Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή TV Sony KV-29FX65E TRINITRON σβηνει μετα απο μερικα λεπτα

    Καλησπερα παιδες,
    CRT τηλεοραση γνωστου μου (Sony KV-29FX65E trinitron) σβηνει μετα απο λιγα λεπτα ειτε ειναι συνδεδεμενη με scart ειτε μεσω κεραιας απο αποκωδικοποιητη,αλλα κι οταν συνδεεται με dvd ή αλλη συσκευη.
    Υποψιαζεστε τι μπορει να φταιει και ποσο μπορει να κοστιζει η επισκευη της πανω κατω? Θα υπαρχουν συμβατα ανταλλακτικα? Η τηλεοραση ειναι πανω απο 12 ετων(θα παει γυμνασιο οπου να ναι!!!).
    Παιζει να φταιει η υγρασια που εχει το μερος επειδη ειναι κοντα στην θαλασσα? Αν την ανοιγαμε να την φυσηξουμε με κανενα φυσητηρι θα καναμε δουλεια μηπως βραχυκυκλωνει λογω της σκονης η τσαμπα ο κοπος λετε?
    Ευχαριστω πολυ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosi : 26-07-15 στις 00:40

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Τσέκαρε σε πρώτη φάση τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Λογω ασχετοσυνης αν μου δωσεις οδηγιες πως τους αναγνωριζω να το κοιταξω, ειναι στην αρχη εκει που μπαινει το καλωδιο μεσα?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Ναι είναι η πλακέτα στην οποία καταλήγει το καλώδιο τροφοδοσίας που μπαίνει στη πρίζα και βγάζει τις απαραίτητες τάσεις για τα επόμενα στάδια. Απ 'αυτό που ρωτάς φίλε μου όμως απ' ότι φαίνεται επειδή δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία, - δε ξέρω ξέρεις να χειρίζεσαι κολλητήρι κλπ.;;; - μήπως να την έδινες να τη δει κάποιος πιο σχετικός μη γίνει καμιά ζημιά κατά λάθος;;

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι η πλακέτα στην οποία καταλήγει το καλώδιο τροφοδοσίας που μπαίνει στη πρίζα και βγάζει τις απαραίτητες τάσεις για τα επόμενα στάδια. Απ 'αυτό που ρωτάς φίλε μου όμως απ' ότι φαίνεται επειδή δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία, - δε ξέρω ξέρεις να χειρίζεσαι κολλητήρι κλπ.;;; - μήπως να την έδινες να τη δει κάποιος πιο σχετικός μη γίνει καμιά ζημιά κατά λάθος;;
    Γι αυτο ρωτησα αν μπορει με κανενα φυσημα να γινει κατι.το θεμα ειναι οτι τα παιδια αυτη την στιγμη δεν εχουν δυνατοτητα να φωναξουν τεχνικο.ο γνωστος μου μου ειπε οτι κατι σκαμπαζει απο κολλητηρια.Θεωρεις οτι ενα τετοιο προβλημα ειναι επισκευασιμο με ενα λογικο κοστος η να την αφησουν κι οταν μπορεσουν να παρουν μια καινουργια;
    Ευχαριστω

  6. #6
    Το avatar του χρήστη johnkou
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αιτωλικό
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Κοιταξε αν αναβοσβηνει το λαμπακι και αν ναι ποσες φορες.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnkou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (26-07-15)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Στο συγκεκριμένο μοντέλο τηλεόρασης, η παύση λειτουργίας μπορεί να προέρχεται από άλλες αιτίες, πέραν του τροφοδοτικού.
    Οι πιο συνηθισμένες αιτίες, είναι η οθόνη, το κύκλωμα vertical, ψυχρές κολλήσεις κ.ο.κ.
    Το μοντέλο αυτό έχει ένδειξη error code, καθώς σβήνει η τηλεόραση.
    Οπότε αυτό που είναι σωστό να κάνεις αρχικά, είναι ακριβώς αυτό που σου έγραψε ο Γιάννης (johnkou) παραπάνω.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμένο μοντέλο τηλεόρασης, η παύση λειτουργίας μπορεί να προέρχεται από άλλες αιτίες, πέραν του τροφοδοτικού.
    Οι πιο συνηθισμένες αιτίες, είναι η οθόνη, το κύκλωμα vertical, ψυχρές κολλήσεις κ.ο.κ.
    Το μοντέλο αυτό έχει ένδειξη error code, καθώς σβήνει η τηλεόραση.
    Οπότε αυτό που είναι σωστό να κάνεις αρχικά, είναι ακριβώς αυτό που σου έγραψε ο Γιάννης (johnkou) παραπάνω.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εννοειται το εξωτερικο λαμπακι ετσι; ή κανενα εσωτερικο που πρεπει να ανοιξω το κουτι;
    Μου εκανε εντυπωση παντως που σχεδον δεν το εβλεπα να αναβει το λαμπακι, δεν ειμαι σιγουρος αν αναχε καθολου.μονο τον χαρακτηριστικο ηχο των trinitron ακουγα οταν αναβε.θα το κοιταξω πιο προσεκτικα και θα σας πω εκτος κι αν μου πειτε οτι προκειται για εσωτερικο λαμπακι.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Μιλάμε για το ενδεικτικό led (ενδεικτικό κατάστασης standby ) που φαίνεται στην πρόσοψη της τηλεόραση (δηλαδή εξωτερικά ) .

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για το ενδεικτικό led (ενδεικτικό κατάστασης standby ) που φαίνεται στην πρόσοψη της τηλεόραση (δηλαδή εξωτερικά ) .
    Τελικα οπως σας το ειπα ειναι, δεν αναβει καθολου το led ουτε οταν αναβει ουτε οταν σβηνει.ασχημα τα πραγματα??.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Toyotomi] Λειτουργει για 8 λεπτα και μετα σταματαει
    από Mitsaras... στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 19:48
  2. [Οθόνη] σβηνει μετα απο 1 δευτερ.
    από jakektm στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 21:48
  3. [Φορητός Η/Υ] Dell inspiron n5010 σβηνει μετα απο ενα δυο λεπτα λειτουργιας
    από ioannislab στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 23:02
  4. [Τηλεόραση Samsung] Ανάβει και σβηνει μετα απ 5-10 λεπτα
    από turboallani στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-14, 17:51
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 23:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας