Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35
  1. #1

    Προεπιλογή Επισκευη ραδιοφωνου Mediator

    Βασικα καλησπερα σας....!!! Πριν απο λιγες μερες καθως διαβαζα το θεμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49885 του Phatt μου ειπε ο πατερας μου οτι ενας οικογενειακος φιλος εφερε ενα ραδιοφωνο για επισκευη. Οταν το ειδα χαρηκα καθως ειναι η πρωτη συσκευη που πιανω στα χερια μου για επισκευη με λυχνιες. Ειναι ενα Mediator MD 1517 U (αυτα γραφει απο πισω). Μου ειπε οτι δουλευε κανονικα και μια μερα το ανοιξε και εκανε παρασητα. Οντως το εβαλα και εγω στην πριζα και κανει μονο ενα βουητο ανεξαρτητα που ειναι το volume ή το tuning. Το ανοιξα και το μονο που ειδα ειναι μια αντισταση κατεστραμενη. Τα στοιχεια της φαινονται κανονικα.
    DSC06253.jpg
    DSC06250.JPG
    DSC06264.JPG
    Δυστυχως εμεινα απο πολυμετρο.....το αφησα εχθες ανοιχτο και η μπαταρια τελος, οποτε απο Παρασκευη οι μετρησεις. Αν ξερει κανεις οτιδηποτε θα βοηθουσε. Σχεδιο δεν υπαρχει και ουτε βρηκα κατι στο δικτυο. Απο οτι καταλαβαινω ειναι διπλη αντισταση 140Ω και 150Ω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Phatt
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Αχ αυτα τα παλια ολα τι ομορφα που ειναι...Καλη επιτυχια με την επισκευη
    Παρεπιπτοντως οι δευτερες φωτο που εχεις ανεβασει δεν υπαρχουν, κατι εχει γινει λαθος.
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!
    "Πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα την αγάπη για τη χώρα σου. Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα το μίσος για τις άλλες." Charles De Gaulle.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.Άν ήταν καμμένη αυτή η αντίσταση,δέν θά άνοιγε καθόλου μιάς καί τό ραδιόφωνο κάνει ανόρθωση δικτύου.Άν καί δέν φαίνεται καλά από τίς φωτό πρέπει νά έχει ξανααλλαχθεί. Βλέπω μία ακόμη δίπλα χωρίς συνδέσεις.Μάλλον κάποιος τήν άλλαξε καί άφησε τήν παλιά στήν θέση της?Είναι μιά αντίσταση σύρματος πού υποβιβάζει τό δίκτυο καί δίνει τό ρεύμα γιά τά νήματα τών λυχνιών πού είναι σέ σειρά καί τήν υψηλή.Προσοχή κίνδυνος νά εμφανίσει διαροή στό σασί.Έλεγχος μέ τό δοκιμαστικό στό σασί γιά σωστή πολικότητα τού ρευματολήπτη.Ο βόμβος μάλλον προέρχεται από τόν ηλεκτρολυτικό τροφοδοσίας.Αλλαζοντάς τον πρέπει νά σταματήσει.Τό ραδιόφωνο είναι τσέχικο γύρω στό 1955 φοράει λυχνίες τύπου ρίμλοκ .Τήν αντίσταση μετρησέ την γιά νά δείς άν ανταποκρίνεται στίς τιμές, ξεκολώντας τό καλώδιο από τό ένα άκρο.Ψάξε σέ τσέχικα σάιτ γιά τό σχέδιο.Παρεπιπτόντως γράφεται Mediator.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Λογικα η πρασινη ειναι η παλια οπου φαινεται κομενη και η πρασινη η καινουργια η οποια φαινεται ΟΚ. Ο πυκνωτης πρεπει να ειναι αυτο ς διπλα στις αντιστασης και γραφει, απο οτι μπορω να διακρινω 50+50μF 350/385V. Πριν απο το 50+50μF γραφει και κατι ακομα αλλα δεν φαινεται καλα. Τα νυματα των λυχνιων φαινεται να αναβουν κανονικα. Αυριο που θα εχω και πολυμετρο θα κανω και τις μετρησεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω Phatt, και σε εσενα, εχεις κανει οραια δουλεια. Πως το καθαρισες? Το δικο μου ειναι μεσα στην βρωμα, του κανω και εγω ενα καθαρισμα με ηλεκτρικη σκουπα και οινοπνευμα.
    Η ανορθωση πως γινεται???Δεν βλεπω διοδους ή γεφυρα. μηπως με καμια λυχνια?

  6. #6

    Προεπιλογή

    Σωστά μέ λυχνία.Πρέπει νά χρησιμοποιεί τήν uy41.Ο ηλεκτρολυτικός είναι αυτός πού λές μόνο άν τόν αλλάξεις ξεφορτισέ τον πρώτα βραχυκυκλώνοντας τίς επαφές του γιατί μπορεί νά κρατάει ρεύμα.Ενδιάμεσα νομίζω ότι έχει μονωτικό γιά νά μήν κάνει επαφή ο αρνητικός πόλος (πού είναι τό περίβλημα) μέ τό σασί.Είναι διπλός 50+50 μικροφαράντ .Μέ ένα μικρό πινελάκι καί λίγο οινόπνευμα σιγά σιγά θά τό καθαρίσεις.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Phatt
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Αγαπητε εαν ειχα την ευχαιρια να παω σε ενος φιλου το συνεργειο θα το πλακωνα ολο με τον αερα και θα γινοταν τζαμι.Δυστηχως αυτο το διαστημα δεν μπορω οποτε πηρα παραμασχαλα την ηλεκτρικη σκουπα και ενα πινελακι για να ξεσηκωνω την σκονη και ετσι καθαρισα το μεγαλυτερο μερος.Οινοπνευμα εβαλα σε συγκεκριμενα σημεια που ειχε βρωμα και οχι σκονη.Οποτε βαζεις οινοπνευμα η οποιοδηποτε χημικο να το τεσταρεις λιγο σε μια ακρη οποτε εαν ξεβαφει η φθειρεται το σημειο να το παρεις χαμπαρι πριν το πλακωσεις ολο.
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!
    "Πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα την αγάπη για τη χώρα σου. Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα το μίσος για τις άλλες." Charles De Gaulle.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Διπλος υπαρχει ή να βαλω εναν 100μF? Σωστος την UY41 εχει.Απο κατω εχει δυο ακροδεκτες. Οποτε και εσεις με τον κλασικο τροπο οινοπνευμα πινελακι και οδοντοβουρτσα!!!Το Σ/Κ θα παω στο εξοχικο και θα του ριξω και λιγο αερα με προσοχη. Θελει αλλαγη και το νημα τον σταθμων. Αληθεια υπαρχει ακομα τετοιο στα μαγαζια?Ειχα παρει πριν απο 10 χρονια για ενα National. Σας ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις σας!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fra : 25-03-10 στις 17:48

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Να μην βάλεις 100μF αλλά δύο των 47μF. Ανάμεσά τους πρέπει να υπάρχει αντίσταση που βελτιώνει την εξομάλυνση και κάνει κάποια πτώση τάσης. Αν βάλεις μεγαλύτερη χωρητικότητα οπό 50μF αμέσως μετά την ανορθώτρια, μπορεί η UY41 να πάθει βλάβη διότι οι ανορθώτριες λυχνίες δεν αντέχουν μεγάλες κορυφές ρεύματος στη φόρτιση του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή. Μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστούς πυκνωτές 47μF/350-400V αν ο παλιός είναι χαλασμένος.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Καλημερα....Εβαλα και τον παλμογραφο στον πυκνωτη και μου εμφανιζει μονο την ανορθωση....εξομαλυνση 0!!!Σημερα θα παω να παρω τους πυκνωτες και την Κυριακη κανω την αλλαγη.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συντηρηση παλαιου ραδιοφωνου Nordmende
    από Phatt στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 18:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας