Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή αφαίρεση συμπιεστή

    Έχω ένα παλιό δίπορτο voxson που μάλλον είχε διαρροή υγρών. Έφτασε σε σημείο να δουλεύει ασταμάτητα ο συμπιεστής και για 3-4 μήνες είχα μόνο ψύξη. Άρχισε να μη δουλεύει καλά ούτε η ψύξη και το έβγαλα για πέταμα.
    Εϊμαι σχεδόν σίγουρος πως ο συμπιεστής του δουλεύει. Έχω δει πολλά projects με χρήση συμπιεστών από ψυγεία (αεροσυμπιεστές, αντλία κενού κ.α.) και έλεγα αν υπάρχει τρόπος να τον αφαιρέσω και να τον έχω στην αποθήκη για μελλοντική χρήση.
    Χρειάζεται κάποιον ειδικό; Φαντάζομαι δεν είναι ό,τι καλύτερο να πάρω έναν κόφτη και να κόψω τους σωλήνες. Το ψυγείο θα το αφήσω για παλιατζή οπότε φαντάζομαι ούτε αυτοί θα ακολουθήσουν μία σωστή τεχνική για να το διαλύσουν. Αν μπορώ να κόψω τους σωλήνες μόνος μου, συλλέγοντας τα υγρά σε μία λεκάνη, υπάρχει κάποια σειρά με την οποία πρέπει να τους κόψω;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    να πάρω έναν κόφτη και να κόψω τους σωλήνες.
    Και με πένσα που περιέχει κόφτη τα κόβεις .
    Το ψυγείο θα το αφήσω για παλιατζή οπότε φαντάζομαι ούτε αυτοί θα ακολουθήσουν μία σωστή τεχνική για να το διαλύσουν.
    Που να δεις επαγγελματίες τι κάνουν με τα κλιματιστικά που χάνουν υγρά κάθε χρόνο και θέλουν να τα αφήνουν έτσι.
    Αν μπορώ να κόψω τους σωλήνες μόνος μου, συλλέγοντας τα υγρά σε μία λεκάνη, υπάρχει κάποια σειρά με την οποία πρέπει να τους κόψω;
    Αυτό που θα χαθεί θα είναι αέριο και δεν συλλέγεται , προφανώς από τα λεγόμενα θα είναι ελάχιστο το αέριο ίσα που θα το ακούσεις κατά το κόψιμο.
    Θα πρέπει να το κάνεις σε αεριζόμενο χώρο και να μην καπνίζεις ή να υπάρχει φωτιά .
    Πρώτα θα κόψεις το κοντύτερο σωλήνα και που είναι σωλήνα πλήρωσης , μετά τα άλλα 2 σωληνάκια.
    Μετά το κόψιμο των σωλήνων δίπλωσε τις σωλήνες ή στούμπωσε της με κάτι να μην έρχονται σε επαφή ο αέρας στο εσωτερικό του συμπιεστή (ο συμπιεστής εσωτερικά περιέχει λάδια και δεν πρέπει να τον τουμπάρεις αλλιώς θα φύγουν τα λάδια ).
    Κρατάς τα λάστιχα στήριξης της βάσης του συμπιεστή , και τα εξωτερικά εξαρτήματα του συμπιεστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 15-12-19 στις 13:00

  3. #3

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Για να μη κάνω χαζομάρα το έβγαλα φωτό. Θα κόψω πρώτα το μαύρο που έχω βάλει σε κύκλο στα δεξιά και μετά αυτό που έβαλα σε τετράγωνο ή ανάποδα;

    IMG_2591.jpg

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    πρώτα το δεξί επάνω κοντό σωλήνα θα κόψεις με το χέρι που θα το κουνάς δεξιά αριστερά μέχρι να κοπεί στην τσάκιση. Αργότερα τα άλλα 2 όπως θέλεις δεν υπάρχει προτεραιότητα.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ. Το αφαίρεσα όπως είπατε. Αναγκάστηκα να γύρω λίγο το ψυγείο για να βγάλω τις βάσεις και έχασα ελάχιστο λάδι. Δεν νομίζω να είναι θέμα αλλά αν θέλω να συμπληρώσω λίγο, τι λάδι να βάλω και από ποιο σωληνάκι μπορώ να το κάνω;

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Βάση τύπου που αναφέρει πάνω στο μοτέρ π.χ.
    Oil Type:
    Polyolester
    για τον παρακάτω τύπο μοτέρ
    http://www.tecumseh.com/en/eu/produc...S?fromsearch=1
    https://www.frigohellas.gr/freon-xal...a-polyol-ester

    https://www.youtube.com/watch?v=W2D4uU1GVIA

Παρόμοια Θέματα

  1. Αφαίρεση παλιού υλικού ράγας
    από Spirost στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-19, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας