Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Τοστιέρα

  1. #1

    Προεπιλογή Τοστιέρα

    σταμάτησε να δουλεύει η τοστιέρα, την άνοιξα και τελικά είχαν χαλαρώσει τα καλώδια που έπιαναν στις αντιστάσεις, έχουν χαλάσει όμως τα προστατευτικά των επαφών, επειδή μονωτική ταινία δεν είναι σωστό να βάλω,
    τι μπορώ να βάλω μην τη βιδώσω έτσι?

    ΥΓ γιατί δεν μπορώ να μετρήσω τις αντιστάσεις με πολύμετρο? οι τιμές που παίρνω είτε δεν ειναι σταθερές ,
    είτε δεν μου βγάζει κάτι

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.885

    Προεπιλογή

    Πώς είχαν χαλαρώσει; Συνήθως έχουν συνδετήρες FASTON (ακάλυπτους). Τις αντιστάσεις ασφαλώς και μπορείς να τις μετρήσεις με πολύμετρο.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη billisveria
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    μπορεισ να αγορασεισ παπουτσακια τα οποια ειναι σαν φισ και να τα βαλεισ στα καλωδια σου. και ταινια να βαλεισ δε 8α υπαρχει προβλημα... για να δεισ αν ειναι καλη η αντισταση συνδεσε μονο τη φαση στην αντισταση και απο το αλλο ακρο τησ με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι δεσ αν εχει ρευμα. αν εχει ειναι καλη. αν δεν αναβει ειναι καμμενη. σημαινει πωσ δε περνει ρευμα αρα ειναι κομμενη. η αντισταση ειναι ενα συρμα φαντασου. προσεχε ομωσ εχει ρευμα 220v το οποιο σκοτωνει. με προσοχη ολα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.885

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billisveria Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεισ να αγορασεισ παπουτσακια τα οποια ειναι σαν φισ και να τα βαλεισ στα καλωδια σου. και ταινια να βαλεισ δε 8α υπαρχει προβλημα... για να δεισ αν ειναι καλη η αντισταση συνδεσε μονο τη φαση στην αντισταση και απο το αλλο ακρο τησ με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι δεσ αν εχει ρευμα. αν εχει ειναι καλη. αν δεν αναβει ειναι καμμενη. σημαινει πωσ δε περνει ρευμα αρα ειναι κομμενη. η αντισταση ειναι ενα συρμα φαντασου. προσεχε ομωσ εχει ρευμα 220v το οποιο σκοτωνει. με προσοχη ολα.
    Μήπως να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε;

    Παπουτσάκια που φοριούνται στα πόδια, ξέρω, παπουτσάκια που τρώγονται, ξέρω, παπουτσάκια που μπαίνουν σε καλώδια, δεν ξέρω!

    Όσο για την ταινία, μάλλον πρέπει να επισημάνω ότι όταν δουλεύει η αντίσταση ζεσταίνεται... (πού φτάσαμε...)

    Η δοκιμή που λες για την αντίσταση έχει μια λογική βάση, αλλά είναι αναξιόπιστη.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη billisveria
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    ΣΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ? ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΠΑΣ Κ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ...

  6. #6

    Προεπιλογή

    σύνδεσα τη τοστιέρα και δούλεψε κανονικά, επίσης δεν έπεσε το ρελέ διαφυγής να πεις οτι έχει χαλάσει η αντίσταση.
    Πόσα ohm πρέπει να βλέπω με το πολύμετρο? είναι και πιασμένη πάνω στο σασί που γειώνεται για αυτό μπορεί να μην έχω καλές μετρήσεις.

    Μονωτικήδεν βάζω γιατί θα λιώσει, οι άλλες επαφές έχουν τα "παπουτσάκια" που λές αλλα πρέπει να είναι ειδικά για τις υψηλές θερμοκρασίες.
    Θα βρώ σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό?

    *Αμα ειναι να βάλω το δοκιμαστικό για να δω αν περνάει ρεύμα, θα είχε πέσει ο αυτόματος ηλεκτροπληξίας με τόση μεγάλη διαροή αλλιώς θα είχα γίνει ψητός

  7. #7
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.885

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billisveria Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ? ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΠΑΣ Κ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ...
    Και δεν θα με ρωτήσουν τί νούμερο;

    Άμα τους ζητήσω και γυαλιά ηλίου θα μου δώσουν λάμπες daylight?

  8. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.885

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα ohm πρέπει να βλέπω με το πολύμετρο?
    Αν δεν μας πεις πόσα W είναι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι και πιασμένη πάνω στο σασί που γειώνεται για αυτό μπορεί να μην έχω καλές μετρήσεις.
    Όχι, αυτό δεν έχει να κάνει.

  9. #9

    Προεπιλογή

    ναι δεν το είχα σκεφτεί, 1800watt 30ohm είναι η συνολική , άρα 15ohm η μία,θα ξαναμετρήσω

  10. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.885

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι δεν το είχα σκεφτεί, 1800watt 30ohm είναι η συνολική , άρα 15ohm η μία,θα ξαναμετρήσω
    Πολύ σωστά!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας