Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 61
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή Amstrad CTM-644/2 μετασχηματιστής υψηλής Orion 3714009

    Επειδή δεν έχω ιδέα πως να τεστάρω για βραχυκύκλωμα τον συγκεκριμένο μετασχηματιστή υψηλής θα ήθελα βοήθεια. Στο συγκεκριμένο monitor έχω μείωση τάσεων στα ολοκληρωμένα stk7308 - la7800, δεν παίρνω τα 180V, μου καίει συνέχεια το SD1397.

    To pinout του μετασχηματιστή είναι το παρακάτω:


    Η πλακέτα του monitor:



    Στον πυκνωτή δίπλα στον μετασχηματιστή έχω 105V.

    Έχω κάνει discharge όλους τους πυκνωτές, θέλω να αποκολήσω τον μετασχηματιστή και να με βοηθήσει κάποιος με το να μου πει πως θα τον τσεκάρω για βραχυκύκλωμα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Η αποκόλληση του μετασχηματιστή γίνεται κανονικα με κολλητήρι και τρόμπα.
    Τωρα για να τον ελέγξεις,μάλλον θες προσομοιωτή. Αλλιώς ΙΣΩΣ με ωμόμετρο.

    Εγώ θα ελεγα να δεις και κανένα πυκνωτή-ίσως αυτός να είναι ο λόγος που καίει το τρανζιστορ, βγάλε μια φωτό όλη την πλακετα-και τις επιμέρους, όχι μονον αυτή.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Papas00zas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vp74 (04-06-14)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά διάβασα πριν postάρω ότι χρειάζομαι προσομοιωτή και το test του με ωμόμετρο δεν θα είναι εύκολο να καταλήξω αν είναι βραχυκυκλωμένος. Έχω αλλάξει όλους τους μεγάλους πυκνωτές προς το παρόν, χρειάζεται να κάνω ένα recap σε όλους αλλά δεν είχα όλες τις τιμές, ειδικά στους μικρούς 1mF με πολλά volts.

    Το monitor δεν έχει άλλες πλακέτες. Ότι είναι στην φωτό. chassis Ζ70215



    Το service manual δεν έχει στο κύκλωμα το IC protector και δείχνει υψηλής με παραπάνω pins, όχι αυτόν που φοράει το δικό μου. ctm664 /2

    Την crt την έχω αποκλείσει καθώς την δοκίμασα με άλλο λειτουργικό σασί και δουλεύει κανονικά.
    Οι τιμές των αντιστάσεων είναι τεσταρισμένες και είναι όλες όπως αναγράφονται στο service manual.

    http://www.cpcwiki.eu/manuals/servic...tm644.gt65.zip

    Από την σελίδα 26 και μετά έχει όλες τις τιμές και schematics για το monitor.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω. Άρχισα από τις μετρήσεις των ολοκληρωμένων (έχει στο service manual τάσεις για κάθε pin) και σε όλα έχω τις μισές τιμές από ότι αναγράφεται.
    Για κάποιον με εμπειρία σε crt tv θα ήταν εύκολη υπόθεση αλλά για εμένα όχι καθώς δεν έχω επισκευάσει ποτέ crt παρά μόνο έχω κάνει recap και ασφάλειες. Επίσης δεν είμαι συνηθισμένος σε μετρήσεις crt με άνεση καθώς τις φοβάμαι. Αλλά προσέχω αρκετά.

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ή έστω έναν καλό οδηγό για επισκευή crt. Λογικά αν δεν κάνω λάθος πρέπει τα βήματα επισκευής και διάγνωσης να είναι τα ίδια με μιας crt/tv το μόνο που δεν έχει το δικό μου monitor είναι το tuner.



    Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλες φωτό από την ίδια απλά δεν έχω καλή φωτογραφική. Θα ανεβάσω όμως και μετά το recap.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #4
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν 2 άσσοι συμφορουμίτες σε αυτο το θεμα: Ο ΝΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑ και ο mystaki g.
    Λογικά θα σε βοηθήσουν αυτοί.
    ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο σε οσα μερη έχει υψηλή τάση.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν 2 άσσοι συμφορουμίτες σε αυτο το θεμα: Ο ΝΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑ και ο mystaki g.
    Λογικά θα σε βοηθήσουν αυτοί.
    ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο σε οσα μερη έχει υψηλή τάση.
    Τους άσσους τους έχω καταλάβει αλλά δεν τους έχω πάντα στο μανίκι :P και φυσικά δεν θα έχουν τον χρόνο να μου κάνουν μάθημα από την αρχή.

    Θα κάνω ολοκληρωτικό recap και θα τους ενοχλήσω αργότερα. To καλό είναι πως μου καίει το icprotector πριν κάψει το d1397.

    Έχω γάντια και προσέχω αρκετά.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

  7. #6
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους άσσους τους έχω καταλάβει αλλά δεν τους έχω πάντα στο μανίκι :P και φυσικά δεν θα έχουν τον χρόνο να μου κάνουν μάθημα από την αρχή.

    Θα κάνω ολοκληρωτικό recap και θα τους ενοχλήσω αργότερα. To καλό είναι πως μου καίει το icprotector πριν κάψει το d1397.

    Έχω γάντια και προσέχω αρκετά.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
    Ποιο είναι το ic protector και τι προστατεύει; Μάλλον κάπου εκεί έχεις βραχυκύκλωμα.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο είναι το ic protector και τι προστατεύει; Μάλλον κάπου εκεί έχεις βραχυκύκλωμα.
    Το icp είναι μια ασφάλεια fast 800mA που κόβει την τάση των 100-120V πριν πάει στο D1397 ή καίγεται όταν περάσει παραπάνω ρεύμα. Όταν καίγεται μένουν τα volts στον πυκνωτή και πρέπει να τον αποφορτίζω σε κάθε δοκιμή.
    Συνήθως το icp καίγεται όταν γίνεται απομαγνητισμός της οθόνης ή sparks.
    Παράλληλα με αυτό υπάρχει μια δίοδος και μια αντίσταση οι οποίες δείχνουν ότι είναι σωστές.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg icp.jpg (2,7 KB, 64 εμφανίσεις)

  9. #8
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως το icp καίγεται όταν γίνεται απομαγνητισμός της οθόνης ή sparks.
    Sparks σε τι? Αυτό δείχνει πρόβλημα-όπως και το ότι στον απομαγνητισμό σου κάνει τα ίδια.Για τη δεύτερη περίπτωση εχει σχέση το θερμίστορ. Για το σπινθηρισμό πες μας από πού τον βγάζει-μάλλον εκεί ειναι το πρόβλημα. Δοκίμασε επίσης να απομαγνητήσεις την οθόνη χωρίς το θερμίστορ.Λογικά η ασφάλεια θα καεί στο σπινθηρισμό,ενώ τσο degauss θα δουλέψει.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sparks σε τι? Αυτό δείχνει πρόβλημα-όπως και το ότι στον απομαγνητισμό σου κάνει τα ίδια.Για τη δεύτερη περίπτωση εχει σχέση το θερμίστορ. Για το σπινθηρισμό πες μας από πού τον βγάζει-μάλλον εκεί ειναι το πρόβλημα. Δοκίμασε επίσης να απομαγνητήσεις την οθόνη χωρίς το θερμίστορ.Λογικά η ασφάλεια θα καεί στο σπινθηρισμό,ενώ τσο degauss θα δουλέψει.
    Δεν βγάζει σπινθηρισμό. Το διάβασα από γαλλικό forum για να δω γιατί καίγεται στις συγκεκριμένες οθόνες το icp. Επίσης καίγεται από "input spikes" και "problem at 12V line overcurrent " όπως έγραφε αλλά δεν μπορώ να βρω πάλι το forum. Eγώ έχω κανονικά όμως τα 12V στην έξοδο.

    Θα πάρω να αλλάξω το θερμίστορ, line filter και degauss coil (l501,l502,th501), θα κάνω recap και θέλω να ρωτήσω και για μια δίοδο γράφει επάνω 1Ε6F, έτσι θα την ζητήσω;

    O κεραμικός που έχω σημειώσει στην φωτό που δείχνει πως έχει συνέχεια. Είναι 15ΝF/2KV. Είναι λογικό να έχω συνέχεια σε κεραμεικό πυκνωτή στο κύκλωμα;

    Θα προσπαθήσω αφού αλλάξω αυτά να κατατοπίσω περισότερο με μετρήσεις και εξαρτήματα και να τα δείχνω εδώ με το σχέδιο.

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Πριν κάνεις ολικό recap κάνε τα εξής:
    Βγάλε τον συλλέκτη του τρανζίστορ υψηλής (2SD1397) στον αέρα και μέτρησε ξανά τις τάσεις.Υπάρχει κάποια διαφορά στις τάσεις;
    Αν οι τάσεις πλέον είναι σωστές (ή περίπου σωστές),πολύ πιθανών να έχει πρόβλημα ο μ/τ υψηλής.
    Μέτρησε όμως και τις διόδους ανόρθωσης των τάσεων από το μ/τ υψηλής, καθώς και τις διόδους zener (D402, D403, D404, D405, D406, D407), όπως επίσης και όλους τους πυκνωτές (εξομάλυνσης, απόζευξης κ.λ.π.) που έχουν σχέση με τις τάσεις αυτές και τις παραπάνω διόδους (πήγαινε βάσει σχεδίου).
    Ο πυκνωτής 15nf/2KV που αναφέρεις είναι ο C432; Μέτρησε τον και εκτός κυκλώματος.
    Η δίοδος 1E6F έχει διαρροή, είναι καμμένη ανοιχτή ή την μετράς και είναι σωστή;
    Αν η δίοδος αυτή είναι η D512, έχει σχέση με την τάση 12V (μέσω του IC 503/ 78M12) που τροφοδοτεί το πληκτρολόγιο/PC, οπότε μέτρα αν όντως υπάρχει αυτή η τάση στο βύσμα τροφοδοσίας ή στο πόδι 3 του IC 503/ 78M12 ( ή μέτρησε αν υπάρχει τάση περίπου 16,5V στην κάθοδο της διόδου ή στο πόδι 1 του IC 503/ 78M12) και αν υπάρχει λογικά είναι ok η δίοδος αυτή.
    Κάνε αυτά αν θέλεις, γράψε μας αποτελέσματα και αναλόγως συνεχίζεις.

  12. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Αποστόλης1 (05-06-14), angel_grig (05-06-14), vp74 (05-06-14)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] Εύρεση μοντέλου μετασχηματιστή υψηλής
    από eebabs2000 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 20:37
  2. Μετασχηματιστής USP Arian 850
    από olorin στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 21:22
  3. Μετασχηματιστής 120V σε 220V
    από vasiliki στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 01:17
  4. Μετασχηματιστής Υψηλής Τάσης
    από sgrigos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 23:47
  5. Μετασχηματιστής υψηλής για grundig
    από Shaman στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-09, 13:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας