Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Υπερθέρμανση power factor module

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα Sharp 15ετίας το οποίο παρουσιάζει υπερθέρμανση στο power factor module στην εξωτερική μονάδα. Προς το παρόν το κάνει σποραδικά και όταν σταματάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας. Μόλις συμβεί το a/c κλείνει.
    Ήρθε ο τεχνικός της Sharp και μου είπε οτι το κόστος για αλλαγή είναι 170Ε και φέτος είναι η τελευταία χρονιά που υποστηρίζεται αυτό το μοντέλο. Προφανώς δεν αξίζει να δώσω το 1/2 του κόστους ενος καινούργιου a/c για να επισκευάσω ενα παλιό που δεν θα υποστηρίζεται σε λίγο.

    Η λύση που έχω βρεί είναι να βάζω χαμηλότερη θερμοκρασία (συνήθως το έχω 28-29) έτσι ώστε να μην σταματάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι για να το επισκευάσω μόνος μου; Έχω το service manual και βλέπω που είναι το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. Λέω να το ανοίξω να δω μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα του ή έχει ξεβιδωθεί απο τις δονήσεις, αλλά δε νομίζω να είναι αυτό. Το ανταλλακτικό έχει 120Ε οπότε δεν αξίζει ούτε να το αλλάξω μόνος μου (άσε που δεν το βρίσκω παρά μόνο σε ενα ρώσικο site). Μήπως μπορεί να επισκευαστεί; Έχει κανεί κανείς κάτι παρόμοιο;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Κανείς δεν θα σου απαντήσει και να βρεις λύση για πολούς λόγους!
    πχ
    μόνο εσύ γνωρίζεις τι είναι και γιατί αυτό που έχεις και σαν τίτλο στο θέμα σου «Υπερθέρμανση power factor module»
    μόνο εσύ γνωρίζεις για ποιό μοντέλο μιλάς και τι τύπου είναι!
    δεν σου γράφω τα υπόλοιπα σκέψου εσύ και πράξε

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Έτσι ... αν μπει και το μοντέλο και το "ρώσικο site" που εντόπισε ... το ανταλλακτικό άλλος λέει 170 άλλος λέει 120 ... εμείς μπορεί να πούμε 2 ευρώ .. κανείς δεν ξέρει. (έχεις το service manual ) ποιο manual? (αφού εμείς δεν ξέρουμε τι μοντέλο καν είναι) .. καταλαβαίνεις φίλε Κώστα τι ζητάς? ... πρώτα από όλα να μαντέψουμε τι μοντέλο έχεις ... και πάει λέγοντας..

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Η ερώτηση μου ήταν γενική. Αν δηλαδή μπορεί να επισκευαστεί το module αυτό. Γενικά σε όλα τα a/c και οχι ειδικά στο δικό μου. Θεώρησα οτι είναι κάτι σχετικά standard. Γι αυτό δεν έγραψα μοντέλο κλπ.

    Το a/c λοιπόν είναι Sharp AY-X10BE. Το σφάλμα που βγάζει είναι το 14 το οποίο εξηγείται ως "Power factor module error". Δεν ξέρω άλλη ονομασία γι αυτό.
    Πάντως το άνοιξα και έσφιξα τις βίδες που συγκρατούν τα modules αυτά (είναι 2) πάνω στην ψύκτρα και είχαν λασκάρει λίγο. Αν αυτό θα βοηθήσει δεν ξέρω ακόμα. Έτσι όμως είδα και τον κωδικό του κατασκευαστή (και οχι της sharp). Τα στοιχεία του είναι Shindengen TM-05C και TM-32 (απο οτι μου είπε ο τεχνικός αλλάζουν και τα 2). Οι κωδικοί της sharp είναι RH-TZA145JBE0 και VHITM-05C//-6.
    Δεν βλέπω πάντως να μπορούν να επισκευαστούν. Μάλλον είναι καλυμμένα απο κάποια ρυτίνη και ακόμα και τα εξαρτήματα που φαίνονται (μερικοί πυκνωτές και ενα τρανζίστορ) είναι και αυτά κολλημένα χωρίς δυνατότητα να αφαιρεθούν. Δεν έχουν πάντως εμφανώς κάποιο πρόβλημα (π.χ. φουσκωμένοι πυκνωτές ή σημάδια υπερθέρμανσης).

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    http://www.forofrio.com/index.php/fo...-que-puede-ser

    Γεια σου. Ας δούμε αν μπορώ να βοηθήσω με αυτό το σφάλμα.
    Νομίζω ότι είναι πάνω από 720 ώρες λειτουργίας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε 720 ώρες λειτουργίας θα βγει.
    Για να επαναφέρετε:
    1. Ενεργοποιεί το κλιματιστικό με το κουμπί 'stop / start »στο τηλεχειριστήριο.
    Δύο. Αποσυνδέστε το κλιματιστικό μηχάνημα από την πρίζα.
    3. Διατηρήστε πατημένο το πλήκτρο «on / off» στο τηλεχειριστήριο και συνδέστε το AC Κρατήστε πατημένο το κουμπί λειτουργίας μέχρι ο υπολογιστής περνά μέσα από μια σύντομη αλληλουχία των δοκιμών (οι λυχνίες LED είναι αναμμένες ένα προς ένα, κ.λπ.). Υπάρχει ένας ήχος μπιπ στο τέλος της ακολουθίας των κύκλων δοκιμής, και το μηχάνημα σβήνει. Σε αυτό το σημείο, μπορείτε να απελευθερώσετε το κουμπί τροφοδοσίας.
    Απρίλιο. Πάλι αποσυνδέστε το κλιματιστικό.
    Μπορεί. Συνδέστε ξανά το
    6. Συγχαρητήρια! Τώρα θα πρέπει να είναι σε θέση να λειτουργήσει το κλιματιστικό κανονικά για άλλες 720 ώρες, αλλά αν απλά ακολούθησαν τις παραπάνω οδηγίες ΑΚΡΙΒΩΣ.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά το a/c μου έχει με ενα χοντρικό υπολογισμό γύρω στις 12.000 ώρες λειτουργίας οπότε αυτό με τις 720 ώρες δεν ξέρω πως το έβγαλε αυτός που το έγραψε. Επίσης το σφάλμα δεν είναι μόνιμο. Όταν κρυώσει η ψύκτρα λειτουργεί κανονικά. Δεν χρειάζεται δηλαδή κάποιο reset.
    Απο οτι έχω καταλάβει συμβαίνει όταν σταματήσει ο εξωτερικός ανεμιστήρας λόγω της πολύ χαμηλής λειτουργίας του a/c. Για αυτό δεν το κάνει όταν το βάλω σε χαμηλότερη θερμοκρασία (που αναγκάζει τον ανεμιστήρα να λειτουργεί συνέχεια).

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Σε άλλο ποστ (ρώσικο ) εικάζουν να έχει έλλειψη υγρών (που βγάζει πάλι το σφάλμα Ε14)

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλο ποστ (ρώσικο ) εικάζουν να έχει έλλειψη υγρών (που βγάζει πάλι το σφάλμα Ε14)
    Αυτό μπορώ να το ελέγξω κάπως; Στους τεχνικούς είπα για το 14 και αμέσως μου είπαν για το power module. Δεν είπαν τίποτα άλλο. Το άναψαν βέβαια οπότε είδαν οτι η ψύξη είναι σωστή. Αν είχε μικρότερη πίεση ψυκτικού δεν θα είχε μειωμένη απόδοση;

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hgb_12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μπορώ να το ελέγξω κάπως; Στους τεχνικούς είπα για το 14 και αμέσως μου είπαν για το power module. Δεν είπαν τίποτα άλλο. Το άναψαν βέβαια οπότε είδαν οτι η ψύξη είναι σωστή. Αν είχε μικρότερη πίεση ψυκτικού δεν θα είχε μειωμένη απόδοση;
    κοίτα δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα μαραφέτια , αλλά όταν γράφεις το παρακάτω
    Η λύση που έχω βρεί είναι να βάζω χαμηλότερη θερμοκρασία (συνήθως το έχω 28-29) έτσι ώστε να μην σταματάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας.
    Δηλαδή αν θεωρήσουμε ότι πράγματι έχει πρόβλημα η πλακέτα ... είναι δυνατόν με διάφορα "κολπάκια" να στρώνουμε την πλακέτα? αν είναι χαλασμένη είναι χαλασμένη δεν την γλιτώνουμε με "κολπάκια" . και γιαυτό σου υπόθεσα για έλλειψη υγρών όπου θεωρώ ότι ανεβαίνουν κάποιες πιέσεις θερμοκρασίες και λόγω της αστάθειας και μετά από κάποιο ορισμένο χρόνο σου κάνει την διακοπή .

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    αυτό ανεβάζει την απλή ανορθωμένη τάση στα 380V είναι τόση όταν κάνει το πρόβλημα;
    μέτρα πόση τάση έχει στο συν του ηλεκτρολυτικού πριν και κατά το πρόβλημα
    το θέμα είναι ότι μόνο η SHARP το έχει ρώτησες πόσο ζητά σαν ανταλακτικό;
    θα μπορούσες ίσως να το παρακάμψεις εντελώς για δοκιμή

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HP DV5 και DV6 laptop No power
    από memoslar στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 10:17
  2. [Οθόνη Samsung] 740b αναβοσβήνει το power led
    από taktzav στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-13, 17:09
  3. [Τηλεόραση Samsung] Module neotion NP+ για τηλεοράσεις samsung
    από bgin στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-12, 23:54
  4. Υπερθέρμανση
    από emeis στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-11, 23:02
  5. POWER S PC.
    από ΣΤΕΦΑΝΟΣ στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-10, 23:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας