Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Βασικά νομίζω είναι πιο εύκολο να βρεθούν στα καταστήματα πώλησης ανταλλακτικών (και ιδιαίτερα σε μικρά , ή <<της γειτονίας>> ).
    Τώρα για τις διαφορές στην συγκεκριμένη εφαρμογή (crossover) , υπάρχουν διάφορες απόψεις- θεωρίες .
    Εν συντομία, κάποιοι λένε οτι οι MKT είναι καλύτεροι (εκτός απο τις φυσικές διαφορές τους λόγω κατασκευής κ.λ.π.) όσο αφορά βασικά κάποια ηχητικά χαρακτηριστικά που προσδίδουν στον ήχο, από τους ηλεκτρολυτικούς, όπως επίσης και ότι υπάρχουν ακόμα και διαφορές μεταξύ ΜΚΤ πυκνωτών διαφορετικής μάρκας-εργοστασίου κατασκευής.
    Όλα είναι σχετικά βέβαια .

  2. #22
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά νομίζω είναι πιο εύκολο να βρεθούν στα καταστήματα πώλησης ανταλλακτικών (και ιδιαίτερα σε μικρά , ή <<της γειτονίας>> ).
    Τώρα για τις διαφορές στην συγκεκριμένη εφαρμογή (crossover) , υπάρχουν διάφορες απόψεις- θεωρίες .
    Εν συντομία, κάποιοι λένε οτι οι MKT είναι καλύτεροι (εκτός απο τις φυσικές διαφορές τους λόγω κατασκευής κ.λ.π.) όσο αφορά βασικά κάποια ηχητικά χαρακτηριστικά που προσδίδουν στον ήχο, από τους ηλεκτρολυτικούς, όπως επίσης και ότι υπάρχουν ακόμα και διαφορές μεταξύ ΜΚΤ πυκνωτών διαφορετικής μάρκας-εργοστασίου κατασκευής.
    Όλα είναι σχετικά βέβαια .
    Ακαδημαϊκή πάντα φαντάζομαι η κουβέντα, Σήφη, έτσι; Γιατί για να ακούσει κανείς διαφορά στον ήχο από τον πυκνωτή σε ηχειάκια υπολογιστή , χλωμό το κόβω...

    Καλή Χρονιά παιδιά!

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Νίκο όντως έτσι είναι.......και εγώ πιστεύω ότι σε τέτοιας κατηγορίας ηχεία δεν έχει νόημα να συζητάμε σοβαρά για τους τύπους των πυκνωτών στο crossover και δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποια διαφορά που θα γίνει εύκολα αντιληπτή- κατανοητή (ιδιαίτερα δε και από μη <<εκπαιδευμένο>> αυτί, κάτι που πολλές φορές βέβαια ισχύει ακόμα και για ακριβότερης κατηγορίας ηχεία ) .

    Καλή χρονιά σε όλους , με ευτυχία, εργασία και πάνω από όλα υγεία.

  4. #24

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Πήγα στο μαγαζί και τελικά δεν είχαν ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 3.3 μf στα 250 V όπως μου είχαν πει παλιότερα απο το τήλ... Είχαν μόνο έναν πυκνωτή πολυεστερικό τύπου "MKP - 3.3μf στα 160 V" (όχι MKT) αλλά τελικά δεν τον πήρα.. Άσε που ένας υπάλληλος μου έλεγε να μην πάρω ηλεκτρολυτικό πυκνωτή γιατι θα σκάσει, και ενώ του είχα εξηγήσει ότι θέλω πυκνωτή χωρίς πολικότητα ! lol

    Αυτός ο "MKP" να κάνει άραγε? (να υπενθυμίσω ότι ο πυκνωτής αρκεί να είναι στα 50 V και στους 105c) Τελικά μου φαίνεται θα παραγγείλω ηλεκτρολυτικούς απο κανα ebay..

  5. #25
    Το avatar του χρήστη windmill82
    Μέλος
    Όνομα
    windmill82
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Οι ΜΚΤ με τους ΜΚΡ διαφέρουν ως προς το υλικο που χρησιμοποιουν για διηλεκτρικο. Και οι δυο μπορουν να λειτουργησουν μια χαρα για το ηχειο σου. Μου κανει εντυπωση που δεν βρισκεις. Ειναι υλικα συνηθισμενα και κινησιμα.

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον windmill82 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    D_Satellite (06-03-15), Papas00zas (06-03-15)

  7. #26

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Έλα ντε.. Όλο απο εβδομάδα μου λενε ότι θα φέρουν ηλεκτρολυτικούς bipolar , και τελικά δεν φέρνουν τίποτα ! Ξαναπήγα απο εκεί , και αγόρασα τελικά τον πολυεστερικό MKP / 160V / στα 3.3 μf, και του είπα να μου δώσει αλους 2-3, και μου λέει ότι έχει ακόμα μόνο έναν, και τελικά ο άλλος που μου έδωσε είναι τύπου MKT !



    Τους άλλους 2 bipolar πυκνωτές τους είχα αγοράσει πριν καιρό, αλλά δεν είναι στους 105c όπως ήταν ο original, αλλά στους 85c.

    Απ'ότι είδα στο διαδύκτιο σε κάποια datasheets απο Vishay.com, o ΜΚΤ 373 αντέχει στο max μέχρι 105c , ενω ο MKP 379 μέχρι 85c.

    Λέτε να βάλω τον MKT στο ένα ηχείο που έχει το πρόβλημα και στο άλλο να μην βάλω τίποτα, ή να βάλω τους 2 πολυεστερικούς και στα 2 ηχεία.. Η μήπως να έβαζα μόνο τους 2 bipolar που είναι στους 85c, και μπορεί να μην έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία γιατί ίσως να είναι λίγο δύσκολο να ζεσταθούν τόσο πολύ..

    http://www.vishay.com/docs/28193/mkt373.pdf
    http://www.vishay.com/docs/28135/mkp379.pdf

  8. #27

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    βαλε τους ηλεκτρολιτυκους ασ ειναι στους 85 .εκει που ειναι δεν εχουν προβλημα.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    D_Satellite (10-03-15)

  10. #28
    Το avatar του χρήστη windmill82
    Μέλος
    Όνομα
    windmill82
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Μιας και υπεραναλυσαμε το θεμα , εγω θα σου προτεινα το εξης . δοκιμασε και στα δυο ηχεια να ¨παιξεις¨ δοκιμάζοντας ολους τους συνδυασμους . Θα καταληξεις οτι στα συγκεκριμενα ηχεία , οτι και να βαλεις , οτι τεχνολογιας πυκνωτη , και σε οποια θερμοκρασια κι αν ειναι , δεν θα ακουσεις καμμια μα καμμια διαφορα!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον windmill82 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    D_Satellite (10-03-15)

  12. #29

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ναι, παιδιά έχετε δίκιο, το θέμα το υπεραναλύσαμε.. Αφού μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα τελικά αυτά τα υλικά, έχω πλέον την άνεση να κάνω τις όποιες δοκιμές επάνω στα ηχεία, και νομίζω ότι με την αλλαγή το μεσαίο ηχείο πλέον θα παίζει κανονικά..

    Ο λόγος που τόσο καιρό δεν είχα επιχειρήσει να κάνω την αλλαγή μόνο με τον απλό ηλεκτρολυτικό των 85c, είναι ότι περίμενα μπας και βρώ στους 105c, και απο την άλλη είμαι και λίγο καλυμμένος απο θέμα ήχου στο pc, γιατί τις περισσότερες φορές ακούω μουσική με ακουστικά απο το line-in , και λιγότερο με τα ηχεία, τα οποία ακόμα και με χαλασμένο το αριστερό μεσαίο ηχείο, παίζουν μια χαρά γιατί ο ήχος καλύπτεται απο τα tweeters και τα μπάσα των δύο ηχείων, αλλά και απο το δεξί ηχείο των μεσαίων συχνοτήτων.. Τα ηχεία μπορεί να είναι φτηνά αλλά ο ήχος τους είναι καθαρός χωρίς να παραμορφώνει σε υψηλές εντάσεις ! για τα λεφτά τους είναι κορυφή!

    Όπως είπε και ο φίλος απο πάνω, μάλλον με τον ηλεκτρολυτικό θα ξεκινήσω και βλέπουμε..το πολύ πολύ να βάλω και τον άλλο ηλεκτρολυτικό στο δεξί ηχείο αφού αυτοί οι δύο είναι ακριβώς ίδιοι..

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !!! Μόλις κάνω την αλλαγή θα μπώ να γράψω εντυπώσεις

  13. #30

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Με την αλλαγή του πυκνωτή πλέον όλα είναι ΟΚ !

    Όπως είπε και ο windmill82 , δοκίμασα και τα τρία είδη των πυκνωτών και τελικά ο ήχος στο αυτί (ποιότητα & ένταση) ήταν ακριβώς η ίδια. (την ώρα της δοκιμής, για να μην κολλάω και ξεκολλάω με το κολλητήρι, τα κατάφερα και κράτησα τους πυκνωτές με το χέρι επάνω στις δύο επαφές και τελικά έκανα την δοκιμή, αφού είχα βάλει να παίζει ένα τραγούδι απο το pc)

    Τελικά έβαλα επάνω τον Bipolar ηλεκτρολυτικό και βίδωσα το πίσω καπάκι του ηχείου. Ο ήχος πλέον είναι απίστευτος και υπάρχει σημαντική διαφορά στον ήχο απ'ότι πριν, γιατί το ηχείο που είχε χαλάσει ήταν για τις μεσαίες συχνότητες που αυτό έδινε έναν τόνο ποιότητας στον ήχο.. Έκανα με το αυτί μια απλή σύγκριση στο μεσαίο ηχείο που άλλαξα τον πυκνωτή, και στο άλλο ηχείο των μεσαίων, και μου φαίνεται ότι ο ήχος είναι στο ίδιο επίπεδο.

    Ίσως να αλλάξω και τον άλλο πυκνωτή στο δεξί ηχείο όπως μου είπατε για να είναι ακριβώς οι ίδιοι πυκνωτές (καινούργιοι / ίδια μάρκα), αλλά για την ώρα θα τα αφήσω έτσι, αφού δεν βλεπω κάποια τονική διαφορά στην ποιότητα ήχου μεταξύ των δύο ηχείων.

    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D_Satellite : 13-03-15 στις 00:48

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. [Οθόνη LG] LG Flatron L222ws Οριζόντια "σπασίματα" και πάγωμα οθόνης
    από ioannis2121 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 20:48
  2. Πρόβλημα με ηλεκτροκόλληση inverter "Gysmi 125"
    από 620b620d στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 14:17
  3. [DVD Player] Πρόβλημα με το Schaub Lorenz "20398"
    από DjChris στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 17:32
  4. πρόβλημα με "αρχαία" βιντεοκάμερα
    από haris_216 στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-11, 20:43
  5. SONY 420GS CRT 19" ψυχρή κόλληση " Ίσως "
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 22:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας