Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Ηχεία 3-δρόμων "Genius SP 1800A" 50 watts RMS (Πρόβλημα με το αριστερό μεσαίο ηχείο)

    Καλησπέρα σε όλους ! Έχω στο pc τα ηχεία "Genius SP 1800A 50W RMS" ( http://www.geniusnet.com/Genius/wSit...696&ctNode=148 )

    Απο την αρχή που τα είχα αγοράσει, έχουν πρόβλημα στο αριστερό μεσαίο ηχείο το οποίο δεν παίζει καθόλου. Άνοιξα το καπάκι απο πίσω , και είδα επάνω στο μεσαίο ηχείο έχει έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή που οπτικά δεν φαίνεται να είναι χαλασμένος , αλλά μόλις τον βραχυκύκλωσα με ένα κατσαβιδάκι τότε το μεσαίο ηχείο άρχιζε να παίζει κανονικά ! Είναι το πρόβλημα στον πυκνωτή και να τον αλλάξω με έναν ίδιο , ή να τον αφαιρέσω εντελώς ?

    Επίσης στο αριστερό ηχείο, το μικρό επάνω ηχειάκι για τα πρίμα , παίζει ελαφρώς πιο σιγά απο το άλλο μικρό ηχειάκι απο το δεξί ηχείο , αλλά αυτό δεν με απασχολεί γιατί ίσως να μην έχει τίποτα.

    Ευχαριστώ !

  2. #2
    Το avatar του χρήστη geostrom
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    να μην τον αφαιρέσεις απλα να τον αλλάξεις

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον geostrom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    D_Satellite (05-10-14)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ο πυκνωτής είναι 3.3μf - 50v - 105c, και έχω πάνω σε κάτι παλιές πλακέτες αρκετούς ηλεκτρολυτικούς που είναι 1μf-50v, 2.2μf-50v, 4.7μf-35v , 10μf-50v και πάνω , αλλά 3.3 πουθενά. Οπότε πρέπει να πάω σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών να πάρω έναν 3.3 για να κάνω την αλλάγή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D_Satellite : 03-10-14 στις 19:41

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Να σου επισημάνω ότι αυτός ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής, μάλλον είναι χωρίς πολικότητα, οπότε καλό είναι να αγοράσεις και εσύ κάποιον πυκνωτή τέτοιου τύπου, επειδή αν βάλεις κανονικό ηλεκτρολυτικό κάποια στιγμή λογικά θα σκάσει .

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    D_Satellite (05-10-14)

  7. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο φίλε μου και ευχαριστώ για την επισήμανση. Το καλώδιο που φέρνει την τάση στο ηχείο είναι συνδεδεμένο με την μία άκρη επάνω στην πρώτη θέση του ηχείου , και η δεύτερη άκρη απο το καλώδιο είναι επάνω στον πρώτο ακροδέκτη του πυκνωτή , και μετά ο δεύτερος ακροδέκτης του πυκνωτή είναι επάνω στην δεύτερη θέση του ηχείου , και ο πυκνωτής γράφει επάνω NP. Δηλαδή θέλω πυκνωτάκι np, και αυτό το βάζω επάνω όπως να'ναι αφού δεν έχει πολικότητα..

    Βάζω και 2 φωτογραφίες απο το ηχείο που φαίνεται καθαρά ο πυκνωτής που γράφει NP
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  031020142092----.jpg Εμφανίσεις:  831 Μέγεθος:  141,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  031020142098----.jpg Εμφανίσεις:  726 Μέγεθος:  135,5 KB  

  8. #6
    Το avatar του χρήστη QED
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    37
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον QED για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    D_Satellite (05-10-14)

  10. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Πήρα τηλ. σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη στην Κόρινθο , και μου είπε το παιδί που μίλησα στο τηλ, ότι απο βδομάδα θα φέρουν πυκνωτές 3.3μf χωρίς πολικότητα, αλλά στα 100v και όχι στα 50v που είναι ο δικός μου.. Όταν τον ρώτησα ότι θέλω στα 50v , μου λέει δεν πειράζει γιατί και αυτός θα κάνει.. Αν και εγώ αυτό νομίζω οτι θα κάνει αφου δεν είναι μικρότερος απο 50v.. εσείς τι λέτε ?

Παρόμοια Θέματα

  1. [Οθόνη LG] LG Flatron L222ws Οριζόντια "σπασίματα" και πάγωμα οθόνης
    από ioannis2121 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 20:48
  2. Πρόβλημα με ηλεκτροκόλληση inverter "Gysmi 125"
    από 620b620d στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 14:17
  3. [DVD Player] Πρόβλημα με το Schaub Lorenz "20398"
    από DjChris στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 17:32
  4. πρόβλημα με "αρχαία" βιντεοκάμερα
    από haris_216 στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-11, 20:43
  5. SONY 420GS CRT 19" ψυχρή κόλληση " Ίσως "
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 22:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας