Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή Η γκαραζόπορτα-ρολό κλείνει αλλά ο κινητήρας συνεχίζει να ακούγεται ότι δουλεύει

    Ο μόνο τρόπος να σταματήσω τον θόρυβο από τον κινητήρα αφού έχει σταματήσει το ρολό και έχει βρει πάτωμα, είναι να πατήσω το κουμπί ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ από το τηλεχειριστήριο.

    Το ρολό της γκαραζόπορτας σταματάει σε συγκεκριμένο μήκος πτώσης ή έχει αισθητήρα και μόλις βρει ισχυρή αντίσταση πχ πάτωμα, τότε δίνει εντολή στον κινητήρα να σταματήσει;

    Τί να φταίει και πως το φτιάχνω;

    Το ρεύμα να το έχω κλείσει ακόμα και όταν ξεβιδώνω το καπάκι του ρολού στην φώτο;
    Η πλακέτα του κάνει ζεύγος με αυτό το τηλεχειριστήριο:
    Autotech SM50P στα 433.92 MHz


    (Ψιλοάσχετο, αλλά η γκαραζόπορτα πριν μήνες έτριζε κατά το άνοιγμα ή κλείσιμο και με λάδωμα με πινέλο απευθείας πάνω στο αρθρωτό ρολό έστρωσε!)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Τα τερματικά για πάνω--κάτω είναι ενσωματωμένα στο μοτέρ και ρυθμίζονται αναλόγως.

    Βάλε φωτό το μοτέρ.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Elliot (31-05-20)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Το ρολο που δειχνεις τι να καταλαβει κανεις?Μηχανισμο φωτο θελουμε

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Elliot (31-05-20)

  6. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Οk, μόλις ανοιχθεί θα βγάλω φώτο.
    Θα μπορούσε να έχει απορυθμιστεί το τερματικό για κάτω και να μην παίρνει εντολή να σταματήσει όταν βρίσκει έδαφος;

  7. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.130

    Προεπιλογή

    Για να συνεχίζει να ακούγεται το μοτέρ τότε οι τερματικοί διακόπτες δεν λειτούργησαν . Πολύ πιθανό να ξεβιδώθηκε ο γραναζωτός κυκλικός οδηγός του μοτέρ και γυρίζει τρελά.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Elliot (31-05-20)

  9. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συνεχίζει να ακούγεται το μοτέρ τότε οι τερματικοί διακόπτες δεν λειτούργησαν . Πολύ πιθανό να ξεβιδώθηκε ο γραναζωτός κυκλικός οδηγός του μοτέρ και γυρίζει τρελά.
    Αν μου έδινες και μια φώτο του γραναζωτού κυκλικού οδηγού του μοτέρ θα ήταν τέλεια. Το λέω γιατί θα βγάλω φώτο να τις ανεβάσω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά ίσως αν τον δω να καταλάβω και να το λύσω με την πρώτη, αφού ξέρετε ότι μόνο το κάλυμμα για να βγει του ρολού εκεί ψηλά συνήθως θέλει 2 άτομα και να μην το βγάζω και το ξαναβάζω.

  10. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elliot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου έδινες και μια φώτο του γραναζωτού κυκλικού οδηγού του μοτέρ θα ήταν τέλεια. Το λέω γιατί θα βγάλω φώτο να τις ανεβάσω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά ίσως αν τον δω να καταλάβω και να το λύσω με την πρώτη, αφού ξέρετε ότι μόνο το κάλυμμα για να βγει του ρολού εκεί ψηλά συνήθως θέλει 2 άτομα και να μην το βγάζω και το ξαναβάζω.
    Κάπως έτσι είναι το μοτέρ που έχεις στην γκαραζόπορτά σου.Το αλουμίνιο το κυκλικό έχει από την μέσα του πλευρά το γρανάζωμα που κάνει την κίνηση της πόρτας. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα εντοπίσεις εσύ όταν θα ξεβιδώσεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 31-05-20 στις 00:26
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Elliot (31-05-20)

  12. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Οπότε θα πρέπει να ξεβιδώσω τις βίδες για να βγάλω το κυκλικό αλουμίνιο, για να έχω πρόσβαση στο γρανάζωμα σωστά; Γιατί για να αναβαίνει η πόρτα θα είναι σωστά βιδωμένες οι δύο αυτές βίδες. Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο (και εργαζόμενος πάνω σε σκάλα) και μάλλον αρκετά σας κούρασα με ερωτήσεις. Μάλλον θα τα παρατήσω. Αλλά μια ματιά ίσως την ρίξω. Είναι και κοινόχρηστη η πόρτα, οπότε αν τα κάνω χειρότερα με το ξεχαρβάλωμα την έβαψα!

    Άσχετο, με το χειροκίνητο εργαλείο που είναι σαν ατσαλίνα, απ' όσο είδα στην φώτο γυρνάμε τον ίδιο τον άξονα του κινητήρα και επειδή η γκαραζόπορτα είναι ζυγισμένη με τα ελατήρια της μπορούμε να την κινούμε με το χέρι με λίγη δύναμη, σωστά; Δεν έχω δοκιμάσει το χειροκίνητο ανοιξε-κλείσε ακόμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elliot : 31-05-20 στις 00:47

  13. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elliot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε θα πρέπει να ξεβιδώσω τις βίδες για να βγάλω το κυκλικό αλουμίνιο, για να έχω πρόσβαση στο γρανάζωμα σωστά; Γιατί για να αναβαίνει η πόρτα θα είναι σωστά βιδωμένες οι δύο αυτές βίδες. Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο (και εργαζόμενος πάνω σε σκάλα) και μάλλον αρκετά σας κούρασα με ερωτήσεις. Μάλλον θα τα παρατήσω. Αλλά μια ματιά ίσως την ρίξω. Είναι και κοινόχρηστη η πόρτα, οπότε αν τα κάνω χειρότερα με το ξεχαρβάλωμα την έβαψα!

    Άσχετο, με το χειροκίνητο εργαλείο που είναι σαν ατσαλίνα, απ' όσο είδα στην φώτο γυρνάμε τον ίδιο τον άξονα του κινητήρα και επειδή η γκαραζόπορτα είναι ζυγισμένη με τα ελατήρια της μπορούμε να την κινούμε με το χέρι με λίγη δύναμη, σωστά; Δεν έχω δοκιμάσει το χειροκίνητο ανοιξε-κλείσε ακόμα.
    Σωστά.Αφού η πόρτα ανεβαίνει το πιο πιθανό να έχει ξεβιδώσει η βίδα που πιάνει στο ρολό και απλά την γάντζωσε το μοτέρ και την ανέβασε ( μου έχει συμβεί ) και την βρήκα την βίδα στο πάτωμα, και έχασε την ρύθμιση αφού γύριζε τρελά. Ετσι αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι, θα τα βρεις μπαστούνια στη ρύθμιση των τερματικών και ίσως και να σπάσεις το μοτέρ αν δεν είσαι προσεχτικός.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Elliot (07-06-20)

  15. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Τελικά ήρθε τεχνικός, ρύθμισε τα τερματικά και τέλος. Και γείτονας δοκίμασε να ρυθμίσει τα τερματικά αλλά απέτυχε. Νομίζω έβαλε παραπάνω δύναμη ο τεχνικός και έκανε παραπάνω στροφές την ρύθμιση (σφίξιμο) ή κάτι τέτοιο.

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Elliot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (26-06-20)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 19:54
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 23:10
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 00:37
  4. [Κλιματιστικό LG] Ο συμπιεστής δουλεύει αλλά ούτε ζεσταίνει ούτε ψύχει
    από dal_kos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 01:03
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 09:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας