Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ηρα
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Δεν κατεβαίνει η γκαραζόπορτα

    Καλημέρα σας!
    Χρόνια πολλά και καλές γιορτές!
    Έχω μια γκαραζόπορτα με ρολό και δεν κατεβαίνει ούτε με το ρεύμα ούτε χειροκίνητα.
    Τι πρέπει να κάνω για να κατέβει χειροκίνητα?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Αν προκειται για ταμπλαδωτη, μονοκομματη ή σπαστη, πρεπει να υπαρχει ενα σχοινακι με λαβη που κρεμεται απο το σημειο που πιανει το μοτερ πανω στην αλυσίδα. Το τραβας να απασφαλισει, και μετα μπορεις να την κατεβασεις.
    Αν παλι ειναι ρολλο, μαλλον θα πρεπει να ανοιχτει το κουτι για να φτασεις στο μηχανισμο.
    Σε καθε περιπτωςη, αν δεν βγαλεις ακρη, καλο θα ειναι να ανεβασεις μερικες φωτογραφιες απο τη μεσα μερια, να φαινονται όλα τα μηχανικα μερη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nyannaco : 29-12-15 στις 13:49

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ira (29-12-15)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ηρα
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Έχει έρθει μάστορας και άνοιξε το κουτι.Το ρολό είναι μονοκόματο.Δεν κατεβαίνει για να φανεί ο μηχανισμός.Τον είδα που γύρισε το κλειδάκι που έχει τον συρματόσχοινο αλλά δεν τον είδα να το τράβηξε.Δεν κατάφερε να το κατεβάσει.Μου είπε να το αλλάξει με 1000 ευρω η να το αποσυναρμολογήσει βγάζοντας μια μια τις περσίδες για φανεί ο μηχανισμός.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    πες του να σου το κανει χειροκινητο τουλαχιστον προσωρινα. κοιτα και σε αλλον μαστορα.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ira (30-12-15)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Ηρα
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Προσπάθησε να την κατεβάσει χειροκίνητα και δεν τα κατάφερε.Πως γίνεται να μην κατεβαίνει χειροκίνητα?Γι αυτό ζητώ να μου πείτε πως θα την ξεμπλοκάρω ώστε να την λειτουργήσω χειροκίνητα και μετά να φωνάξω κάποιον να την επιδιορθώσει.

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Η χρηση είναι απλη,
    Ξεκλειδωνεις την κλειδαρια και τραβας το χερουλι.η ντιζα που εχει τραβαει το κοπλερ και απομονωνει το ρολο απο το μοτερ.ετσι εχεις την δυνατοτητα να το τυλιξεις ξετυλιξεις με.το χερι.αν εχει σπασει ο μηχανισμός του ρολου ομως ειναι αδυνατον αυτο.θελει λυσιμο και ελεγχος.μπορει να ειναι μια βλαβη απλη και να μην χρειαζεται αντικατάσταση.

    Στάλθηκε απο το iphone 7 μου.

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ira (30-12-15), thm (30-12-15)

  10. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Ηρα
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Μπορεί να έχει μπλοκάρει γιατί μερικές φορές όταν το δοκιμάσαμε έριξε την ασφάλεια?Είναι απίθανο να έχει σπάσει,δεν έχει γίνει κάποια παρέμβαση.Πως θα λυθεί?
    Ο μάστορας έδινε ρεύμα και ζητούσε να τραβήξουμε το ρολό κάτω ενώ είχε γυρίσει το χερούλι χειροκίνητα.

  11. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Ηρα αφου (εκ του ονοματος σου) εχεις περισσοτερες ακρες,γιατι δεν ρωτας στο μαντειο των δελφων?


    Γιατι δεν φωναζεις ενα αλλο τεχνιτη αφου δεν σε επεισε ο πρωτος?
    Εδω τι να λεμε τωρα με τις πληροφοριες που μας δινεις?Εριχνε την ασφαλεια.Μπορει να εχει φρακαρει,μπορει να εχει καει το μοτερ,Αφου απο το τραβα τραβα δεν σας επεσε στο κεφαλι παλι καλα.

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ira (30-12-15), thm (30-12-15)

  13. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    εμενα κατι μου λεει οτι ο τεχνιτης τελικα δεν ειναι τεχνιτης. και εμενα οταν χρειαστηκε πριν απο χρονια να ανοιξω χειροκινητα την πορτα διαπιστωσα οτι ο εγκαταστατης δεν ειχε συνδεσει σωστα το συρματοσχοινο απασφαλισης. το επιδιορθωσα μονος μου και απο τοτε ειναι οκ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-16, 00:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας