Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή Nokia n78 νεκρό

    Καλησπέρα παιδιά.
    Το τηλέφωνο είναι της κοπέλας μου και όλα έγιναν όταν την πήρα τηλ χτες. Την πήρα, χτήπησε 3-4 φορες και μετά δεν ακουγόταν τίποτα. Όταν ξαναπήρα δεν ακουγόταν τίποτα και μετα απο 15δευτ. περίπου ακουστηκε το ηχογραφημένο μήνυμα απο τον πάροχο. Αυτό σημαίνει ότι το τηλέφωνο δεν έκλεισε κανονικα ή έμεινε από σήμα.
    Αυτή μου είπε ότι όταν χτυπούσε, ακούστηκε ένα τζζζζζζζ(μάλλον απο τα ηχεία) και μετά έκλεισε. Προσπάθησε να το ανοίξει πάλι αλλά το μόνο που έκανε είναι να αναβοσβήνει το νόκια και να μην ανοίγει. Απο κει και πέρα δεν κάνει τίποτα.
    Η οθόνη είναι μαύρη και δεν κάνει τίποτα. Δεν αναβουν led, δεν δονάει, ούτε κάνει τίποτα όταν το βάζω να φορτίσει.
    Το τηλέφωνο έχει περάσει πολλά. Έχω αλλαξει τα 2 ηχεία του γιατί είχαν καεί, άλλαξα το πληκτρολόγιο γιατι είχε πέσει νερό πάνω και κάποια κουμπιά τα παιξαν(αυτό έγινε πριν 4 μήνες περίπου) και άλλαξα και την οθόνη γιατί η μανίσια έβγαζε 5-6 σειρές pixel (άσπρες αν θυμαμαι καλά) πάνω πάνω.
    Τωρα δεν νομίζω να φτιάχνεται τόσο εύκολα...

    Μπορεί να μου πει κανείς τι πρόβλημα έχει και πως φτιάχνεται?

    Δεν έχω παλμογράφο και δεν θέλω να το πάω στην νόκια ή αλλο Service.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 07-10-12 στις 12:22

  2. #2
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    μπορει να θελει αναβαθμηση.αλλα απο νεκρο δεν μπορεις να το κανεις μονος σου.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Το είχα κάνει πρίν 7-8 μήνες.
    Τώρα ούτε φορμάτ μπορώ να κάνω.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Γιατί τα καθυστερείτε έτσι τα τηλέφωνα? Μόλις βραχεί ή χαλάσει πρέπει να πάει για service αλλιώς μεγάλη πιθανότητα να συμβεί αυτό.
    Δεν το ανοίγεις να βγάλεις καμια φωτογραφία? Κάντο κομμάτια να ρίξουμε οπτικά μια ματιά.
    900MHz-64GHz

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τα καθυστερείτε έτσι τα τηλέφωνα? Μόλις βραχεί ή χαλάσει πρέπει να πάει για service αλλιώς μεγάλη πιθανότητα να συμβεί αυτό.
    Δεν το ανοίγεις να βγάλεις καμια φωτογραφία? Κάντο κομμάτια να ρίξουμε οπτικά μια ματιά.
    Όταν βράχηκε της είπα να βγάλει την μπαταρία και να το στεγνώσει. Μετα το πήρα εγώ και το έβαλα πάνω στο καλοριφέρ λυμένο για ένα βραδυ. Είχε πολύ λίγα άλλατα μέχρι το λαμαρινάκι που χωρίζει την οθόνη με την πλακέτα. Πιό κάτω δεν είδα τίποτα.
    Αφού στέγνωσε καλά, τότε έβαλα την μπαταρία και δούλευε αλλα το μόνο πρόβλημα ήταν κάποια κουμπιά και έτσι πήρα καινούριο πληκτρολόγιο. Αυτό έχει περίπου 4 μήνες και απο τότε δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα..
    Τώρα τί σχέση να έχει το ότι είχε βραχεί τότε?

    Τώρα που την ξαναρώτησα μου λεει ότι όταν έκλεισε, δεν άνοιγε και προσπάθησε να το βάλει να φορτίσει. Έδειχνε ότι φορτίζει και μόλις πήγε να πατήσει το κουμπί για να το ανοίξει, τότε αναβόσβηναν τα led και μετά τίποτα.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Κάτω απο τα BGA πώς είδες?
    Βασικά όπως λέει και ο Χρυσόστομος μια αναβάθμιση αρχικά θα δείξει, αν όχι το ανοίγεις.
    900MHz-64GHz

  7. #7
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    εχουν μεινει αλατα απο υγρασια.δεν το καθαρισε απο τα υγρα το στεγνωσε.αν δεν εχεις σπρει επαφων καθαρισε το με ασετον-προσοχη στην οθονη και την καμερα

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτω απο τα BGA πώς είδες?
    Βασικά όπως λέει και ο Χρυσόστομος μια αναβάθμιση αρχικά θα δείξει, αν όχι το ανοίγεις.
    Ποιό είναι τo BGA? Δεν ξέρω και πολλά απο κινητά.

    Εβγαλα μερικές φωτο αλλά δεν φαίνονται καλά. Δεν φαίνεται κάτι περίεργο στην πλακέτα.





    Προσπάθησα να το ανοίξω και πάλι δεν άνοιγε. Πάτησα λίγο το το δάχτυλο το μεγαλύτερο τσιπάκι που είναι πάνω του και το κινητό δόνησε και άνοιξε!
    Το έκλεισα, ξανασύνδεσα την μπαταρία πατώντας το τσιπ και πατησα να ανοιξει και βαρούσε η δόνηση συνέχεια.
    Το έκλεισα, συνδεσα την οθόνη και πάτησα το τσιπ, δονησε και ανοιξε με ασπρη οθόνη.
    Το έκλεισα, έβγαλα την οθόνη, δοκίμασα πάλι και βαρεσε συνέχεια η δόνηση.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παιδιά, το τσιπ κάτω απο απο την usb πατάω και ανοίγει, όχι το μεγάλο που είναι στο κέντρο της πλακέτας.
    Αρχικά πατουσα εκείνο και δούλευε.

    Ανοίγει και η οθονη είναι άσπρη, δεν γράφει τίποτα.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    το κινητο ειναι γεματο υγρασια.καθαρισε το-μετα ισως χρειαστει και rehot

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Sony Ericsson W610i νεκρό
    από marios στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-09, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας