Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Θυροτηλεοραση και αυλοπορτα με μοτερ για ασυρματο ανοιγμα

    Καλησπερα σας,

    Λογω οτι ειμαι ασχετος ζηταω τα φωτα σας.

    Σε περιφραγμενο οικοπεδο 6 στρεματων και σε 2 μονοκατοικιες θελουμε να εγκαταστησουμε συστημα θυροτηλεορασης το οποιο να συνεργαζεται με την εξωτερικη αυλοπορτα του οικοπεδου , που στην οποια θελουμε να εγκαταστησουμε και συστημα με μοτερ για ασυρματο ανοιγμα με τηλεκοντρολ ιδικα για τα αυτοκινητα. Δηλαδη οταν θελουμε να μπουμε η να βγουμε στο οικοπεδο με το αμαξι να μην χρειαζετε να κατεβενουμε και να ανοιγουμε με το χερι και μετα να ξανα κατεβενουμε για να κλειδωνουμε .

    Να πω οτι η αποσταση απο τα σπιτια μεχρι την εισοδο του οικοπεδου ειναι 70 μετρα. Και την θυροτηλεοραση δεν την θελουμε για να ανοιγουμε την εξοπορτα του σπιτιου αλλα την εξωτερικη αυλοπορτα του οικοπεδου.

    Ο μιχανικος μου ειπε οτι οπως θα μας σκαψει το αυλακι με την μπορντοζα απο την εισοδο του οικοπεδου μεχρι τα σπιτια για να περασει τους σωληνες με τα καλωδια για ρευμα και το τηλεφωνο, οτι θα βαλει αλλον εναν σοληνα Φ100 ωστε να περασουμε τα απαρετητα καλωδια για την θυροτηλεοραση, τα οποια πρεπει να τα επιλεξω και να τα αγορασω εγω επειδη αυτος δεν ξερει , και να του τα δωσω απλα για να τα περασει.

    1. Για μοντελο θηροτηλεορασης ειδαμε αυτο http://www.electrohoros.gr/more_deta...p?id_prod=7228 , πιστευετε οτι θα εχω καποιο προβλημα? Τι καλοδια θα χρειαστει να προμηθευτω για το συγκεκριμενο?

    2. μπορει αυτο το μοντελο να συνεργαστει με μεγαλη εξωτερικη αυλοπορτα (συρομενη η ανοιγομενη) ?

    3. τελος για την αυλοπορτα με το μοτερ για το ασυρματο ανοιγμα και σε αυτο ειμαι ασχετος , υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου συστησετε?

    Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    1.με μια φωτογραφια που βλεπουμε τι να απαντησουμε? αν κανει? επισης επειδη αναφερεις ασχετος δεν ειναι πιο σωστο να καλεσεις καποιον να σου προτεινει τι θα βαλει και να αποφασισεις?
    2.βλεπε απαντηση 1.
    3.εδω σε εχασα τελειως.

    ακου πως εχει.
    σωστα ο ηλεκτρολογος ριχνει την σωληνα ωστε να περασεις οτι καλωδιο θες.Φ100???? παρα πολυ μου φαινεται.
    θες μια θυροτηλεοραση 2 οικιων .θες να ανοιγεις την πορτα και την γκαραζοπορτα???
    οποτε θα κοιταξεις να εχουν εξοδο για πορτες (υπαρχουν καποιες ή δεχονται εξωτερικο module).
    Οταν θα περαστει η γκραζοπορτα θα παρεις πλακετα τηλεχειρισμου για αυτην ωστε να δεχεται εξ.μπουτον και να εχει αυτοματο κλεισιμο.
    αυτα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    139

    Προεπιλογή

    Ξεκιναμε απο τους σωληνες. Εχει δικιο ο Βασιλης που αναρωτιεται με το Φ100.
    Θα του πεις να συο βαλει 2 σωληνες 2" ιντσων (και 1" ιντσας κανει - ειδικα για το επικοινωνιας θα στο προτεινα). Ενα για το καλωδιο της τροφοδοσια και ενα για τις χαμηλες τασεις. Επισης μια που η αποσταση ειναι 70 μετρα, να του πεις να σου φτιαξει και ενα μικρο φρεατιο καπου στη μεση. Για τον τυπο του μηχανηματος θα πρεπει να εχεις και ενα σχετικο μεγεθος (βαρους) της πορτας

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου αυτα ειναι θεματα που μονο απο κοντα μπορει να τα λυσει καποιος. ο ηλεκτρολογος σου τι λεει? αυτος ειναι ο αρμοδιος που θα σου πει τι να κανεις.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    δες τωρα πως εχει,απο οτι καταλαβα βρισκεσαι στην αρχη του εργου εαν δεν εκλησες ηλεκτρολογο για την δουλεια ακομη ενταξη εαν ομως εκλησες αυτος ξερει καλητερα . τωρα απλα το καλωδιο στο λεει ο κατασκευαστης απλα ρωτα απο εκει που το βρηκες οσο για την 100 σωληνα υπερβολη .για να ενεργοποιησεις την αυλοπορτα γινεται ευκολα με εναν αυτοματο κλιμακοστασιου και ενα ρελε με εντολη 12 βολτ που θα παρει απο την εντολη τις ηλεκτρικης κλειδαριας και θα συνδεθει εξοδος 220 βολτ στην εντολη του κλιμακοστασιου , απλα δεν θα μπορεις να σταματισεις την πορτα σου στο ανοιγμα της η στο κλεισιμο της . δεν ξερω κατα ποσο κινεζικα σου φαινονται αυτα αλλα καπως ετσι μπορει να δουλεψει φθηνα το συστημα με οτι θυριτηλεφωνο και αν βαλεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτερ γκαραζοπορτας
    από Solinas στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-20, 15:45
  2. Panasonic kx-fc225 ασυρματο τηλεφωνο& φαξ
    από Ioannis Nikolaou στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-15, 19:44
  3. Αφαιρεση μοτερ
    από aser στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 21:33
  4. Ασυρματο τηλεφωνο ΗΙΥΝDAI με βλαβη
    από jeik στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 15:12
  5. προβλημα με ασυρματο τηλεφωνο
    από jairis στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-06, 04:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας