Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή TV Schaub Lorenz, Model LT32-20701 πρόβλημα στην θύρα HDMI

    Καλησπέρα σας και από εμένα. Ελπίζω να με βοηθήσετε με το πρόβλημά μου ή έστω κάποιος να μου εξηγήσει αυτό το πράγμα που συμβαίνει..χαχαχα.
    Έχω μια τηλεόραση SchaubLorenz μοντέλο LT32-20701 που τώρα τελευταία μου παρουσίασε πρόβλημα στο HDMI. Λέω, τώρα τελευταία, γιατί την έχω 4 χρόνια και πριν 6 μήνες έβαλα για πρώτη φορά συσκευή στην θύρα αυτή. Για να μη σας κουράζω, το θέμα μου είναι ότι όταν βάζω το καλώδιο, μου το αναγνωρίζει αλλά δεν μου δείχνει εικόνα καθόλου. Η πρώτη συσκευή που μπήκε στη θύρα αυτή ήταν ένα PS3, μετά το laptop και μετά τίποτα άλλο. Έχω δοκιμάσει πολλές συσκευές και καλώδια άλλα το ίδιο, δηλαδή μου βγάζει πάνω δεξιά οτι συνδέθηκε το HDMI αλλά από εικόνα τίποτα, μαύρη μαυρίλα.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας..Αν μπορούσε ένας (και παραπάνω από ένας γιατι οχι) καλός (ή κακός) άνθρωπος να μου πει έστω αν του έχει τύχει ξανά κανα τέτοιο πρόβλημα και το τι έγινε-έκανε??????? Ε?????.. Η αν υπάρχει κάποιος ειδικός και να μου πεις στο περίπου πόσο μπορεί να κοστίσει αυτό το πράγμα αν πάω σε τεχνικό ή αν αξίζει να το φτιάξω ή αν γίνεται, γιατί μπορεί και να μη γίνεται, έτσι ώστε να έχω μια ιδέα για να πάω λίγο "διαβασμένος" στο τεχνικό... Ευχαριστώ και πάλι.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    καλό είναι να μπείς στο service menu και να δεις μήπως εχει αποεπιλογή η θύρα που συνδέεις και να τις κάνεις και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

    MENU,4,7,2,5 για να μπείς στο service menu

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Βασικά και εγω κατι τέτοιο έψαχνα να βρω έναν τρόπο να την επαναφέρω στις εργοστασιακες ρυθμίσεις..Αλλά δεν γνώριζα πως λόγω οτι δεν είχα και το manual..Και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Μια τελευταία ερώτηση πάνω στο θέμα, σε περίπτωση που τα παραπάνω τα έκανα όλα, και εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα τι γίνεται? Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί η θύρα?...και ξανά λέω λίγο ποιο απλά το πρόβλημα είναι: με το που συνδέω το καλώδιο (HDMI) στη θύρα μου το αναγνωρίζει και μου το λέει κιόλας πάνω δεξιά HDMI αλλά δε μου δείχνει καθόλου εικόνα.....Έχω ρυθμίσει και το λαπτοπ σε διάφορες αναλύσεις (οθόνης) ktl ktl, αλλά και πάλι τίποτα..
    Δεν είναι ότι θέλω να το φτιάξω γιατί δεν μπορώ χωρίς HDMI, βολεύομαι και με το Vga (για την χρήση που την έχω), αλλά τώρα πλέον, μετά και από την επαναφορά στις αρχικές του ρυθμίσεις, θέλω να μάθω γιατί το κάνει αυτό ακόμα ενώ δείχνει ότι το διαβάζει έτσι για το γαμώτο γιατί έχω σπάσει και το κεφάλι μου και εγώ για να δω τι μπορεί να είναι.
    Αν κάποιος καλός άνθρωπος ξανά μπει στον κόπο και μου ξανά δώσει τα φώτα του περί του θέματος, θα το εκτιμούσα δεόντως.
    Ευχαριστώ.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.
    Έχω 3 ερωτήσεις που ελπίζω κάποιος να μου δώσει άμεση απάντηση αν ξέρει φυσικά. Η παραπάνω τηλεόραση βγάζει 2 HDMI εξόδους στην πλακέτα αλλά και στο μενού της, εκ των οποίων η μια μόνο βγάζει έξοδο από πίσω. Εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω :
    Πρώτον όταν καίγεται μια έξοδος HDMI της τηλεόρασης, καίγεται το κύκλωμα (του HDMI) πάνω στην πλακέτα, ή καίγεται το φισακι που είναι πάνω στην πλακέτα και που βγαίνει από πίσω?
    Δεύτερον, αν είναι καμμένη η μια έξοδος σαν κύκλωμα (μέσα) στην πλακέτα, είναι καμένο και το δεύτερο κύκλωμα, δλδ έξοδος? Επηρεάζεται και το δεύτερο κύκλωμα τις πλακέτας? Σημείωση δεν υπάρχει 2 έξοδος να βγαίνει από πίσω σαν φισακι στην τηλεόραση.
    Τρίτον αν και εφόσον δεν επηρεάζεται η δεύτερη "έξοδος" της πλακέτας, μπορώ πάνω, στην πλακέτα, να συνδέσω κάποιο βύσμα φις HDMI (δεν ξέρω πως το λένε και αν υπάρχει στο εμπόριο) έτσι ώστε να ενεργοποιήσω την δεύτερη έξοδο και να βγάζω από εκεί πλέον την έξοδο HDMI?

    Το ξέρω ότι μπορεί να σας κούρασα και να τα λέω και ακαταλαβίστικα, αλλά συγνώμη δεν ξέρω πως να τα πω, δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω τις ονομασίες κλπ κλπ.. Ευχαριστώ, περιμένω καμιά απάντηση αν τύχη και θέλει κανείς να περάσει την ώρα του απαντώντας στις ερωτήσεις μου.

  7. #7

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChrisAgis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Έχω 3 ερωτήσεις που ελπίζω κάποιος να μου δώσει άμεση απάντηση αν ξέρει φυσικά. Η παραπάνω τηλεόραση βγάζει 2 HDMI εξόδους στην πλακέτα αλλά και στο μενού της, εκ των οποίων η μια μόνο βγάζει έξοδο από πίσω. Εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω :
    Πρώτον όταν καίγεται μια έξοδος HDMI της τηλεόρασης, καίγεται το κύκλωμα (του HDMI) πάνω στην πλακέτα, ή καίγεται το φισακι που είναι πάνω στην πλακέτα και που βγαίνει από πίσω?
    Δεύτερον, αν είναι καμμένη η μια έξοδος σαν κύκλωμα (μέσα) στην πλακέτα, είναι καμένο και το δεύτερο κύκλωμα, δλδ έξοδος? Επηρεάζεται και το δεύτερο κύκλωμα τις πλακέτας? Σημείωση δεν υπάρχει 2 έξοδος να βγαίνει από πίσω σαν φισακι στην τηλεόραση.
    Τρίτον αν και εφόσον δεν επηρεάζεται η δεύτερη "έξοδος" της πλακέτας, μπορώ πάνω, στην πλακέτα, να συνδέσω κάποιο βύσμα φις HDMI (δεν ξέρω πως το λένε και αν υπάρχει στο εμπόριο) έτσι ώστε να ενεργοποιήσω την δεύτερη έξοδο και να βγάζω από εκεί πλέον την έξοδο HDMI?

    Το ξέρω ότι μπορεί να σας κούρασα και να τα λέω και ακαταλαβίστικα, αλλά συγνώμη δεν ξέρω πως να τα πω, δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω τις ονομασίες κλπ κλπ.. Ευχαριστώ, περιμένω καμιά απάντηση αν τύχη και θέλει κανείς να περάσει την ώρα του απαντώντας στις ερωτήσεις μου.

    κανα update δινει η λορενζ ? και κοψε αναλυση απο την πηγη που δινεις ..μαλλον μεχρι 720
    ειναι ...να υποστηριζει 1080 αυτη δεν νομιζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pipilas : 03-04-14 στις 16:05

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipilas Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα update δινει η λορενζ ? και κοψε αναλυση απο την πηγη που δινεις ..μαλλον μεχρι 720
    ειναι ...να υποστηριζει 1080 αυτη δεν νομιζω.

    Τι εννοείς να χαμηλώσω ανάλυση πχ η πηγή που δίνω είναι ένα παλιό λαπ τοπ που η μέγιστη ανάλυση πάει μέχρι 1366*768 που αν το συνδέσεις με VGA η τηλεόραση την δέχεται κανονικά..Πόσο, αν μπορείς να μου πεις, να την πάω κατά την γνώμη σου..?? Το HDMI που είναι ψηφιακό δεν βάζει μόνο του την ανάλυση στο μέγιστο ή όπου αυτό νομίζει ότι θα παίξει? Δεν ρωτάω ή δεν λέω κάτι ειρωνικά απλά δεν ξέρω και πάρα πολλά από αυτά.. Για αυτό το ζητάω αν μπορείς μια διευκρίνηση την απάντησή σου..Ευχαριστώ! πάντως για την απάντησή σου..

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 12:33
  2. [Τηλεόραση] SCHAUB LORENZ LT32-356DB 32'' αναζητηση main
    από freecom στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-13, 21:46
  3. VESTEL 17MB25 SCHAUB LORENZ LT32-353AB
    από m.tournakis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 11:57
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 01:18
  5. Πρόβλημα σε TV SCHAUB LORENZ SL 2111
    από Λαμπρος.Μακ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-10, 11:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας