Σελίδα 92 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 42829091929394102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 911 έως 920 από 1143
  1. #911

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αμύνταιο
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Στον σταθμό που έφτιαξα αφήνω περίπου 2.5 εκατοστά pcb με reflector και 3 εκατοστά που είναι μεγαλύτερο το reflector από την λάμπα, οπότε η απόσταση είναι περίπου 5 εκατοστά.Δεν έχω δει κάποιο έτοιμο μηχάνημα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω και κάποιο πρόβλημα.Τώρα για τις ρυθμίσεις των controllers δεν νομίζω να υπάρχουν ενδεικτικές παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες ρόλο, από τα watt του μηχανήματος μέχρι και την θερμοκρασία του χώρου που δουλεύεις.Καλό θα ήταν πάντως κατά την γνώμη μου να μην ξεφεύγεις πάνω από τους 230 με 235 βαθμούς στο top heater.

  2. #912
    Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, ποια η γνώμη σας για αυτά τα stencil; Γράφουν heated directly, οπότε αρχίζουμε καλά. Από άποψη ποιότητας κλπ όμως δεν ξέρω.
    Επίσης δεν ξέρω, μήπως είναι too much τα 219 ή τα παίρνω και ξέρω ότι έχω stencil ακόμη και για το πιο παλαβό bga που θα πετύχω; Αν και μάλλον δεν έχει για κονητά κλπ μικρά bga.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση για να μην παίρνω κάθε τόσο stencils;

  3. #913

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Το altec pc410 εχω συνδεσει με την σειριακη του υπολογιστη ως εξης
    rs232 pin5 -> pin 8 pc410
    rs232 pin2 -> pin 9 pc410
    rs232 pin3 -> pin 10 pc410

    δηλαδη εχω συνδεσει το gnd με το gnd και το rxd με το txd και το txd με το rxd ειναι σωστο αυτο ?

    Στο bauer soft v3 δεν μου το βλεπει τι μπορει να ειναι λαθος ?
    Επισης δεν βλεπω καποια ρυθμιση στο bauer soft ωστε να δηλωσω σε ποια σειριακη θυρα το εχω συνδεσει.

    Τελικα το εβαλα στην com1 και παιζει το λογισμικο στελνει στην com1 απο προεπιλογη και δεν βλεπω καπου ρυθμιση να το αλλαξω.
    Υπαρχουνε καποιες οδηγιες καπου για το σεταρισμα και τη χρηση των rex c100 & altec pc410 οπως επισης και λογισμικο
    που να μπορεις να επιλεξεις το com port που εχεις συνδεσει το pc410 ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 27-04-14 στις 16:52

  4. #914

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αμύνταιο
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά αφού έχεις συνδέσει το μηχανάκι θα πας στην διαχείριση συσκευών και θα δεις το com & lpt και στις ιδιότητες θα το αλλάξεις. Εδώ http://smallbusiness.chron.com/redir...ort-64896.html το λέει αναλυτικά.Όσο για την σύνδεση σου gnd με το gnd και το rxd με το txd και το txd με το rxd είναι σωστή. Αν έχεις κάνει το σταθμό ΙR https://www.youtube.com/watch?v=dNKfQTugDC8 εγώ αυτές έχω και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Αν ρίξεις μια ματιά στο manual του altec pc 900 θα μπορείς να τις κάνεις όπως σε βολεύουν,εξηγεί αναλυτικά τι είναι η κάθε μια.

  5. #915

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αμύνταιο
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Μήπως ξέρει κανένας κάποιον αξιόπιστο dealer για να αγοράσω flux της amtech και κάποιον για να πάρω direct heat stencils γιατί αυτές που παρήγγειλα είναι μάλλον ότι νάναι. Σε stencil για 0,6 μπίλια με το ζόρι χωράει 0,45.

  6. #916

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Για amtech δες στο aliexpress αυτες με το πρασινο αυτοκολητο κανουνε γυρω στα 5 ευρω τα 10ml
    επισης δες και τις κριτικες για να μην παρεις μαιμου.

  7. #917
    Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ποια η γνώμη σας για αυτά τα stencil; Γράφουν heated directly, οπότε αρχίζουμε καλά. Από άποψη ποιότητας κλπ όμως δεν ξέρω.
    Επίσης δεν ξέρω, μήπως είναι too much τα 219 ή τα παίρνω και ξέρω ότι έχω stencil ακόμη και για το πιο παλαβό bga που θα πετύχω; Αν και μάλλον δεν έχει για κονητά κλπ μικρά bga.

    Έχετε κάποια άλλη πρόταση για να μην παίρνω κάθε τόσο stencils;
    Ξέχασα να βάλω το link των stencil! http://www.ebay.com/itm/219-pcs-wide...item27d0fa2b42

  8. #918

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αμύνταιο
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Καλημέρα άλλη πρόταση για stencils δεν έχω καθώς ακόμα και εγώ ψάχνω, άλλα την πρώτη φορά που πήρα good quality stencils τα πέταξα επειδή είχαν πολύ μικρές τρύπες.Αυτά που λες μπορεί μπορεί να είναι εντάξει, εγώ δε θα τα έπαιρνα.Λέω να πάρω από εδώ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...:X:RTQ:GB:1123 και βλέπουμε.

  9. #919

  10. #920
    Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθείς να με πείσεις ότι τα 219 δεν είναι πάρα πολλά;
    Άκυρο το: Νομίζω όμως ότι δεν γράφουν Direct Heating για τα stencil, παρά μόνο για το jig.
    Το διάβασα καλύτερα τώρα...

    Btw, αυτή η βάση τι ρόλο παίζει; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί του παρακάτω;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hary Dee : 30-04-14 στις 14:15 Αιτία: Διόρθωση του "Νομίζω όμως ότι δεν γράφουν Direct Heating για τα stencil"

Σελίδα 92 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 42829091929394102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας