Σελίδα 14 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415162464114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 1143
  1. #131
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Για rebaling υπάρχουν κάποια flux ποιο ειδικά ας πούμε,
    Amtech-BGA-reballing-repair-Flux.
    γιώργο το baku καίγεται αμέσως

  2. #132
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για rebaling υπάρχουν κάποια flux ποιο ειδικά ας πούμε,
    Amtech-BGA-reballing-repair-Flux.
    γιώργο το baku καίγεται αμέσως
    Πειραζει το οτι καιγεται αμεσως;Για να καταλαβεις εχω κανει την αποκολληση με καλο(ακριβο!) flux,εχω τοποθετησει τις μπιλιες στο chip και δεν μπορω να τις λιωσω ωστε να κολλησουν στο chip και να προχωρησω στην κολληση.
    Λες να φταιει το flux και δεν μεταφερεται η θερμοτητα στις μπιλλιες;Εκτος που εχω το πιστολι μερικα χιλιοστα πανω απο τις μπιλλιες(με ελαχιστο airflow αλλιως τις μετατοπιζει) εχω δοκιμασει και με preheater απο κατω απο το chip χωρις αποτελεσμα..Δειτε την φωτο σε πιο σταδιο βρισκομαι..

    07052011084.jpg

    Ενταξει οι μπιλλιες δεν ειναι εντελως στην θεση τους αλλα ευελπιστω οταν ζεσταθουν λογω επιφανειακης τασης θα κατσουν εκει που πρεπει.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #133
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειραζει το οτι καιγεται αμεσως;Για να καταλαβεις εχω κανει την αποκολληση με καλο(ακριβο!) flux,εχω τοποθετησει τις μπιλιες στο chip και δεν μπορω να τις λιωσω ωστε να κολλησουν στο chip και να προχωρησω στην κολληση.
    Λες να φταιει το flux και δεν μεταφερεται η θερμοτητα στις μπιλλιες;Εκτος που εχω το πιστολι μερικα χιλιοστα πανω απο τις μπιλλιες(με ελαχιστο airflow αλλιως τις μετατοπιζει) εχω δοκιμασει και με preheater απο κατω απο το chip χωρις αποτελεσμα..Δειτε την φωτο σε πιο σταδιο βρισκομαι..



    Ενταξει οι μπιλλιες δεν ειναι εντελως στην θεση τους αλλα ευελπιστω οταν ζεσταθουν λογω επιφανειακης τασης θα κατσουν εκει που πρεπει.
    Φυσικά ρε γιώργο το καλό flux το βάζουμε στο rebaling.
    Είσαι μια χαρά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι preheater για 3 με 5 λεπτά, από 50 εως 150 βαθμούς κελσίου σταδιακά.
    Και μετά ο αέρας περίπου στα 220 με 230 με πόλιιιιιιι χαμηλό airflow και είσαι οκ.
    Για να σου πώ την πικρή αλήθεια είχα δοκιμάσει και εγώ ποιο παλιά με αέρα και μου τα είχε σπάσει και αγόρασα irda, αλλά τελικά κατάλαβα πως είναι θέμα εμπειρίας και όχι τόσο εργαλείων.

  4. #134
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και στους 300 να το ανεβάσεις δεν πρόκειτε να γίνει ζημιά.
    Το επιδερμικό φαινόμενο δεν υφίσταται σε lead free, δεν μπορεί να γίνει autoplace με τέτοια κόλληση. Απλά το σημειώνω.
    900MHz-64GHz

  5. #135
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στους 300 να το ανεβάσεις δεν πρόκειτε να γίνει ζημιά.
    Το επιδερμικό φαινόμενο δεν υφίσταται σε lead free, δεν μπορεί να γίνει autoplace με τέτοια κόλληση. Απλά το σημειώνω.
    Είναι καλύτερα να δουλεύεις την θερμοκρασία κοντά στο σημείο που λιώνει η lead free.
    Και αυτό γιατί δεν θέλεις να το <λιώσεις> αλλά να κολλήσεις τα solder balls στο τσιπάκη.
    Εντάξει το επιδερμικό φαινόμενο δεν υφίσταται σε lead free και φυσικά συμφωνώ για το autoplace στην επανασυγκόληση του τσιπ, αλλά στο rebal δεν είναι τόσο τραγικό, βλέπεις τα μπαλάκια και αν δείς κάποιο η κάποια να ξεφεύγουν λίγο τα βάζεις στην θέση τους πάλι.

  6. #136
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ναι στα ολοκληρωμένα του πραγματικού κόσμου ισχύει. Στα πολύ μικρά αλλάζει λίγο το θέμα όμως.
    900MHz-64GHz

  7. #137
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Βρε κωσταντίνε μην αποθαρρύνεις το γιώργο (αστειεύομαι φυσικά) .
    Γιώργο προσπάθησε με διάφορους τρόπους θα βγάλεις άκρη, εμπειρία και προσπάθεια χρειάζεται, που και αυτό έρχεται μετά από αρκετές αποτυχίες.

  8. #138
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω οσους απαντησαν και με βοηθανε για μια ακομη φορα.
    Καταρχην μια συμβουλη σε οσους διαβαζουν και ενδιαφερονται(και δεν θελουν να χαλασουν mother board οπως εγω):
    ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ!
    Και ο preheater και ο σταθμος δειχνουν οτι ναναι αναλογα με το nozzle που εχουν
    Δειτε με τον preheater στο τερμα(300 C) τι μου δειχνει το θερμομετρο:07052011086.jpg

    Ρυθμιση σταθμου: 07052011087.jpg

    Τοποθετηση thermocouple:07052011088.jpg

    Τελικη θερμοκρασια μετα απο 6-7 λεπτα και με τερμα ton preheater:07052011089.jpg

    To flux για αποκολληση ειναι αυτο http://www.warton-metals.co.uk/re-work.html που το πηρα αφου μου το συνεστησε ενθερμα ο Κωνσταντινος( leosdef).Το χρησιμοποιει και στο βιντεακι που ανεβασε σχετικα με την αποκολληση εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/medi...details&mid=42
    Ειναι πολυ καλο αλλα δεν νομιζω να ειναι καταλληλο για reballing..

    Περιμενω την γνωμη σας..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 07-05-11 στις 15:43
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #139
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και το ερώτημα όμως.
    Το probe που βάζεις μετράει σωστά μόνο στην άκρη του η πρέπει να ζεσταθεί όλο.
    Εννοώ επειδή είναι αρκετά μακρύ δεν έχει κάποια απαγωγή θερμότητας?

  10. #140
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Μπα δεν υπαρχει τετοιο θεμα..Εχω μετρησει και με το δικο του(του θερμομετρου ξερεις αυτο που ειναι σαν συρμα με μια μπαλιτσα στην ακρη) και μου εβγαλε τα ιδια)
    Οπως και να'χει η μετρηση αυτη ειναι μετα απο 5 λεπτα τουλαχιστον οποτε ειναι σταθερη η θερμοκρασια.
    Για το flux τι εχεις να πεις;

    Υ.Γ Μου φαινεται αυτο το Flux χρειαζομαι για το reballing: http://cgi.ebay.com/10ml-Amtech-RMA-...item27ab60688f
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 07-05-11 στις 15:56
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 14 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415162464114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας