Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή Crypto ReDi 200 Πρόβλημα με HDD

    Εχω ένα αποκωδικοποιητή Crypto ReDi 200 που χρησιμοποιώ για PVR, σε συνδυασμό με ένα περισσευούμενο εξωτερικό σκληρό που είχα (WD 250GB 3.5" με δική του τροφοδοσία).
    Τελευταία ο δέκτης δεν καταφέρνει να συνδεθεί με το δίσκο στο power on (μένει κολλημένος στην ένδειξη Περιμένετε να συνδεθεί...), παρά μόνο αν αφού ανοίξει ο δέκτης, αποσυνδέσω το δίσκο και τον ξανασυνδέσω.
    Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω αν το πρόβλημα είναι στο δέκτη ή στο δίσκο. Ο δίσκος δουλεύει κανονικά στο PC, αλλά και ο δέκτης βλέπει κανονικά ένα USB stick - δεν έχω άλλο HDD με δική του τροφοδοσία για να δοκιμάσω, και επειδή ο δέκτης είναι παλιός, δεν σηκώνει ούτε low power δίσκο χωρίς τροφοδοσία, οπότε δεν έχω άλλον να δοκιμάσω.
    Το έχει συναντήσει κανείς, και μπορεί να με κατευθύνει πού να ψάξω;
    Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι έχω καμμια εικοσαριά ταινίες στο δίσκο, που δεν θα ήθελα να χάσω, και δεν πάιζουν σε άλλο δέκτη λόγω ασυμβατότητας format ή/και naming conventions.
    Να σημειώσω ότι στο παρελθόν έχω αλλάξει τον πυκνωτή εξομάλυνσης DC του τροφοδοτικού του δέκτη, που είχε παραδώσει.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Για μένα είναι η τροφοδοσία η πρόγραμμα....
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη... έχω σωστή τάση τροφοδοσίας, βλέπει αμέσως το USB flash disk που τροφοδοτείται από την ίδια τη συσκευή, και δυσκολεύεται να δει το HDD με δική του τροφοδοσία.
    Θέμα firmware δεν βλέπω, δεν έχει πεοραχτεί εδώ και πάρα πολύ καρό.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Νίκο, γράφεις στο μήνυμά σου, "τελευταία"...Τι ακριβώς συνέβαινε;; πριν το συγκεκριμένο δίσκο τον έβλεπε και τώρα πλέον όχι;; έκανες κάτι στο ενδιάμεσο στο δέκτη σου; κάποια αλλαγή στα settings του ή στο firmware του ή κάτι άλλο τελοσπάντων;; Ή ο δέκτης απλά δεν τον είδε ποτέ το συγκεκριμένο δίσκο;;

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Μανόλη, ο δίσκος και ο δέκτης συνργάζονται εδώ και αρκετά χρόνια, απλά κάποια στιγμή άρχισε να μην καταφέρνει να συνδεθεί στο power on του δέκτη, χωρίς να έχω αλλάξει απολύτως τίποτα σε υλικό ή ρυθμίσεις.
    Αν βοηθάει, ο δίσκός είναι μόνιμα με τροφοδοσία, αλλά όταν ο δέκτης είναι σβηστός, μπαίνει σε stand-by (σβήνει το LED). Μόλις ο δέκτης ενεργοποιηθεί, ανάβει το LED του δίσκου και η οθόνη εμφανίζει την ένδειξη αναμονή για σύνδεση συσκευής USB (ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακριβώς), που σημαίνει ότι οι δύο συσκευές αντιλαμβάνονται η μία την άλλη. Αντί όμως να βγάλει μήνυμα ότι η συσκευή συνδέθηκε μετά από μερικά δευτερόλεπτα, επανέρχεται το μήνυμα περί αναμονής για σύνδεση, χωρίς αυτή να επιτυγχάνεται. Μόνο μετά από μερικές αποσυνδέσεις/επανασυνδέσεις του βύσματος USB με τις δύο συσκευές σε λειτουργία καταφέρνει να το δει.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Νίκο κανε ένα πείραμα. Αποσύνδεσε τελείως τον HDD, κλείσε τον δέκτη τελείως από το OFF, μετά άνοιξε τον, άφησε τον να μπουτάρει κανονικά ο δέκτης, να φορτώσει το πρόγραμμά του πλήρως και μετά σύνδεσε τον HDD αφού πρώτα τον έχεις τροφοδοτήσει με power. Δηλαδή τα βήματα είναι: πρώτα δέκτης μέχρι πλήρες boot, μετά τροφοδοσία στον HDD, περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα και μετά σύνδεση του HDD στο usb του δέκτη. Για να δούμε αν τότε τον αναγνωρίσει..

  7. #7
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Φίλε μου τώρα ψιλιάζομαι και κάτι άλλο. Μήπως τα έχει παίξει το τροφοδοτικό του HDD!! 'Ασχετα αν μετράς σωστή τάση, ίσως δεν μπορεί να δώσει τα απαιτούμενα amperes για να μπουτάρει ο δίσκος, ενώ από το PC σου, τροφοδοτείται από το δικό του τροφοδοτικό, τραβάει αυτά που θέλει και τον 'βλέπει' κανονικά ο υπολογιστής. Θα έλεγα να βρεις ένα άλλο τροφοδοτικό που να δίνει τουλάχιστον 2Α επειδή είναι και παλιός ο δίσκος όπως λες και δοκίμασέ τον με αυτό. Ίσως να τα έχει παίξει το τροφοδοτικό του..

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο κανε ένα πείραμα. Αποσύνδεσε τελείως τον HDD, κλείσε τον δέκτη τελείως από το OFF, μετά άνοιξε τον, άφησε τον να μπουτάρει κανονικά ο δέκτης, να φορτώσει το πρόγραμμά του πλήρως και μετά σύνδεσε τον HDD αφού πρώτα τον έχεις τροφοδοτήσει με power. Δηλαδή τα βήματα είναι: πρώτα δέκτης μέχρι πλήρες boot, μετά τροφοδοσία στον HDD, περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα και μετά σύνδεση του HDD στο usb του δέκτη. Για να δούμε αν τότε τον αναγνωρίσει..
    Αυτό το έχω δοκιμάσει Μανόλη, πάλι τα ίδια κάνει και έτσι.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου τώρα ψιλιάζομαι και κάτι άλλο. Μήπως τα έχει παίξει το τροφοδοτικό του HDD!! 'Ασχετα αν μετράς σωστή τάση, ίσως δεν μπορεί να δώσει τα απαιτούμενα amperes για να μπουτάρει ο δίσκος, ενώ από το PC σου, τροφοδοτείται από το δικό του τροφοδοτικό, τραβάει αυτά που θέλει και τον 'βλέπει' κανονικά ο υπολογιστής. Θα έλεγα να βρεις ένα άλλο τροφοδοτικό που να δίνει τουλάχιστον 2Α επειδή είναι και παλιός ο δίσκος όπως λες και δοκίμασέ τον με αυτό. Ίσως να τα έχει παίξει το τροφοδοτικό του..
    Λες; Θα το δοκιμάσω όταν βρω χρόνο, και θα ενημερώσω.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, σαν πρώτο βημα τσεκάρω το τροφοδοτικό του δίσκου. Είναι switching (κρίνοντας από το βάρος), θεωρητικά 12V 2A. Μετράω εν κενώ 12.23V, OK. Βάζω σαν φορτίο ένα λαμπάκι αλογόνου 12V 20W, δεν ανάβει σωστά, τάση με φορτίο γύρω στα 5.6-5.7V, γύρω στο 1A, λέω τον βρήκαμε τον ένοχο!
    Δοκιμάζω το δίσκο με άλλο τροφοδοτικό, τάση 12.23V, ένταση 0.23A.
    Ξανακάνω τις μετρήσεις με το δικό του τροφοδοτικό, τάση 11.95V, ένταση πάλι 0.23A. Άρα φταίει το τροφοδοτικό ή όχι;
    Δοκιμάζω το δίσκο με το άλλο τροφοδοτικό πάνω στον αποκωδικοποιητή, πάλι τα ίδια, δεν τον βλέπει.
    Τελικά τείνω να πιστέψω ότι το τροφοδοτικό του δίσκου είναι μούφα 2A, αλλά μάλλον δεν φταίει αυτό, αφού δίνει το ρεύμα που χρειάζεται.
    Εσύ Μανόλη (ή ό,ποιος άλλος φίλος) τί συμπέρασμα βγάζεις;
    Μήπως υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα κάποιο κύκλωμα στην τροφοδοσία εσωτερικά του δίσκου; Να επιχειρήσω να ανοίξω το καβούκι του άραγε;

    Και για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας, ο δίκσος είναι Seagate FreeAgent, όχι WD.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nyannaco : 15-12-18 στις 14:01

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Σκληρός Δίσκος] HDD προβλημα σε σκληρο δίσκο
    από tmagafas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-18, 18:57
  2. [Σκληρός Δίσκος] Επισκευή HDD
    από moutoulos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 12:35
  3. [Δέκτης MPEG4] Πρόβλημα με crypto ReDi 40MP
    από andreasan στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 06:57
  4. [Δέκτης MPEG4] Crypto ReDi 50A (Δεν λειτουργεί)
    από Dr_Giwrgos στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 01:33
  5. [Σκληρός Δίσκος] Επισκευή HDD
    από kostas_dh στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 18:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας