Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή υγρο τεφλον

    καλησπερα υδραυλικοι τα φωτα σας σας παρακαλω!!θελω να φτιαξω κατι σωληνωσεις τις ενωσεις που τρεχουν!αξιζει να παρω υγρο τεφλον ή να το φτιαξω με καναβη?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.199

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cococrops Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ή να το φτιαξω με καναβη?
    τσιγαριλίκι θα φτιάξεις;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις υγρό,βέβαια αυτό εξαρτάται ποιες σωληνώσεις θες να φτιάξεις(δεν το αναφέρεις).Αν πρόκειται για καμιά βρύση ή διακόπτη βάλε από το τεφλον που είναι σε μορφή ταινίας και δεν θα έχεις πρόβλημα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.137

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι υδραυλικός αλλά από τότε που ανακάλυψα το υγρό τεφλόν δεν χρησιμοποίησα ξανά τίποτε άλλο. Να ξέρεις ότι δεν είναι μόνο ένα είδος υγρού τεφλόν . Εγώ γνωρίζω τρία διαφορετικά είδη το κάθε ένα για διαφορετικό σκοπό.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.567

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι (σαν παλιόγερος; ) μένω πιστός στα πατροπαράδοτα. Υγρό teflon δεν έχω χρησιμοποιήσει, ταινία έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, αλλά πάντα προτιμάω το κανάβι, που δεν με έχει πουλήσει ποτέ.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Μέλος
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    1) Για πολλές ενώσεις για να τις ξεχάσεις Κανάβι μαζί με πάστα σπειρωμάτων ( πχ Fermit 150gr)

    2) Για καμιά βρύση Τεφλον νήμα ( πχ Loctite 55 )

    http://www.kotsovos.gr/index.php/mai...%B1-loctite-55

    3) Εχω δοκιμάσει υγρό τεφλον Loxeal 18-10 σαν κρέμα , Υπάρχει και ένα κόκκινο που είναι σαν νερό αν βάλεις σε σπείρωμα δύσκολα ξεβιδώνει . Αυτό που έχω να παρατηρήσω για υγρό τεφλόν θέλει να δείς της προδιαγραφές και σε τι διατομές εφαρμόζετε ....

    http://www.chryssafidis.com/list.682

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    λοιπον εχει βαλει ενα υδραυλικος(της κακιας ωρας) στο μπανιο ενα Τ σωληνα και πανω σε αυτο συνδεει ενα διακοπτη που παει στο καζανακι και ενα που παει στο πλυντηριο!εμενα μου τρεχει εκει που ενωνει το Τ απο μεσα απο το τοιχο αλλα θελω τωρα να φερω το Τ λιγο πιο εξω γιατι ο μ....κας το εχει βαλει το διακοπτη του πλυντηριου που δεν γινεται να τον κλεισω γιατι βρισκει πανω στο πλακακι!και ετσι δεν ξερω τι να παρω αλλα πιανουν τα χερια μου εχω κανει και αλλα πραγματα μεχρι και κολλησεις μεσα σε τοιχο με καλαι και μουφες!ηλεκτρολογος ειμαι και επεσα στα υδραυλικα!βοηθηστε please

  8. #8
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.199

    Προεπιλογή

    Αν το Τ είναι σιδερένιο, θα βάλεις κανάβι. Αν το Τ είναι ορειχάλκινο, θα βάλεις κανάβι ή τεφλόν και αν θέλεις και κάποιο loctile (εγώ δεν βάζω).
    Για να έρθει πιο έξω το Τ υπάρχουν μούφες σαν "αποστάτες" σε διάφορα μήκη (δεν ξέρω πως ακριβώς τα λένε, αλλά είναι αρσενικό από τη μία και θηλυκό από την άλλη).
    Στο βρυσάκι του πλυντηρίου, έχεις δοκιμάσει να βγάλεις τη βίδα που συγκρατεί το χερουλάκι και να δεις αν μπορείς να το βάλεις με 180 μοίρες διαφορά; (ώστε να κλέινει προς τα έξω και όχι προς το πλακάκι).

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Βλέπω οτι το Τ ειναι ορειχαλκινο 1/2 ιντσα!αρα θα παρω καναβι και προεκταση να ειναι 1/2 ιντσα?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Gregpro
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Εάν τελικά βάλεις κάνναβη,βάλε και πάστα.Αλλιώς τεφλόν σε ταινία.Καλύτερα σε κρύες συνδέσεις να βάζεις τεφλόν (λιγότερος μπελάς από την κάνναβη) και σε ζεστές συνδέσεις κάνναβη και πάστα (μήπως λιώσει το τεφλόν).Τεφλόν βάζεις μπόλικο,με τη φορά του βιδώματος για να μη ξετυλιχτεί.Αν βάλεις κάνναβη,βάλε λιγότερη γιατί μετά θα το ζορίσεις και δε θα βιδώνει.Προέκταση 1/2 ίντσα (ανάλογα τι Τ έχεις και τι σωλήνα στον τοίχο παίρνεις αρσενικό ή θηλυκό.)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας