Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Angry Ανιχνευτής Κίνησης οπλισμός χωρίς αιτία.

    Καλησπέρα σε όσους είναι παρόντες.Λοιπόν, έβαλα ένα ανιχνευτή κίνησης 220V σε χώρο με ελάχιστο φωτισμό να ελέγχει ένα ρελέ το οποίο οπλίζει μια μικρή σειρήνα 12v που τροφοδοτείται με τροφοδοτικό (δλδ το ρελέ ανοίγει και κλείνει το τροφοδοτικό). Το πρόβλημα είναι ότι κάθε τρεις ώρες ακριβώς ο ανιχνευτής οπλίζει χωρίς αιτία (τσεκαρισμένο) μία φορά. Έχω σαλτάρει και πιθανόν να τον στείλω παραθέριση. Περιμένω τις πάντα χρήσιμες γνώμες-γνώσεις σας.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    765

    Προεπιλογή

    Ο Ανιχνευτής Κίνησης 220v Χρησιμοποιείται Για Να Ανάβει Κάποιο Φως Συνήθως Και Όχι Για Σειρήνες... Φυσικά Και Θα Έχει Ψευδοσυναγερμους! Τώρα Αυτό Με Τις 3 Ώρες Ακριβώς Είναι Λίγο Παράξενο!!

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

  3. #3
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Καλημέρα κι' ευχαριστώ, δεν έχει σημασία νομίζω το τι θα οπλίζει ο ανιχνευτής που μπορεί να είναι οτιδήποτε από φώτα, ρελέ κλπ ανάλογα με το φορτίο το θέμα είναι το ότι οπλίζει στις τρεις ώρες (δλδ 17:20, 20:20, 23:20....) τον άφησα μόνο με ένα ρελέ 10Α και κάνει το ίδιο.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.131

    Προεπιλογή

    Οι ψευδοενεργοποιήσεις μπορεί να οφείλονται σε κακή εγκατάσταση ή σε κακής ποιότητος ανιχνευτή. Το ότι ενεργοποιείται κάθε τρεις ώρες πιστεύω ότι οφείλεται σε εξωτερικό παράγοντα (δηλαδή κάτι ενεργοποιεί τον ανιχνευτή) μπορεί να συμβεί ακόμη και από παράσιτα στην τροφοδοσία του π.χ μία αντλία η οποία ενεργοποιείται κάθε τρεις ώρες ή κάποια μονάδα ψύξης. Είναι λίγο παράξενο φαινόμενο. Πάντως αν βρεις την αιτία ή αντικαταστήσεις με άλλο ανιχνευτή πες το μας έτσι για να μας φύγει η απορία.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παλληκάρια, επανέρχομαι με απαντήσεις και αλλαγές. Ο ανιχνευτής 220v τελικά δεν είναι για τόσο μικρό φορτίο που θέλω, έβαλα μία λάμπα LED να ανάβει και στο κλείσιμο του ρελέ δεν έσβηνε τελείως κάτι που δεν γίνετε με πυρακτώσεως τλπ αλλαγή σχεδίου. Πήρα λοιπόν ένα ανιχνευτή 9-16v και στο alarm σύνδεσα ένα καλωδιάκι που βάζουν σε συναγερμούς το οποίο κάνει επαφή σε πλήκτρο παλιού κινητού οπότε μου κάνει ταχεία κλήση στο κινητό μου, το σύστημα δουλεύει αλλά μου βγάζει το πρόβλημα (όχι πάντα) να σταματάει γιατί έχει γράψει στην οθόνη το νούμερο που οπλίζει ΠΧ. το 2 το κάνει 222222222 και αν δεν το διαγράψω να επανέρθει στην αρχή εννοείτε ότι δεν κάνει κλήση. Αναμένω τα φώτα σας.

  6. #6

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ανιχνευτής 220v τελικά δεν είναι για τόσο μικρό φορτίο που θέλω, έβαλα μία λάμπα LED να ανάβει και στο κλείσιμο του ρελέ δεν έσβηνε τελείως κάτι που δεν γίνετε με πυρακτώσεως τλπ αλλαγή σχεδίου.
    Μου θύμησες την ίδια δοκιμή που έκανα σε προβολέα led (με ενσωματωμένο ανιχνευτή κίνησης ) με δοκιμή απευθείας σε πρίζα και όντως όταν έκλεινε ο προβολέας δεν έσβηνε τελείως , δοκίμασα όμως και αντιστροφή του φις της πρίζας και διορθώθηκε !! (οι ειδικοί ας πουν γιατί )
    Συμφωνώ με το σενάριο #4 ότι πράγματι αυτό συμβαίνει όπως τα περιγράφει σε φθηνούς κυρίως ανιχνευτές .

Παρόμοια Θέματα

  1. σύνδεση προβολέα με ανιχνευτή κίνησης
    από nikolos286 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 12:52
  2. Ανιχνευτής μετάλλων δεν δουλεύει.
    από giorgis57 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 17:24
  3. [Άλλη] Ανιχνευτής Διαρροής Φρέον
    από Ιωσηφ Ζαγορα στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 23:58
  4. Αισθητήρας κίνησης χάλασε
    από kobi στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 16:53
  5. Ανιχνευτης φωτισμου
    από aser στο forum Επισκευές Λοιπών Συσκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-10, 11:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας