτικο αν δεις οτι δεν αναβουν καποια αλλαζεις ολες τις λεντοταινιες

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κ. Αχαΐα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georged30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυνεις το πανελ της οθονης και ελεγχεις τα led με τροφοδοτικο αν δεις οτι δεν αναβουν καποια αλλαζεις ολες τις λεντοταινιες
    Εννοείς να δώσω ρεύμα απευθείας στα led με κάποιο τροφοδοτικό; Τι τάση δουλευουν; 12v?

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.774

    Προεπιλογή

    Φίλε Θανάση,
    ο συνάδελφος Γιώργος, εννοεί να δοκιμάσεις ένα - ένα τα LED΄s μ΄ ένα pack 3V αν έχει 11 LED΄s η κάθε λεντοσειρά ή
    μ΄ ένα pack 6V αν έχει 5 ή 6 χονδρά LED΄s η κάθε λεντοσειρά.
    Δείξε μεγάλη προσοχή στ΄ άνοιγμα του panel μην σου κοπούν οι flex καλωδιοταινίες και θυμίσου τη σειρά που αφαιρόυνται
    ο κρύσταλλος, τα πλαστικά και το plexglass καθώς και η πλαστική μεμβράνη που καλύπτει τις λεντοσειρές γιατί όταν τις
    αντικαταστήσεις (αν φυσικά υπάρχουν καμμένα LED΄s) να τα ξανατοποθετήσεις όλα με τη σωστή σειρά για να μην σπάσει
    ο κρύσταλλος.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κ. Αχαΐα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σε μια αναζήτηση που έκανα για το συγκεκριμένο μοντέλο είδα οτι έχει τρεις λεντοταινίες. Πως γίνεται; Μπορεί να έχουν καεί και οι τρεις; Μήπως πρέπει να δω πρώτα αν παίρνουν ρεύμα τα led;
    IMG_8073.JPG

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Stathis
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    EVIA
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nassos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια αναζήτηση που έκανα για το συγκεκριμένο μοντέλο είδα οτι έχει τρεις λεντοταινίες. Πως γίνεται; Μπορεί να έχουν καεί και οι τρεις; Μήπως πρέπει να δω πρώτα αν παίρνουν ρεύμα τα led;
    IMG_8073.JPG
    Kαι ενα led να ειναι καμενο η βραχυκυκλωμενο δεν αναβει το backlight ειναι σε σειρα,
    μπορεις να τσεκαρεις τις λεντομπαρες μια μια με ενα τροφοδοτικο. Aν πχ εχει 8 λεντ η καθε μια
    8χ3 = 24v.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xani : 17-02-19 στις 14:41

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.774

    Προεπιλογή

    Φίλε Θανάση,
    έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία σου δεν δείχνει ολόκληρες τις λεντοσειρές.
    Σ΄ αντίστοιχη τηλεόραση 32" FU&FU οι λεντοσειρές έχουν 11 LED΄s κι η τάση λειτουργίας τους είναι περίπου 36V D.C.και
    για το σύνολο των τριών λεντοσειρών της τηλεόρασης η τάση λειτουργίας είναι περίπου 108V D.C.
    Έτσι πρέπει να ΄ναι και στη TURBO-X 32".
    Όσον αφορά τη τάση που πρέπει να μετρήσεις από τ΄ Inverter προς τα LED΄s του panel αν υπάρχει έστω κι ένα LED
    βραχυκυκλωμένο ή καμμένο τη στιγμή της μέτρησης θα παρατηρείς στ΄ όργανο μία τάση που θα ξεκινά από 87VV D.C. περίπου
    και θα πέφτει συνεχώς μ΄ αποτέλεσμα σε λίγα sec να μηδενιστεί κι αυτό γιατί βλέπει βραχυκύκλωμα ή διακοπή και κόβει τη τάση
    τροφ/σίας τ΄ Inverter.
    Αν θελήσεις να μετρήσεις τη καλή λειτουργία των λεντοσειρών βάλε με τη σωστή πόλωση στα check points μία συνεχή τάση γύρω
    στα 36V.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Κ. Αχαΐα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά επειδή δεν ήταν και δική μου και επειδή φοβόμουν μην της κάνω και ζημιά επειδή αλλαγή λεντ δεν το έχω επιχειρήσει πάλι, την αφησα για τεχνικό. Αν ήταν δική μου θα έπαιρνα το ρίσκο. Όπως και νά'χει παντως σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση] TURBOX TXV-2420 FH
    από sakistech στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 11:09
  2. [Τηλεόραση] TURBOX txv 5020D
    από giorgos88 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 20:31
  3. [Τηλεόραση] tv turbox tvx3220fh
    από RADIO6146KISAMOS στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 09:33
  4. [Τηλεόραση] tv turbox txv2410
    από RADIO6146KISAMOS στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 22:12
  5. Laptop TurboX m77sun
    από dentexkiller στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 13:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας