Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    greg
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Πρόβλημα με LG TV (Η μισή έγινε μαύρη)

    Καλησπέρα σε όλους.

    Εδώ και τριαμισι χρόνια έχω μια τηλεόραση LG 27'' την οποία πολύ την έχω ευχαριστηθεί, μοντέλο Flatron M2794D-PZ (βασικά θεωρείται monitor αλλά εγώ για τηλεόραση την αγόρασα και σαν τηλεόραση την χρησιμοποιώ κυρίως ) η οποία χθες όταν την άνοιξα η μισή από την μέση και κάτω και για την ακρίβεια τα δυο τρίτα ήταν μαύρα. Το πάνω ένα τρίτο έπαιζε κανονικά και ο ήχος επίσης μια χαρά.

    Αφού την περιεργαζόμουν για κάνα μισάωρο και ενώ έψαχνα στα forum ξαφνικά το μεσαίο 1/3 αναβόσβηνε για κάνα 10λεπτο και τελικά άναψε και έπαιξε κανονικά. Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια, άναβε το πάνω 1/3 και μετά από κάνα μισάωρο άναψε και το μεσαίο 1/3 (το κάτω 1/3 δεν άναψε ποτέ)...

    Την έλυσα και άλλαξα κάτι ύποπτους πυκνωτές αλλά τίποτα. Μήπως τυχαίνει να ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Κάθε ιδέα είναι δεκτή, γιατί δεν είναι εποχή για αγορές καινούριας!!

    ορίστε και μία φωτο (..την έχω ανάποδα πάνω στο τραπέζι γιατί την έχω κάνει βίδες!!)

    http://s1343.beta.photobucket.com/us...tml?sort=3&o=1


    ορίστε και μία δεύτερη από πίσω που φαίνονται οι πλακέτες.

    http://i1343.photobucket.com/albums/...s/DSC_0091.jpg


    Στην πλακέτα (2) άλλαξα τους πυκνωτές γιατί μου φάνηκαν φουσκωμένοι αλλά τελικά, τζίφος! Τώρα έχω επικεντρώσει την προσοχή μου στην πλακέτα (1) γιατί αποσυνδέοντας την άναψε όλη η οθόνη αλλά και πάλι μπορεί να είναι άσχετο.

    Για πείτε καμιά ιδέα.. (ευχαριστώ και μόνο που διαβάζετε το post )

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Μέλος
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Όχι ότι έχω κάποια λύση στο πρόβλημα, απλά να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει πολυ χαμηλή αξιοπιστία... σε μένα, με ΕΛΑΧΙΣΤΗ χρήση, μου έβγαλε μετά από 3 χρόνια (αν είχε παίξει συνολικά 100 ώρες, ζήτημα είναι) μια κάθετη γραμμή από καμμένα πιξελ... μετά από λίγο, η οθόνη αυτοεπισκευάστηκε (...) και στη συνέχεια το ξαναπαρουσίασε... σε φίλου, του έγινε το ίδιο και την άλλαξε 2 φορές (εντός εγγύησης)....

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα κατά 99% είναι στην πλακέτα 1 ( t-con) .Τσέκαρε αρχικά τις φίσες για τυχών κακή επαφή, από βρωμιά ή από οξείδωση κ.λ.π. ,για τυχών ψυχρές κολλήσεις στην πλακέτα κ.ο.κ.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    greg
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Φίλε Ορέστη κι εμένα φαντάσου είναι η δεύτερη! Η πρώτη αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης πριν από κάνα χρόνο. Εγώ βέβαια την έχω δουλέψει άπειρες ώρες απλά μου άρεσε το μέγεθός της και που ήταν HD και συνέδεα και το PC και έπαιζα κάνα παιχνιδάκι και γούσταρα!

    Σήφη αυτήν έχω βάλει κι εγώ τώρα κάτω και την ξεψαχνίζω αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη, μου φαίνεται θα την παραγγείλω μα την βρήκα 15 με 20 ευρώ περίπου απ' έξω. Αν την φτιάξω θα σας ενημερώσω που να δώσουμε τα φώτα μας και σε όσους googlaroun το πρόβλημα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    greg
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, τα νέα που έχω δεν είναι καλά. Άλλαξα την πλακέτα (1) αλλά τίποτα . Βέβαια η πλακέτα που πήρα ήταν από μία τηλεόραση με σπασμένη οθόνη και θεωρητικά δούλευε. Εμένα βασικά μου κάνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα΄και με τις δύο πλακέτες οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η πλακέτα που πήρα. Άρα ή η οθόνη έχει το πρόβλημα (κατά πάσα πιθανότητα) ή η πλακέτα (4)...

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Εφόσον δοκίμασες πλακέτα t-con και σου κάνει τα ίδια (θεωρώ ότι η μεταχειρισμένη πλακέτα t-con είναι καλή), τότε μάλλον, οι πιθανότητες το πρόβλημα να είναι στην οθόνη, είναι μεγαλύτερες .

    Από την στιγμή όμως, που έχεις μια άλλη τηλεόραση στα χέρια σου, κάνε μερικές δοκιμές.
    Αρχικά η τηλεόραση με την σπασμένη οθόνη είναι ίδιο μοντέλο με την δικιά σου;
    Την πλακέτα (4) την έχει;
    Αν ναι,τότε έχεις δυο επιλογές για να κάνεις τις δοκιμές σου:
    α) άλλαξε την πλακέτα (4)
    β) βάλε την οθόνη σου να παίξει στην άλλη τηλεόραση (εφόσον το πρόβλημά της είναι μόνο η σπασμένη οθόνη),για να αποκλείσεις ότι φταίει η οθόνη σου.

    Αν όντως υπάρχει η πλακέτα(4) ,την πρώτη δοκιμή απλά την αναφέρω ,επειδή ίσως να την έχεις ήδη κάνει.
    Η δεύτερη δοκιμή ,έχει λίγη δουλειά παραπάνω αλλά βγάζεις σωστά συμπεράσματα όσο αφορά την οθόνη.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Ηρα
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Μου έκανε τα ίδια και η δική μου τομσον και έφταιγε η σύνδεση του σκαρτ πάνω στην τηλεόραση που έχω για το dvd.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Φιλε καλησπέρα. Κατ' αρχήν δες αν η πλακέτα 3 μεσω της καλωδιωταινίας δίνει τα 24V στην πλακέτα 2. Αν πάνε τοτε θα δεις τα ολοκληρωμένα της πλακέτας 2 αν είναι βραχυκυκλωμένα(έλεγχος με πολύμετρο). Αν είναι και αυτά οκ έλενξε τέλος και τους πυκνωτές. Τέλος αν και νομίζω ότι αυτο είναι έχεις πρόβλημα με τις λάμπες.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    s
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    salonika
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    το προβλημα ειναι στο πανελ

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeSindos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε καλησπέρα. Κατ' αρχήν δες αν η πλακέτα 3 μεσω της καλωδιωταινίας δίνει τα 24V στην πλακέτα 2. Αν πάνε τοτε θα δεις τα ολοκληρωμένα της πλακέτας 2 αν είναι βραχυκυκλωμένα(έλεγχος με πολύμετρο). Αν είναι και αυτά οκ έλενξε τέλος και τους πυκνωτές. Τέλος αν και νομίζω ότι αυτο είναι έχεις πρόβλημα με τις λάμπες.
    Φίλε Γιώργο (GeorgeSindos ),πολύ καλά κάνεις και αναφέρεις την γνώμη σου /εμπειρία σου στην προσπάθειά σου να βοηθήσεις, θα ήθελα όμως να γράψω την γνώμη μου ,επειδή νομίζω πως πιθανών δεν είναι η αιτία του συγκεκριμένου προβλήματος της οθόνη, κάποια από τις αιτίες/βλάβες που αναφέρεις και θα εξηγήσω το γιατί :

    1)νομίζω πως αν δεν είχε τα 24V η πλακέτα (2), δεν θα λειτουργούσε καθόλου το inverter, οπότε και δεν θα άναβε καμία λάμπα.

    2)Αν υπήρχε βραχυκύκλωμα στα ολοκληρωμένα του inverter, πάλι δεν θα άναβαν οι λάμπες,(να σημειώσω βέβαια ότι η τάση τροφοδοσίας των inverters ,είναι συνήθως μια και κοινή για όλες τις βαθμίδες του inverter),επειδή στα περισσότερα inverter - PSU, είτε υπάρχει ασφάλεια στην τροφοδοσία τους (24V ) ,η οποία λογικά θα είχε καεί σε περίπτωση βραχυκυκλώματος (άρα δεν θα υπήρχαν τα 24V) είτε δεν θα ξεκινούσε καθόλου το PSU (λόγο προστασίας θα έπεφτε σε κατάσταση standby ή θα έσβηνε τελείως).

    3)Στις περισσότερες περιπτώσεις, αν έχουν πρόβλημα οι πυκνωτές στο PSU,δεν φαίνεται μόνο στην μισή οθόνη (δηλαδή η μισή μαυρίζει,ενώ η άλλη μισή λειτουργεί κανονικά),άλλα έχει διαφορετικά συμπτώματα ,τα οποία συνήθως είναι σε όλο το τμήμα/βαθμίδα που έχει το πρόβλημα και όχι στο μισό.

    4)Τέλος ,νομίζω πως αν κάποιες λάμπες καούν, δεν θα έχει απόλυτο μαύρο στο κομμάτι της οθόνης που φωτίζουν οι καμένες λάμπες, αλλά θα είχε κάποιο πιο μικρό φωτισμό,ο οποίος προέρχεται από τις υπόλοιπες λάμπες που ανάβουν κανονικά (εκτός βέβαια και αν οι λάμπες με κάποιο τρόπο, είναι τόσο καλά χωρισμένες/απομονωμένες μέσα στο πλαίσιο τους ,κάτι το οποίο,εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναδεί, σε οθόνη με αυτές τις ίντσες).

    Φιλικά πάντα. Καλά Χριστούγεννα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας