Σελίδα 112 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 1262102110111112113114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.111 έως 1.120 από 1143
  1. #1111
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Μόνο τύχη.
    Δες ποιο είναι, αντιστοίχισε το με datasheet αν είναι signal την έκατσες, αν είναι ρεύμα σου έκατσε τζόκερ.

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (31-01-16), olorin (18-07-17)

  3. #1112

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hawk67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον καθαρισμο επαφων (κολλητηρι+flux+φυτιλι χαλκου) αποκολληθηκε 1 (ενα) pad απο το chip της vga με αποτελεσμα να μην
    κολλαει η μπιλια
    Υπάρχει λύση γι αυτην την περιπτωση?
    Μικροσκόπιο, καλά νεύρα, και φτιάχνεις δικιά σου επαφή.

  4. #1113

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή

    Φτιάχνει δικιά του επαφή (pad στην πλακέτα); Πώς;
    You only live twice.

  5. #1114

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Με τον ίδιο τρόπο που φτιάχνεις επαφές στο board, κολλητήρι και ψιλά συρματάκια χαλκού.

  6. #1115

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    goback
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Την Καλησπέρα μου και χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη, σε όλους τους γάταρους εδώ μέσα, από ένα νέο μέλος !
    Θα ήθελα, αν και ίσως θεωρηθεί off topic και συγνώμη από τους συντονιστές για αυτό..
    Να σας ευχαριστήσω όλους σας για την γραφή σας και την μετάδωση γνώσεων σας.. Γιατί με βοηθήσατε πολύ..!!

    Μα περισσότερο από όλους, θα ήθελα να γράψω ένα ΜΕΓΆΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ στο φίλο πλέον ** Κωστάρα** = **leosedf ** και συμπατριώτη μου, που πρίν λίγες μέρες του ζήτησα να με βοηθήσει σε ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα που αντιμετώπιζα και δεν έιχα ούτε τα εργαλεία, ούτε την γνώση, αλλά ούτε και την οικονομική άνεση να το επιλήσω μόνος μου..

    Το παλικάρι αυτό με βοήθησε με όλη του την τεράστια γνώση / εργαλεία / υπομονή / ο ίδιος προσωπικά.. Και όχι μόνο μου έλυσε το πολύ δύσκολο πρόβλημα που αντιμετώπιζα, αλλά μου έμαθε να το κάνω και μόνος μου.. Όταν πλέον θα έχω και εγώ τα εργαλεία και την οικονομική άνεση, να τα προμηθευτώ..

    Φίλε Κώστα, σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΌΛΑ πάρα πολύ από καρδιάς και από εδώ μέσα, να είσαι πάντα καλά !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goback : 06-05-16 στις 00:08

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον goback για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (18-10-16), ziakosnasos (03-06-16)

  8. #1116

    Μέλος
    Όνομα
    Nick The Greek
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Καλησπερα παιδες,
    πολυ φοβερο το τοπικ για reballing με πολλα tips, μπραβο!

    Ειμαι νεος στο χωρος του reballing και θελω να ασχοληθω εντονα, ισως και επαγγελματικα μελλοντικα.
    Για ξεκινημα λεω να παρω τον WEP 853AAA. Τον εχει δοκιμασει κανεις; Πιστευω αντι να παρω και σταθμο και preheater, βγαινει φτηνοτερα.

    Τον βρηκα σε καταστημα της Πολωνιας περιπου 150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
    http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje...ep-853aaa.html

    Το θεμα ειναι οτι δεν δεχεται paypal.... παρα μονο τραπεζικο εμβασμα...και δε ξερω αν πρεπει να το εμπιστευτω.
    Γνωριζει κανεις αυτο το site; Εχει ψωνισει κανεις απο αυτο;

    Σε γενικες γραμμες βλεπω πολυ καλες τιμες σε μεγαλα μηχανηματα, που συμφερει να τα παρεις απο Πολωνια παρα απο Κινα.

  9. #1117

    Μέλος
    Όνομα
    filam
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Δεν θα εμπιστευόμουν τα λεφτά μου σε κάτι που δεν ξέρω. Βρες κάτι αντίστοιχο στο Ebay..νομίζω είναι πιο ασφαλές. Να ξέρεις ότι το reflow - reballing θέλει πολύ προσοχή και καλό είναι να κάνεις δοκιμές πριν επενδύσεις χρήματα για ένα τόσο ακριβό ή και ακόμα πιο ακριβό μηχάνημα που κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά. Δοκίμασε πρώτα να επισκευάσεις κάποιο Notebook board (πιαθανό να σου τύχει με πρόβλημα στη VGA) με reflow, να δεις λιγο την διαδικασία στην πράξη και τους χρόνους ψησίματος ανα στάδιο. Για μένα πάρε για αρχή ένα πιστόλι θερμού αέρα όπως π.χ. ένα Einhell TH-HA 2000 που είναι και φτηνό και ένα Θερμόμετρο υπερύθρων
    όπως αυτό
    ή ένα ενσωματωμένο σε αναλογικό πολύμετρο. Αν μάθεις τους χρόνους και τις διαδικασίες μπορείς πολύ εύκολα να επισκευάσεις διάφορα κυκλώματα. Εφόσον δεις οτι πιάνει το χέρι σου και πας καλά και αυτό σου φέρνει και χρήματα επενδύεις σε κάτι πιο ακριβό. Προσωπικά κάνω επισκευές με τον παραπάνω τρόπο πάνω απο 3 χρόνια και δεν έχει χρειαστεί ακόμα να αγοράσω μηχάνημα. Το μηχάνημα θα το χρειαστείς εάν θελήσεις εξολοκλήρου Reballing αλλά και πάλι λίγοι πελάτες είναι αυτοί που το ζητούν λόγω αυξημένου κόστους στην επισκευή.

  10. #1118

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalnik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδες,
    πολυ φοβερο το τοπικ για reballing με πολλα tips, μπραβο!

    Ειμαι νεος στο χωρος του reballing και θελω να ασχοληθω εντονα, ισως και επαγγελματικα μελλοντικα.
    Για ξεκινημα λεω να παρω τον WEP 853AAA. Τον εχει δοκιμασει κανεις; Πιστευω αντι να παρω και σταθμο και preheater, βγαινει φτηνοτερα.

    Τον βρηκα σε καταστημα της Πολωνιας περιπου 150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
    http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje...ep-853aaa.html

    Το θεμα ειναι οτι δεν δεχεται paypal.... παρα μονο τραπεζικο εμβασμα...και δε ξερω αν πρεπει να το εμπιστευτω.
    Γνωριζει κανεις αυτο το site; Εχει ψωνισει κανεις απο αυτο;

    Σε γενικες γραμμες βλεπω πολυ καλες τιμες σε μεγαλα μηχανηματα, που συμφερει να τα παρεις απο Πολωνια παρα απο Κινα.

    μην κανεις κανα αστειο ..
    αυτο το πραμα δεν κανει για τιποτε...μονο ζημια κανει
    δεν βαζεις μια σομπα αλογονου και ενα θερμοπιστολο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις.

  11. #1119

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω καλό flux απο Ελλάδα;

  12. #1120

Σελίδα 112 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 1262102110111112113114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας