Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή μπαταρία 67.5 volt

    καλημέρα και καλή βδομάδα
    ένας παλιός (λαμπάτος) φορητός ραδιοφωνικός δέκτης που έχω χρόνια αχρησιμοποίητο, χρειάζεται την κλασσική μέθοδο τροφοδοσίας. μια μπαταρία 1.5 volt και μια 67.5 volt για τα νήματα. πριν απ' όλα θα ήθελα να δοκιμάσω τον δέκτη αν δουλεύει για να δω αν και πως θα ασχοληθώ μαζί του περαιτέρω.
    αν και στο ιντερνετ έχω βρει τέτοιες μπαταρίες θα ήθελα να τον δοκιμάσω κάπως άμεσα. άντρα θέλω (που λέει ο λόγος) τώρα τον θέλω. δυστυχώς όμως δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι στην ελληνική αγορά. μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα να με κατευθύνει;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ultra
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    299

    Προεπιλογή

    Δεν αναφερεις απο τι ταση θα τροφοδοτειται ο δεκτης σου. Παντως, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαξεις ενα μικρο step up converter.
    Αυτη την μεθοδο την χρησιμοποιουσαν σε φορητους ασυρματους με λαμπες την εποχη του vietnam. Εχω κατασκευασει τετοιο τροφοδοτικο, που απο μια μπαταρια 12V εβγαζε τις παρακατω τασεις :
    1.4V
    -6V
    67.5V
    και 135V.
    Μπορεις να χρησιμοποιησεις πχ. ενα LM2588 (αυτο ειχα κι εγω), εναν μικρο HF μετασχηματιστη, μερικες γρηγορες διοδους και καλους πυκνωτες, να εισαι ΟΚ.
    Αν αποφασισεις να το φτιαξεις, μπορω να σε βοηθησω στους υπολογισμους και στην κατασκευη του μετασχηματιστη.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
    αν όλα πάνε καλά (να δουλεύει ή να είναι ευκόλως επισκευάσιμο) θα προχωρήσω σίγουρα σε κατασκευή σαν αυτή που προτείνεις και θα χρειαστώ τη βοήθειά σου. μέχρι τότε όμως χρειάζομαι την μπαταρία για να κάνω ένα πρώτο εύκολο τεστάρισμα

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θρακη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Προσοχη στην ταση των 1,5 βολτ να μην ειναι μεγαλυτερη γιατι οι λυχνιες DK DF DL αυτη τη σειρα πρεπει να εχει το ραδιοφωνο σου ειναι ευαισθητες στα νηματα
    Αυτο που μπορεις να κανεις για δοκιμη ειναι να παρεις μια μεγαλη στρογγυλη μπαταρια 1,5 βολτ για τα νηματα και για την υψηλη να χρησιμοποιησεις ενα τροφοδοτικο
    30 βολτ και πανω για να δοκιμασεις .Προσοχη στην πολικοτητα στο παραξενο 4πολικο βυσμα να μη δωσεις την υψηλη στα νηματα
    Ελπιζω να βοηθησα

  5. #5
    Το avatar του χρήστη ultra
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    299

    Προεπιλογή

    Εχει δικιο ο kostasde, η ταση των 1.5 V ειναι κρισιμη.

    Στο σχεδιο που σου προτεινω ειναι και σταθεροποιημενη.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Προσοχή, όχι 1,5V σταθεροποιημένο στα νήματα!!!! Να τροφοδοτήσεις με σταθεροποιημένη τάση 1,35-1,4V. Αν είναι η τάση νημάτων είναι συνέχεια στα 1,5V θα χαλάσουν γρήγορα. Η τάση αυτή αναφέρεται σε ηλεκτρικό στοιχείο 1,5V που σιγά-σιγά "πέφτει". Ένα LM317 ρυθμισμένο στα 1,4V είναι ότι πρέπει για την τάση νημάτων, αν τροφοδοτήσεις από μετασχηματιστή. Υπάρχει και η άλλη λύση (πιο original): Ένα στοιχείο (μπαταρία) 1,5 V ή δυο παράλληλα για τα νήματα και 7 μπαταρίες 9V για την ανοδική τάση (ή 10, αν θέλει 90V).
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ. να χρησιμοποιήσω δηλαδή κλασσική μεσαία μπαταρία 1,5 volt (που είναι και αυτή που παίρνει κανονικά ο δέκτης) και την 67,5 volt για το υπόλοιπο της τροφοδοσίας (τουλάχιστον σε φαση δοκιμής).
    καθώς δεν υπάρχει πληροφόρηση για την ύπαρξη στην ελλάδα τέτοιου τύπου μπαταρίας (67,5 volt) κι επειδή βαριέμαι να περιμένω την αφίξη από το εξωτερικό, νομίζω ότι θα καταφύγω στη λύση των πολλών 9 volt-ων.
    ευχαριστώ

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Η τελευταία φορά που είδα τέτοια μπαταρία (πεταμένη στα σκουπίδια) ήταν το 1978 περίπου. Να υποθέσω ότι ήταν κατασκευασμένη πριν από 10 χρόνια (1968. Μπορείς να κάνεις εύκολα τη δουλειά σου με εννιάβολτες που μάλιστα συνδέονται μεταξύ τους εύκολα σε σειρά κουμπώνοντας εναλλάξ θετικό με αρνητικό πόλο.
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    υπάρχουν ακόμα απ' ότι είδα αλλά μόνο εις την αλλοδαπήν
    για του λόγου το αληθές παραθέτω κάποιο link από ebay http://cgi.ebay.co.uk/Eveready-467-Z...item563f0df3b0
    τελικά θα "παίξω" αρχικά με τις 9βολτες

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Thanos10
    Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Οι 9βολτες δεν θα καρτησουν μπορεις να βαλεις συνδιασμο μπαταριων κοιτα στην αγορα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας