Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    dimitrish
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Κλιματιστικό Firstline

    Καλησπέρα. Έχω ένα κλιματιστικό Firstline 9ρι, 4 χρόνια τώρα που μου δούλευε απροβληματιστα. Τώρα που άρχισαν η ζεστες το έβαλα στην πρίζα (το χειμώνα δεν δούλεψε) και αυτόματα αρχίζει ο ανεμιστήρας να δουλεύει, χωρίς να μπορώ να του δώσω καμία εντολή από το τηλεκοντρόλ. Το έβγαλα και το έβαλα πρίζα αρκετές φορές αλλά πάντα το ίδιο, δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας ασταμάτητα. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Άνοιξε την εξωτερική μονάδα , έχει έναν μεγάλο κυλινδρικό πυκνωτή κοντά στο μοτέρ γύρω στα 40μf, μέτρησε τον , καθώς επίσης τσεκαρε μηπως έχει καμμία ασφαλειοθηκη και σου έχει καεί

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    dimitrish
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Άνοιξα την μονάδα και έβγαλα το πυκνωτή όπως μου είπες. Έψαξα λίγο Web κ είδα ότι τους μετράνε με πολύμετρα στην ένδειξη mfd. Εγώ που έχω απλό πολυμετρο πως μπορώ να τον τσεκάρω;; Ασφαλειοθηκη που μου λες δεν βρηκα.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Με απλό πολύμετρο στην θέση για ωμ ,νομίζω στην κλίμακα για Μωμ , στην μεγάλη κλίμακα , βλέπεις ενδείξη πολυμετρου να αυξάνει συνεχώς μέχρι κάποια τιμή που θα σταθεροποιηθεί, σκατζαρησε τα προμπ στα πιν του πυκνωτή και θα αρχίσει να φθίνουν οι τιμές . Αν δείξει άπειρο ή έχει εμφανή σημάδια παραμόρφωσης ο πυκνωτής . Με αυτήν την μέθοδο μπορεί να έχεις απόκλιση ως προς το μέτρο της χωρητικότητας του πυκνωτή , πχ από τα 40 να έχει πεσει στα 15μf, παραπανω απο το 10% απόκλιση

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Tωρα τι σχεση μπορει να εχει ο πυκνωτης του συμπιεστη εξω με τον ανεμιστηρα της εσωτερικης μοναδας αδυνατω να καταλαβω..
    Δλδ τι; εχασε χωρητικοτητα και δουλευει συνεχεια μεσα ο ανεμιστηρας;;;
    Επισης ασφαλειοθηκη ακομη δεν εχω δει σε πλακετα κλιματιστικου,ασφαλεια επανω στην πλακετα σιγουρα..
    Επισης επισης αντε και καηκε καπου μια ασφαλεια , δεν βλεπω πως αυτο θα κανει τον ανεμιστηρα μεσα να δουλευει συνεχεια..

    Για τον φιλο που ρωτησε αφου λες το ειχες εκτος πριζας ολο τον χειμωνα μηπως εχασε την μπαλα ο επεξεργαστης και κανει οτι του κατεβει..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    dimitrish
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Φίλε μου φαίνεται να έχεις δίκιο. Ο πυκνωτής δεν παίζει να χει κάποια σχέση στο πρόβλημα, αν κ δε κατάφερα να τον μετρήσω.. Το πιο πιθανό είναι αυτό που λες είναι με τον επεξεργαστή, να έχασε την μπάλα.. Το λέω γιατί μια φορά μετά από πολλά βάλε βγάλε στην πρίζα, πρόλαβα και το έβαλα μπρος από το τηλεκοντρόλ, πριν πάρει μπρος ο ανεμιστήρας.. Το ρημάδι δούλεψε κανονικά μέχρι που το έκλεισα.. Μετά πάλι τα ίδια.. Αυτή η ασφάλεια που λες πάνω στην πλακέτα που ακριβώς βρίσκεται;; Μια στο εκατομμύριο αν την αλλάξω μήπως ξεκολλήσει.. Αλλιώς πέταμα

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tωρα τι σχεση μπορει να εχει ο πυκνωτης του συμπιεστη εξω με τον ανεμιστηρα της εσωτερικης μοναδας αδυνατω να καταλαβω..
    Δλδ τι; εχασε χωρητικοτητα και δουλευει συνεχεια μεσα ο ανεμιστηρας;;;
    Επισης ασφαλειοθηκη ακομη δεν εχω δει σε πλακετα κλιματιστικου,ασφαλεια επανω στην πλακετα σιγουρα..
    Επισης επισης αντε και καηκε καπου μια ασφαλεια , δεν βλεπω πως αυτο θα κανει τον ανεμιστηρα μεσα να δουλευει συνεχεια..

    Για τον φιλο που ρωτησε αφου λες το ειχες εκτος πριζας ολο τον χειμωνα μηπως εχασε την μπαλα ο επεξεργαστης και κανει οτι του κατεβει..
    Τι δουλειά έχει ο φυγοκεντρικός ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας με την εκκίνηση και λειτουργία του συμπιεστή με την βοήθεια του πυκνωτή ; Νομίζω ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς και ανάλογα μεταβιβάζει δυναμικά θερμότητα ή ψύξη από το στοιχείο μέσα στο σπίτι. Πάντως σε δικό μου παλιό κλιματιστικό είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα , δούλευε ο εσωτερικός ανεμιστήρας και όχι η εξωτερική μονάδα . Άνοιξα το έξω κουτί , δεν είχε πλακέτα ,από πιν ενός μετασχηματιστή είχε μια ασφαλειοθηκη με καμμένη μέσα μια γυάλινη ασφάλεια στα 3,15Α και έναν κυλινδρικό πυκνωτή ο οποίος είχε χάσει χωρητικότητα από τα 40μf είχε πάει στα 15 . Τα αντικατεστησα και τώρα δουλεύει. Αν κάνω λάθος διορθωστε με.

    Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    O εσωτερικος ανεμιστηρας ανεβοκατεβαζει στροφες η και κλεινει τελειως αναλογα τι εχουμε ζητησει και τι συνθηκες επικρατουν στον χωρο..
    Το σιγουρο ειναι οτι δεν δουλευει συνεχεια.Φανταζεσαι το χειμωνα που προσπαθεις να ζεσταθεις να δουλευε συνεχεια τι θα γινοταν;
    Επισης αν εχει προβλημα ο πυκνωτης του συμπιεστη , το κλιματιστικο ξεκιναει κανονικα,ακουει εντολες απο το χειριστηριο απλως οταν ερθει η ωρα να παρει ο συμπιεστης εξω αυτο δεν γινεται.
    Ο φιλος ειπε οτι το κλιματιστικο δεν ακουει καθολου εντολες και ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια..
    Θα ελεγα να το ξεχασει και να ψαξει για καινουριο..

    Α! Ουτε για ασφαλεια να ψαξει γιατι εκτος που ειναι αρκετα δυσκολο να φτασει στην πλακετα ,σιγουρα δεν ειναι καμμενη γιατι αν ηταν δεν θα δουλευε ουτε ανεμιστηρας ουτε τιποτα μεσα..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας