Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Στεγνωτηριο Τ56840

    καλησπερα σας.εχω προβλημα με το στεγνωτηριο,μειωνετε ο χρονος και τα ρουχα ειναι βρεγμενα.εχω δει αντιστασεις ολα οκ.εχει πουθενα αισθητηρα υγρασιας? μηπως ειναι απο εκει ?αλαξα ρουλεμαν στο μοτερ και μετα απο το εκλεισα εβγαλε αυτο το προβλημα.τυχαιο? δεν εχω ακουμπησει τπτ αλλο.συνηθως ο αισθητηρας υγρασιας που ειναι? καθε βοηθεια πολυτιμη να εισατε καλα . Παναγιωτης.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    O αισθητηρας υγρασιας στα aeg συνηθως ειναι ενα καρβουνακι που εχει στο κατω αριστερα μερος της συσκευης που συνεργαζεται με ενα ακομα καρβουνακι που βρισκεται στον αξονα του καδου.Για να κανεις την δουλεια που περιγραφεις μπηκες στη διαδηκασια να λυσεις ολο το στεγνωτηριο βγαζοντας ακομα και τον καδο?Θα βοηθουσε να εδινες και τον εννιαψηφιο αριθμο της συσκευης για να δουμε τη διασκορπιση η ακομα καλυτερα να ανεβασεις φωτο απο το καρτελακι της.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    να σε καλα για την απαντηση, σε ευχαριστω πολυ.ολα τα εβγαλα φιλε μου.πλεον μενει να δοκιμασω και αυτο αλλιως παω για καινουργιο εχω μπλεξει με απατεωνες τεχνικους και δεν τουσ ξανα δινω φραγκο.15397599_10154610295161368_199084886_o.jpg

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Λοιπον ειναι ακριβως οπως σου ειπα.εχει αυτο κατω καρβουνακι.jpg κατω και αριστερα πανω απο τον εναλακτη και αυτο Καρβουνακι αξονα.jpgπισω στον αξονα.Η λειτουργεια τους ειναι ως εξης,στο κατω καρβουνο παει ενα καλωδιο που καταληγει στην πλακετα και εφαπτει σε ενα τσερκη που ειναι περιμετρικα του καδου.Το πισω καρβουνο ειναι συνδεδεμενο με το πισω καπακι και εφαπτει σε μια μεταλικη <<καμπανα>> που ειναι βιδωμενη στον αξονα,δηλαδη ειναι συνδεδεμενο ουσιαστικα με τη γειωση.Οταν εχεις μεσα βρεγμενα ρουχα τοτε η υγρασια των ρουχων ενωνει ωμικα τα δυο καρβουνα λογο οτι το νερο ειναι καλος αγωγος του ρευματος,οταν τα ρουχα ειναι στεγνα τοτε ωμικα δεν συνδεωνται τα δυο καρβουνα.Πιστευω οτι εχει γινει λαθος κατα το μονταρισμα και δεν παταει καλα καποιο απο τα δυο καρβουνα οποτε δεν διαβαζει την υγρασια.Εχει συμβει πολλες φορες να χανεται το πισω καρβουνακι λογο οτι οταν καποιος δεν ξερει οτι υπαρχει κατι τετοιο στο συγκεκριμενο σημειο δεν προσεχει οτι χαθηκε.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    φιλε να εισαι καλα αυριο εχει παλι διαλυση να το δω και σου λεω.ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεται να λυσεις ολο το στεγνωτηριο απλα βγαλε το αριστερο καπακι για να βλεπεις το κατω καρβουνο και κανε και εναν ελεγχο στον αξονα,βρεξε μια πετσετα και μετρα ωμικα αν κλεινει κυκλωμα το κατω καρβουνο με τη γειωση,αν κλεινει και συνεχιζει το προβλημα κατι δεν παει καλα με τη συναρμολογιση στο πισω καρβουνακι και δεν κλεινει το κυκλωμα με τη γειωση,αν δεν κλεινει τοτε δεν παταει σωστα το κατω καρβουνακι η το πισω.Εχε υποψη οτι η <<υγρασια>> μεταφερεται απο τον αναδευτηρα του καδου στο τσερκη και απο το τσεκη στο κατω καρβουνο

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    198

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα έχω το aeg t56840l και εκεί που λέει 2.26λεπτα τελειώνει σε μισή ώρα αλλά παρατήρησα ότι τα λεπτά τρέχουν μη φυσιολογικά όταν τραβάει 1400watt εννω ξεκινάει με 2000watt μετά από λίγο πέφτει

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    198

    Προεπιλογή

    Τελικά η λύση βρέθηκε μετά από 9 ώρες ερευνας

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giagiwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά η λύση βρέθηκε μετά από 9 ώρες ερευνας
    Και ποιά ήταν αυτή;

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    198

    Προεπιλογή

    Αν μέτρησες καρβουνακι κάτω και πίσω και είσαι καλά κλείνουν κύκλωμα τότε μέτρα τα πτερύγια του κάδου άμα κλείνουν κύκλωμα με το κάτω καρβουνακι εμένα από τα 3 τα 2 δεν κλειναν κύκλωμα και εφτεγε το λαμακι οπότε τα έβγαλα τα επισκευάσω χωρίς ανταλλακτικά και τώρα είναι άριστο

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giagiwtis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Asteroulis (17-01-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. hotpoint ariston στεγνωτηριο
    από voulis78 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 20:11
  2. [AEG] Στεγνωτηριο Αeg 56840L
    από kenboo στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 20:43
  3. SIEMENS ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ wt46w560by
    από anastn στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-15, 09:50
  4. προβλημα με στεγνωτηριο wirlhpool.
    από billisveria στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-15, 21:28
  5. Συμβουλη για στεγνωτηριο
    από sotos1987 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-15, 16:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας