Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή sony cpd-e430 που δεν ανάβει.....

    Καλησπέρα,
    ένας φίλος έχει το εν λόγο Monitor και το πρόβλημα είναι ότι όταν πάει να ανάψει κάνει το τσακ που δίνει την υψηλή και μετά ξανά και πάλι δεν ανάβει και κάνει το τσακ κάθε 2 δευτερόλεπτα....

    Το transistor υψηλής είναι ok καθώς και η δίοδος δίπλα, δεν υπάρχουν φουσκωμένοι πυκνωτές ούτε μαυρισμένες αντιστάσεις ούτε ψυχρές κολήσεις....

    Τί μπορεί να φταίει?

    πσ. το μόνο που μου φάνηκε παράξενο είναι κάτι που ήταν σε <<συσκευασία μικρού transistor>> αλλά πάνω στην πλακέτα έλεγε αντίσταση και πάνω σε αυτό έχει το σήμα της αντίστασης και γράφει ΙR5 άν το Ι είναι το 1 μάλλον είναι αντίσταση καθώς έχει δύο πόδια και μετρόντας τα, ανεξαρτήτου πολικότητας έχω αντίσταση 1Ω.
    Άρα μάλλον δεν είναι εδώ το πρόβλημα....

    Από τάσεις στον κύριο μετασχηματιστή είμαστε ok.
    Τί μπορεί να φταίει???
    please help

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή Re: sony cpd-e430 που δεν ανάβει.....

    Kαποιο ολοκληρωμένο?

  3. #3

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω....
    Κάτι με τη υψηλή μάλλον αλλά τί....

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    μπορεί να είναι ο οδηγός της υψηλής τότε.. η ακόμα και ο μετασχηματιστής της υψηλής.. καμια φορά καίγωνται και φένεται οτι δουλεύουν

  5. #5

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Ο μετασχηματιστής δουλεύει, όταν έχει πρόβλημα κάνει άλλα....
    όσο για το transistor είναι Ok

  6. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    To τσακ που λες μήπως είναι το κύκλωμα degaus? h Υψηλή δεν ακούγεται (από τους περισσότερους ανθρώπους) και εν πασει περιπτώσει δεν κανει τσακ!

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Εγω έχω ενα μικρο πρόβλημα με την ακοή μου αλλά την υψηλή την ακούω... τώρα όσο στο θέμα του τσάκ κάνει αλλά ειναι για πολύ λίγο.. εφόσον κάνει δεν είναι στην υψηλή γιατι υψηλή τάση πηγαίνει (πηγαίνει?? ) στο μόνιτορ.. άρα πρέπει να έιναι κάποιο ολοκληρωμένο που κάνει εκκίνηση της οθόνης και μπλοκάρει και την υψηλή.. για αυτό κανει τσάκ καθε 2 δευτερόλεπτα... ένας μάστορας που έχουμε εδω στη γειτονιά ειναι καπου στα 67 και τον είχα δει να κρατάει με πλαστική τσιμπίδα την βεντούζα της υψηλής και να την κρατάει απο 10cm απόσταση σε ενα γειωμένο μέταλλο της τηλεόρασης... αποτέλεσμα? εβγαζε κάτι σαν κεραυνό.. έτσι έβλεπε αν παρέχει τάση ο μετασχηματιστής, αλλά μην το κάνετε γιατι στην καλύτερη περίπτωση θα μυρίζει σουβλάκι το χέρι σας \/ \/

  8. #8

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Αυτό το κόλπο το ξέρω αλλά δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω γιατί δεν είναι στο χώρο μου.... πάντος αν προσέχεις δεν υπάρχει πρόβλημα....

    Χρήστο ο ήχος μπορεί να έρχεται και από το κύκλωμα του απομαγνιτισμού πάντος είναι ο χαρακτηριστικός ήχος που ακούγεται όταν ανάβει η οθόνη....

    Καμιά ιδέα?

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    οι ενδείξεις δείχνουν Μ/Τ υψηλής. οι flyback δεν βγάζουν μόνο τα KV αλλά και ενδιάμεσες τάσεις. μπορεί να υπάρχει πρόβλημα σε αυτές. επάνω στην κάσα του μετασχηματιστή γράφει έναν αριθμό σειράς π.χ. 1-123-456.78 πήγαινε στο www.hrdiemen.es που είναι μια γνωστή μάρκα (ισπανική παρακαλώ) η οποία κατασκευάζει μετασχηματιστές και βάλε τον αριθμό σειράς για να βρεις το σχεδιάγραμμα σε πρώτη φάση για τις μετρήσεις σου και εάν υπάρχει αντίστοιχο σε δεύτερη. -αν και η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα monitors έχουν δύσκολα ανταλλακτικά-

  10. #10

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Νίκο την HR την ξέρω και έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές μετασχηματιστές της σε τηλεοράσεις (όχι δεν είμαι τεχνικός) με πολύ καλά αποτελέσματα, αν και οι konig είναι και αυτοί αρκετά καλοί...

    Το να μετρήσω τις συγγεκριμμένες τάσεις (στα πόδια του μετασχηματιστή) είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο (μάλλον ξέρεις πώς είναι οι πλακέτες της sony...)

    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Eπισκευή Sony TV, KV-25K1D
    από KarlBarks στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 18:57
  2. TV SONY χωρίς χρώμα
    από PM στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 10:57
  3. Πρόβλημα με τηλεόραση Sony
    από atsirik στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-05, 16:59
  4. SONY πρόβληματα...
    από amiga στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-05, 17:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας