Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43
  1. #1
    Το avatar του χρήστη power of sound
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Φορτιστής μπαταριών αυτοκινήτου.

    Καλημέρα στην παρέα. Θέλω να με βοηθήσετε σχετικά με τον φορτιστή που δείχνω παρακάτω. Αυτός ο φορτιστής ήταν από την εποχή του πατέρα μου. Είπα και εγώ λοιπών να φορτίσω μια μπαταρία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τι εννοώ? Ο φορτιστής βγάζει τάση στους ακροδέκτες όταν των βάλω στα 12V από 4.30 έως και 6.4V DC. Και όταν είναι στα 24 βγάζει από 8 έως 9.30V DC. Η παραπάνω τιμές είναι με το πολυμετρο στην θέση DC, γιατί και στην θέση AC, τον μετράει στα 12 V από 3.40 έως 4.10V AC και στα 24V από 7.20 έως 8 V AC. Αυτές η τιμές είναι φυσιολογικές? Το πρόβλημα μου εστιάζετε στο ότι βάζω την μπαταρία να φόρτιση και βάζω και πολυμετρο παράλληλα πάνω της, και η τιμή της δεν ανεβαίνει πάνω από 12,1 και ας είναι και 4 ώρες ο φορτιστής πάνω. Και το αμπερομετρο του φορτιστή σταθερά στην ένδειξη 0. (δεν είναι καμένο). Τα ίδια μου κάνει και με μια άλλη μπαταρία καινούργια (2 βδομάδων). Καμιά ιδέα μπας και το φτιάξουμε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Προεπιλογή

    η χοντροδιοδος ειναι ενταξει?ετσι απο περιεργεια,οχι οτι μενουν κ πολλα εξαρηματα να ελεγξεις.αντε κ ο Μ/Σ.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.894

    Προεπιλογή

    Α ρε αθάνατο Made in Greece! Είδατε την υψηλή τεχνολογία που έχει η συγκεκριμένη συσκευή; Μιλάμε για φοβερό κύκλωμα! Πόσο να το πούλαγαν άραγε; Λέει και 10Α! Μπράβο! Εγώ τη δίοδο γιατί την κόβω για Ρ600;

  4. #4

    Προεπιλογή

    made in greece κ γερμανικα (?) στην προσωψη.α κ μη ξεχασουμε την τρομερη στα8εροποιηση.

    στο θεμα μας τωρα,δες κ τα καλωδια αν ειναι οκ,οι ενωσεις τους κ δε μενει τπτ αλλο.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.894

    Προεπιλογή

    Και τους διακόπτες.

  6. #6

    Προεπιλογή

    κ στο τελος θαναι ολα οκ κ παλι δε 8α δουλευει. απτα πιο απλα την πα8αινεις.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη power of sound
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Η δίοδος πρέπει να είναι εντάξει γιατί μετράει μόνο από την μια πλευρά της το πολυμετρο από την άλλη δεν δείχνει τίποτα. Τα καλώδια και η διακόπτες πρέπει να είναι εντάξει γιατί ο φορτιστής τάση φέρνει όπως είπα και παραπάνω το θέμα είναι ότι δεν φορτίζει την μπαταρία. Και η δίοδος που φοράει λέει επάνω 08 6 A 2. στο μετασχηματιστή τη να μετρήσω? Τάσεις φέρνει τώρα το αν είναι σωστές η όχι δεν το ξέρω, παραπάνω σας έχω πει τη τάσεις δίνει.

  8. #8

    Προεπιλογή

    η ασφαλεια ειναι οκ?το λαμπακι αναβει κανονικα?

  9. #9
    Το avatar του χρήστη power of sound
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Ο φορτιστής δουλεύει κανονικά παιδιά και το λαμπάκι του ανάβει και όλα κομπλέ, και όταν του βραχυκυκλώνω τα καλώδια που είναι για την μπαταρία και σπίθα πετάει και το αμπερομετρο πάει στο 15. Απλά δεν φορτίζει της μπαταρίες. Δεν ξέρω πώς να σας δώσω να το καταλάβετε, σαν να δίνει μικρή τάση και δεν την φορτίζει. Πάντως δουλεύει και βγάζει της τάσεις που σας είπα στο πρώτο μου ποστ. Της τάσεις αυτές της βλέπετε φυσιολογικές?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    λοιπον αν λες οτι μπορει τωρα να παει 15Α και η διοδος ειναι οκ τοτε ενα μενει... εχει χαλασει η μετασχηματιστης του... δλδ τι εννοω... εχει βραχηκυκλωμενες καποιες σπιρες απο το δευτερευον με αποτελεσμα να βγαζει λιγοτερα βολτ... πως μπορει να εγινε αυτο? αν δεν ειναι τυλιγμενος σωστο ο μετασχηματιστης τοτε οταν τραβας φορτιο απο αυτον κανει ενα μουγκριζμα... αυτο το μουγκριζμα ειναι που τρωει το βερνικη απο το πηνειοσιρμα οποτε και βραχηκυκλωνει...
    κατι τετοιο σκεφτομαι και εγω για οσα μας λες...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας