Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24
  1. #1
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Ανακατασκευή AKRON U5LMS

    Καλησπέρα παιδιά.
    Πριν 5 χρόνια που δεν είχα κανένα ενδιαφέρων για τα ηλεκτρονικά είχα φέρει πολλά πράγματα από το χωριό της γυναίκας μου. Μεταξύ αυτών ένα ράδιο ονόματι AKRON model U5LMS. Και το είχα πετάξει στο πατάρι. Το θυμήθηκα χθες απίστευτο.
    Τώρα το ψάχνω στο Google και τίποτα. Η γυναίκα μου θυμάται ότι άκουγαν μουσική στο χωριό αλλά εγώ δεν βλέπω να παίζει fm αν και δεν είμαι σίγουρος.
    Το βάζω στην πρίζα και ανάβουν τα νήματα κανονικά αλλά αποτυγχάνω να πιάσω σταθμό παρά μόνο παράσιτα.
    Θα ήθελα αν υπάρχουν πληροφορίες για αρχή.
    καθώς και οδηγίες για τον καθαρισμό του, παράδειγμα με τι να καθαρίσω τον αεροφυλο ?
    ο σκοπός είναι να δουλέψει ακόμα και αν δεν παίζει fm και έχει ο θεός.
    Σύντομα και Φώτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 06-07-12 στις 01:40

  2. #2
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

  3. #3
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    ελατε βρε παλικαρια μου

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    καλή επιτυχία βασίλη δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω γνώσεις αλλά εχω παρατηρήσει ότι συνήθως τα παιδια στο φορμ όταν πρόκειται για παλιά συσκευή αλλάζουν τούς πυκνωτές

  5. #5
    Το avatar του χρήστη sakisr
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Φιλε Βασιλη ψαχνω να το βρω αλλα ειναι σπανιο.Παντως FM δε παιζει σιγουρα.Βραχεα,μεσαια και μακρα επαιζαν αυτα τα ραδιοφωνα.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θρακη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Απο τα λιγα που βλεπω εχει τρεις μπαντες μακρα μεσαια και βραχεα ΠΡΟΣΕΧΕ ομως γιατι δεν βλεπω μετ/στη τροφοδοσιας τα περισοτερα τροφοδοτουνταν κατευθειαν απο το δικτυο με ανορθωση του δικτυου και τα νηματα τα ειχανε σε σειρα απο τις λυχνιες η οποιες ειναι οι γνωστες 12sa7 και η υπολοιπη σειρα και ηθελαν 110 Βολτ στα νηματα και ολο το συστημα δουλευε αμερικη απο το δικτυο εδω για να δουλεψουν βαζανε απλα κατι αντιστασεις σε σειρα ειναι μαλλον εκεινες οι 2 συρματος πρασινες που φαινονται για μειωση κοστους Γιαυτο προσοχη πολυ οταν το εχεις στην μπριζα.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη sakisr
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Λοιπον βρηκα κατι αλλα δεν δινει χωρα κατασκευης.Ειναι ενα παραπλησιο μοντελο περιπου απο τη δεκαετια του '50.Δες εδω. http://www.radiomuseum.org/r/unknown_akron_a5ms.html

  8. #8
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Βασικά και εγώ έχω ψάξει πάρα πολύ αλλά τίποτα.
    Να καθαρίσω με οινόπνευμα τα διάφορα εξαρτήματα?
    Κάτι ακόμα έχει λύσει κανένας κάτι παρόμοιο ??
    Φοβάμαι ότι αν προσπαθήσω να βγάλω τη βάση για να καθαρίσω και να ελέγξω από κάτω θα γίνει χαμός εκεί με την τροχαλία τα σχοινάκια και το δείκτη που βγαίνει στην πρόσοψη και άντε ξαναβαλτα.
    Τέλος ξέρετε καμία συχνότητα που εκπέμπει στάνταρ για να δω αν δουλεύει?

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θρακη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σακη αυτο που βρηκες ειναι με μετ/στη τροφοδοσιας και φοραει τη σειρα τις λυχνιες που θελουν 6,3 βολτ στα νηματα αυτο που εχει το παιδι πρεπει να φοραει τη σειρα 12sa 12sq7 κατι τετοια νουμερα τα οποια δε θυμαμαι τωρα ακριβως Βασιλη βαλε ενα συρμα οσο μακρυ μπορεις στο βυσμα της κεραιας και βαλεις και γειωση καλυτερα και καποιο απο τα παιδια απο την περιοχη σου ας πει καποια συχνοτητα απο καποιο τοπικο σταθμο στα μεσαια Τωρα για να το λυσεις δε στο συνιστω ειδικα εκεινα τα σχοινακια οπως λες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasde : 15-06-12 στις 22:31

  10. #10
    Το avatar του χρήστη sakisr
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Βασιλη αφου τοσα χρονια δεν επαιζε μπορει και να εχει πεθανει.δηλ. τα υλικα.Παντως αν θες και καλα να το ακουσεις να παιζει μια επισκεψη σε ενα καλο μαστορα πιστευω οτι θα σε διαφωτισει.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας