Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Αλλαγή ρουλεμάν σε πλυντήριο ρούχων Siemens Siwamat XT 1050 άνω φόρτωσης

    Γεια σας,

    Είμαι νέος στο forum και καταρχήν να ευχαριστήσω και εγώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές!
    Τις τελευταίες δύο εβδομάδες το πλυντήριό μας άρχισε να κάνει έναν παράξενο θόρυβο στο στύψιμο. Βγάζοντας τον ιμάντα και γυρίζοντας μόνο το τύμπανο του κάδου, είναι προφανές ότι το πρόβλημα εστιάζεται στο ρουλεμάν του κάδου. Το επιβεβαίωσε και τεχνικός, ο οποίος είπε ότι χρειάζεται αλλαγή ρουλεμάν και αμορτισέρ. Ο τεχνικός ζήτησε περίπου 200 ευρώ σε εργατικά και το service της αντιπροσωπείας μέσω τηλεφώνου έδωσε μια ενδεικτική τιμή 300 ευρώ συνολικά για τα ρουλεμάν. Είναι προφανές ότι είναι προτιμότερο να αγοράσουμε καινούριο πλυντήριο παρά να επισκευάσουμε το παλιό με τέτοιο κόστος.

    Βλέποντας παρόμοια θέματα στο forum, σκέφτομαι να επιχειρήσω την αλλαγή μόνος μου, δεδομένου ότι:

    • Το πλυντήριο φαίνεται οκ κατά τα άλλα, τουλάχιστον με μια πρώτη ματιά.
    • Φαίνεται να έχει πλάκα η διαδικασία, αν και πολύπλοκη.
    • Δεν έχω να χάσω και πολλά αν αποτύχω.


    Το πλυντήριο είναι ένα Siemens Siwamat XT 1050 με φόρτωση από πάνω και είναι περίπου 10 ετών.



    Σχετικά ανταλλακτικά (σύνολο 57 ευρώ) που βρήκα στο eaparts.gr με βάση τους κωδικούς της Siemens:



    Διάβασα αρκετά σχετικά θέματα στο forum και έριξα και μια ματιά σε σχετικά βίντεο:



    Οι γενικές ερωτήσεις που έχω σε αυτή τη φάση είναι:
    1. Κατά τη γνώμη σας, αξίζει να ασχοληθώ με αυτή την υπόθεση ή το πλυντήριο είναι ήδη πολύ παλιό?
    2. Δεν έχω βρει κανένα σχετικό βίντεο με πλυντήριο άνω φόρτωσης. Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία? Κάποια ιδιαίτερη δυσκολία ή κάτι που πρέπει να προσέξω?


    Ερωτήσεις για τα ανταλλακτικά:
    1. Μήπως πρέπει πρώτα να λύσω το πλυντήριο και να δω που ακριβώς είναι το πρόβλημα πριν παραγγείλω τα ανταλλακτικά?
    2. Τα ανταλλακτικά θέλουν λίγες μέρες για να έρθουν. Πέρα από τα online καταστήματα, καμιά ιδέα για άλλα καταστήματα που θα μπορούσα να απευθυνθώ για πιο άμεση αγορά? Βρίσκομαι στο Μαρούσι.
    3. Μια που θα λυθεί το πλυντήριο, υπάρχει κάτι άλλο που είναι καλό να γίνει προληπτικά? Πέρα από ένα καλό καθάρισμα φυσικά.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Φίλε εγώ θα σε συμβούλευα να προχωρήσεις μόνος σου χωρίς δισταγμό.

    Εγώ επιδιόρθωσα πρόσφατα τα ρουλεμάν στο πλυντήριο μου άνω φόρτωσης που ήταν παρόμοια με το δικό σου.

    Από την στιγμή που έχεις και το parts manual ως οδηγό, δεν θα αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες. Την αντικατάσταση των αμορτισέρ μπορείς να την αποφύγεις για να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    1. Κατά τη γνώμη σας, αξίζει να ασχοληθώ με αυτή την υπόθεση ή το πλυντήριο είναι ήδη πολύ παλιό?
    Συμφωνώ με #2 (εγώ φόρεσα ήδη φόρμες εργασίας για να σε βοηθήσω )

    Το έδρανο που λες το θεωρώ ακριβό , με την λογική αν κατάλαβα καλά εννοεί το έδρανο της 1 πλευράς , η άλλη πλευρά? δεν θέλει? οπότε πας κοντά στο 70αράκι για Χ 2 έδρανα.
    Αν και προτείνω να δεις πρώτα , αν μπορείς να αλλάξεις μόνο τα ρουλεμάν και τσιμούχες με τα ίδια έδρανα αν δεν έχουν υποστεί φθορές.

    1. Δεν έχω βρει κανένα σχετικό βίντεο με πλυντήριο άνω φόρτωσης. Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία? Κάποια ιδιαίτερη δυσκολία ή κάτι που πρέπει να προσέξω?
    Τα βίντεο εμείς εδώ τα φτιάχνουμε για να μαθαίνει τα κόλπα η εταιρία (υπάρχει χρέωση από εμάς για όποιο βίντεο θέλει να δει κάποιο υποτιθέμενο στέλεχος της εταιρίας)

    1. Μια που θα λυθεί το πλυντήριο, υπάρχει κάτι άλλο που είναι καλό να γίνει προληπτικά? Πέρα από ένα καλό καθάρισμα φυσικά.
    Κανείς δεν ξέρει το "προληπτικό" μπορεί να φτιάξεις στην εντέλεια τα ρουλεμάν και την επόμενη μέρα να σου "σκάσει " πλακέτα .
    Αξίζει όμως να το προσπαθήσεις (με το παραπάνω όπως είπα χωρίς να αγοράσεις τα Χ2 έδρανα αν δεν έχουν υποστεί σοβαρές ζημιές + τους άξονες κτλ) με κόστος μόνο τα ρουλεμάν και την τσιμούχα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Εγώ από την εμπειρία μου από την ιστορία αποκόμισα ότι πρέπει να ελέγχουμε περιοδικά τις τσιμούχες στα έδρανα των ρουλεμάν για διαρροές, γιατί η κατάσταση μετά να απαιτεί την αντικατάσταση του έδρανου κομπλέ.

    Βάζω και μια φωτογραφία από το ένα έδρανο που ήταν σε άθλια κατάσταση. Χρειαζόταν απαραίτητα αλλαγή με ένα νέο που αγόρασα κομπλέ. Το δεύτερο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και δεν χρειαζόταν αντικατάσταση. Η τιμή του δικού μου ήταν στα ίδια επίπεδα με αυτό που χρειάζεται ο Σάκης, στο ίδιο μαγαζί.
    Το πήρα λίγο φθηνότερα από μαγαζί στην πόλη μου.


  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε εγώ θα σε συμβούλευα να προχωρήσεις μόνος σου χωρίς δισταγμό.

    Εγώ επιδιόρθωσα πρόσφατα τα ρουλεμάν στο πλυντήριο μου άνω φόρτωσης που ήταν παρόμοια με το δικό σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με #2 (εγώ φόρεσα ήδη φόρμες εργασίας για να σε βοηθήσω )
    Στέλιο & Πέτρο ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Με τόσο θετική συμπαράσταση δε μπορώ παρά να προχωρήσω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έδρανο που λες το θεωρώ ακριβό , με την λογική αν κατάλαβα καλά εννοεί το έδρανο της 1 πλευράς , η άλλη πλευρά? δεν θέλει? οπότε πας κοντά στο 70αράκι για Χ 2 έδρανα.
    Αν και προτείνω να δεις πρώτα , αν μπορείς να αλλάξεις μόνο τα ρουλεμάν και τσιμούχες με τα ίδια έδρανα αν δεν έχουν υποστεί φθορές.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζω και μια φωτογραφία από το ένα έδρανο που ήταν σε άθλια κατάσταση. Χρειαζόταν απαραίτητα αλλαγή με ένα νέο που αγόρασα κομπλέ. Το δεύτερο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και δεν χρειαζόταν αντικατάσταση.
    Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή θεώρησα ότι το κιτ της Siemens "έδρανο + ρουλεμάν + τσιμούχα" πάει πακέτο και δεν το σκέφτηκα και πολύ, αν και έχω διαβάσει σε άλλα θέματα του forum για αγορά ρουλεμάν χωριστά. Επίσης, είδα πως υπάρχει έδρανο και στην άλλη πλευρά αλλά το αγνόησα επιδεικτικά.

    Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να λύσω αρχικά το πλυντήριο και να δω τι ανταλλακτικά χρειάζεται, πριν τα αγοράσω. Το προφανές δηλαδή αλλά είχα κολλήσει στο να κάνω όλη τη διαδικασία σε μία μέρα για να αποφύγω την ακαταστασία. Μάλλον υπερβολικά φιλόδοξο για έναν άσχετο!

    Θα το λύσω αύριο και βλέπουμε!

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι με τα ευρήματα μετά το λύσιμο του πλυντηρίου. Γενικά δεν ήταν δυσκολο αλλά σε δύο σημεία με καθυστέρησε πολύ επειδή δε μπορούσα να καταλάβω πως βγαίνει το καπάκι του πλυντηρίου στο πάνω μέρος και πως αποσπάται το μοτέρ από τον κάδο. Σε ένα επόμενο post θα δώσω λεπτομέρειες μήπως είναι χρήσιμες και σε κάποιον άλλο.

    Τα ευρήματα είναι τα αναμενόμενα αλλά υπήρξε ένα μικρό ατύχημα με το σωληνάκι ελέγχου στάθμης νερού, που τελικά μπορεί να αποβεί καθοριστικό.

    Γενικά το τύμπανο ήταν καθαρό ενώ ο κάδος είναι μεν βρώμικος αλλά σε λογικά επίπεδα. Με εντυπωσίασε όμως η συσσώρευση βρωμιάς πάνω στον άξονα του κάδου, όπως φαίνεται στη φωτογραφία παρακάτω.





    Τα ρουλεμάν έχουν σκουριάσει, ιδίως το ένα, αλλά και τα δύο έδρανα φαίνονται μια χαρά.






    Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει το ρουλεμάν από το έδρανο. Στην προηγούμενη φωτογραφία φαίνεται ότι υπάρχει ένας μεταλλικός δακτύλιος ο οποίος το περιορίζει. Έχω δει διάφορα βίντεο που χτυπάνε το ρουλεμάν αλλά αυτό εδώ μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι το ίδιο. Να υποθέσω ότι πρέπει να χτυπηθεί με σωλήνα από την πλευρά που φαίνεται στην τελευταία εικόνα?

    Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι ότι στην προσπάθεια να βγει το σωληνάκι ελέγχου στάθμης νερού έσπασε το αντίστοιχο ακροφύσιο στο καπάκι του κάδου που είναι πολύ λεπτό. Είχε κολλήσει το σωληνάκι πάνω του και προφανώς το πίεσα παραπάνω από ότι έπρεπε. Κακώς δεν σκέφτηκα να κόψω το σωληνάκι, είχε περιθώριο.







    Η προφανής λύση εδώ είναι να αντικατασταθεί το καπάκι του κάδου αλλά κοστίζει €95 και δεν είναι άμεσα διαθέσιμο. Το ακροφύσιο είναι στην άκρη ενός μικρού κουτιού που φαίνεται να είναι κολλημένο πάνω στο καπάκι του κάδου αλλά δεν το βλέπω στα ανταλλακτικά και μάλλον πάει μαζί με το καπάκι. Καμιά ιδέα αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι ότι στην προσπάθεια να βγει το σωληνάκι ελέγχου στάθμης νερού έσπασε το αντίστοιχο ακροφύσιο στο καπάκι του κάδου που είναι πολύ λεπτό. Είχε κολλήσει το σωληνάκι πάνω του και προφανώς το πίεσα παραπάνω από ότι έπρεπε. Κακώς δεν σκέφτηκα να κόψω το σωληνάκι, είχε περιθώριο.
    Μία επιπλέον εικόνα για το θέμα αυτό.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει το ρουλεμάν από το έδρανο.
    Το ρουλεμάν θα βγει από την πλευρά που είναι εκείνη η ασφάλεια που σημείωσες με κόκκινο κύκλο αλλά θα χρειαστείς πένσα για ασφάλειες (υπάρχουν 2 ειδών αυτές που ανοίγουν και αυτές που μαζεύουν ) εσύ για την συγκεκριμένη ασφάλεια θέλεις πένσα που να μαζεύει προς τα μέσα.
    http://www.skroutz.gr/c/958/penses-k...B9%CF%89%CE%BD
    Από ότι κατάλαβα για το ρουλεμάν στο καπάκι είναι με κλασσικό τύπο τσιμούχας (δεν φαίνεται και καθαρά ) αλλά στο έδρανο μαζί με εκείνην την ανοξείδωτη ροδέλα που έβγαλες (μην πετάς την ροδέλα ) εκεί πάνω τρίβεται η άλλου τύπου τσιμούχα (που είναι αυτή η τσιμούχα? κανονικά πρέπει να έμεινε πάνω στον άξονα του τυμπάνου) δηλαδή κάπως όπως το παρακάτω
    http://www.ecomarketparts.gr/index.p...oduct_id=31888 (η τσιμούχα πιάνει στον άξονα και ολίγη κόλλα και η ροδέλα με την δικιά του φλάντζα στην απέναντι πλευρά και αυτά τα 2 μαζί τρίβονται και δίνουν την στεγανότητα)

    Ενώ αυτό που είναι στο καπάκι (όχι στο έδρανο ) είναι κλασσικού τύπου τσιμούχα όπως (κωδικός 24099) παρακάτω
    http://www.eaparts.gr/modelsearch.as...M1050&mid=9238

    Για το σωληνάκι που έσπασε άνοιξε λίγο παραπάνω την τρύπα (στο πλαστικό) . και βρες έναν χαλκοσωλήνα που να μπαίνει ακριβώς στο λαστιχένιο σωληνάκι , κάψε τον χαλκοσωλήνα με κάποιο καμινέτο και βούτα το σιγά σιγά μέσα (στο πλαστικό ) μέχρι να σφίξει και όταν κρυώσει (βάλε και κόλλα γύρω γύρω)

    Πρώτα σιγούρεψε για την μικρή τσιμούχα (από το έδρανο) και που είναι πάνω στον άξονα , αν δεν έχει σαπίσει ο άξονας και επιδέχεται να μπει η νέα τσιμούχα εκεί πάνω χωρίς προβλήματα.

    (πως πρέπει να μπει η μικρή τσιμούχα του έδρανου πάνω στην ανοξείδωτη ροδέλα ... η λεπτή πλευρά πάνω στην ροδέλα όπως παρακάτω) και η χοντρή επάνω πλευρά μπαίνει στον άξονα του τυμπάνου.

    Δύσκολη δουλειά ...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 09-02-15 στις 18:30

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρουλεμάν θα βγει από την πλευρά που είναι εκείνη η ασφάλεια που σημείωσες με κόκκινο κύκλο αλλά θα χρειαστείς πένσα για ασφάλειες (υπάρχουν 2 ειδών αυτές που ανοίγουν και αυτές που μαζεύουν ) εσύ για την συγκεκριμένη ασφάλεια θέλεις πένσα που να μαζεύει προς τα μέσα.
    http://www.skroutz.gr/c/958/penses-k...B9%CF%89%CE%BD
    Και πάντα αναρωτιόμουν ποια είναι η χρησιμότητα αυτού του είδους πένσας
    Εύκολα βγήκε η ασφάλεια και με λίγο χτύπημα και το ρουλεμάν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι κατάλαβα για το ρουλεμάν στο καπάκι είναι με κλασσικό τύπο τσιμούχας (δεν φαίνεται και καθαρά ) αλλά στο έδρανο μαζί με εκείνην την ανοξείδωτη ροδέλα που έβγαλες (μην πετάς την ροδέλα ) εκεί πάνω τρίβεται η άλλου τύπου τσιμούχα (που είναι αυτή η τσιμούχα? κανονικά πρέπει να έμεινε πάνω στον άξονα του τυμπάνου) δηλαδή κάπως όπως το παρακάτω
    http://www.ecomarketparts.gr/index.p...oduct_id=31888 (η τσιμούχα πιάνει στον άξονα και ολίγη κόλλα και η ροδέλα με την δικιά του φλάντζα στην απέναντι πλευρά και αυτά τα 2 μαζί τρίβονται και δίνουν την στεγανότητα)
    Βρέθηκε και η μικρή τσιμούχα που είχε μείνει πάνω στον άξονα, όπως το είπες. Δεν είχε βρεθεί μέχρι τώρα επειδή δεν είχα πλύνει ακόμα το τύμπανο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το σωληνάκι που έσπασε άνοιξε λίγο παραπάνω την τρύπα (στο πλαστικό) . και βρες έναν χαλκοσωλήνα που να μπαίνει ακριβώς στο λαστιχένιο σωληνάκι , κάψε τον χαλκοσωλήνα με κάποιο καμινέτο και βούτα το σιγά σιγά μέσα (στο πλαστικό ) μέχρι να σφίξει και όταν κρυώσει (βάλε και κόλλα γύρω γύρω)
    Ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω για αυτό το θέμα και μόνο αλλά αυτό που προτείνεις Πέτρο νομίζω αξίζει μια προσπάθεια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα σιγούρεψε για την μικρή τσιμούχα (από το έδρανο) και που είναι πάνω στον άξονα , αν δεν έχει σαπίσει ο άξονας και επιδέχεται να μπει η νέα τσιμούχα εκεί πάνω χωρίς προβλήματα.

    (πως πρέπει να μπει η μικρή τσιμούχα του έδρανου πάνω στην ανοξείδωτη ροδέλα ... η λεπτή πλευρά πάνω στην ροδέλα όπως παρακάτω) και η χοντρή επάνω πλευρά μπαίνει στον άξονα του τυμπάνου.

    Δύσκολη δουλειά ...
    Ο άξονας είναι οκ.

    Παρήγγειλα τα ρουλεμάν και τις δύο τσιμούχες που πωλούνται ανεξάρτητα. Μόλις τα πάρω θα κάνω post τις λεπτομέρειες για το πως φαίνεται ότι συναρμολογούνται και τι προβλήματα μπορεί να υπάρχουν.

    Είναι ένα μπέρδεμα αλλά με τη σωστή βοήθεια...

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Το επιβεβαίωσε και τεχνικός, ο οποίος είπε ότι χρειάζεται αλλαγή ρουλεμάν και αμορτισέρ.
    Αν στην πορεία (με φορτίο ) δεις ότι τραντάζεται το πλυντήριο στο στίψιμο θα αντικαταστήσεις και τα αμορτισέρ . δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά. (κωδ 46793)
    http://www.eaparts.gr/modelsearch.as...38#prettyPhoto
    (για να βγει η πλαστική βίδα που συγκρατεί το αμορτισέρ θα πιέσεις το "αυτάκι" που σημείωσα με κόκκινο βέλος )
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (30-08-18)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] Siwamat XLS 1441 (πλυντήριο ρούχων)
    από dvavoul στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-20, 11:45
  2. [Siemens] Siemens Siwamat XLS 1441 (πλυντήριο ρούχων)
    από dvavoul στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-18, 11:31
  3. [Pitsos] Αλλαγή ρουλεμάν κάδου σε Pitsos Vario 2500
    από vismak στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-15, 02:14
  4. [Brandt] Αλλαγή Υποδοχέα Ρουλεμάν Πλυντηρίου Ρούχων
    από παρις στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 22:57
  5. Πλυντήριο Siemens Siwamat 230
    από sv1bjr στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 22:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας