Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ACER 6935G

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή ACER 6935G

    Καλησπέρα

    Έχω στα χέρια μου ένα acer 6935g το οποίο μόλις συνδέεται η τροφοδοσία κάνει restart. Όταν κόβω τον ένα πυρήνα λειτουργεί κανονικά. Έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο να μου δώσει τα φώτα του.

    ΥΓ. Chipset? Πυκνωτής Nec Tokin?(σε κάτι φόρουμ αναφέρονται σ αυτόν τον πυκνωτή)

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Πυκνωτής Nec Tokin

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Να σαι καλά φίλε Χρήστο. Μήπως γνωρίζεις τι εξοπλισμός χρειάζεται για να γίνει αντικατάσταση?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    φιλε μου θα είναι αρκετά δυσκολο να τον αλλάξεις. καλύτερα να το πας να στο φτιάξουν.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη moutoulos
    Συντονιστής
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από godofwar1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωρίζεις τι εξοπλισμός χρειάζεται για να γίνει αντικατάσταση?
    Καλημέρα Ηλία. Αν κρίνω απο την ερώτηση που κανεις, δείχνεις ότι δεν γνωρίζεις τίποτα
    σχετικα με αντικατάσταση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Όπως πολυ σωστά σου είπε ο Χρήστος,
    καλύτερα να το πας σε κάποιον σχετικό. Φίλο σου ή όχι ...

    Απλα γιατι σε ένα laptop, ο βαθμός δυσκολίας αντικατάστασης εξαρτηματος είναι μεγάλος,
    σε σχέση με τον οικιακό σου ας πούμε ενισχυτη HiFi.
    *** No GreekLish Please ***
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    .............................www.howtofixit.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Να στε καλά παιδιά. Ευχαριστώ πολύ!

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Κάποιος που είναι από Θεσσαλονίκη(ειδικά δυτικά) και μπορεί να κάνει τη συγκεκριμένη επισκευή, θα μπορούσε να μου στείλει inbox να μου πει πόσο κοστίζει η συγκεκριμένη διαδικασία με την προϋπόθεση ότι την μητρική δε θα χρειαστεί να την αφαιρέσει αυτός και το ανταλλακτικό θα το αγοράσω εγώ? (Ή έστω ένα τηλέφωνο να μπορέσω να επικοινωνήσω εγώ κάποια στιγμή μαζί του). Ευχαριστώ πολύ.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    768

    Προεπιλογή

    Ο φίλος μας μου έφερε το board να του κολλήσω τον tokin 907 που αγόρασε από κινέζικο μαγαζί από ebay. Του τον κόλλησα και έφυγε για να τον δοκιμάσει στο laptop. Την επομένη μου στέλνει μήνυμα ότι το laptop δεν ξεκινάει καθόλου. Του απαντάω να μου φέρει όλο το laptop. Ο φίλος μας και συμπαθέστατος Ηλίας μου το φέρνει, ελέγχω το board βλέπω ότι προσπαθεί να ξεκινήσει, τραβάει 0,70 amper και σταματάει. Ελέγχω τα coils στον ADP3208 (VCC_CORE regulator) και βλέπω δεν έχει τάση. Ξεκολλάω τα coils και βλέπω ότι κατι πάει να γίνει, η τάση ανεβαίνει σιγά σιγά και φτάνει τα 0.58v, και πάλι όμως όχι σωστή τάση. Του ζητάω να κολλήσουμε και τον δεύτερο tokin (είχε πάρει δύο) αφού ελέγχω το ESR του και φαίνεται ότι είναι εντάξει. Τον κολλάμε και πάλι τα ίδια. Λέω (παρότι δεν πίστευα να κάνει καμμία διαφορά) να ξεκολλήσω το bios ic και να φορτώσω καινούργιο bios. Το κάνω και πάλι τα ίδια. Προτού αρχίσω να το ψάχνω με τον regulator αποφασίζω να του αλλάξω τον tokin με έναν από αυτούς που κρατάω stok. Τον κολλάω και . Γαμημ..... κινέζε ακόμα και στους tokin κάνεις μαμουνιές.

    Συμπέρασμα .... ελέγχεις πολύ καλά από ποιόν κινέζο αγοράζεις ανταλλακτικά για να μην παιδεύεσαι άδικα.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atsio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φίλος μας μου έφερε το board να του κολλήσω τον tokin 907 που αγόρασε από κινέζικο μαγαζί από ebay. Του τον κόλλησα και έφυγε για να τον δοκιμάσει στο laptop. Την επομένη μου στέλνει μήνυμα ότι το laptop δεν ξεκινάει καθόλου. Του απαντάω να μου φέρει όλο το laptop. Ο φίλος μας και συμπαθέστατος Ηλίας μου το φέρνει, ελέγχω το board βλέπω ότι προσπαθεί να ξεκινήσει, τραβάει 0,70 amper και σταματάει. Ελέγχω τα coils στον ADP3208 (VCC_CORE regulator) και βλέπω δεν έχει τάση. Ξεκολλάω τα coils και βλέπω ότι κατι πάει να γίνει, η τάση ανεβαίνει σιγά σιγά και φτάνει τα 0.58v, και πάλι όμως όχι σωστή τάση. Του ζητάω να κολλήσουμε και τον δεύτερο tokin (είχε πάρει δύο) αφού ελέγχω το ESR του και φαίνεται ότι είναι εντάξει. Τον κολλάμε και πάλι τα ίδια. Λέω (παρότι δεν πίστευα να κάνει καμμία διαφορά) να ξεκολλήσω το bios ic και να φορτώσω καινούργιο bios. Το κάνω και πάλι τα ίδια. Προτού αρχίσω να το ψάχνω με τον regulator αποφασίζω να του αλλάξω τον tokin με έναν από αυτούς που κρατάω stok. Τον κολλάω και . Γαμημ..... κινέζε ακόμα και στους tokin κάνεις μαμουνιές.

    Συμπέρασμα .... ελέγχεις πολύ καλά από ποιόν κινέζο αγοράζεις ανταλλακτικά για να μην παιδεύεσαι άδικα.
    Αφού κρατάς stock εξαρτήματα τότε βγάλε ένα ποσόν (μία αξία ) και βάλτο πάνω στο μηχάνημα απ την αρχή . Τελικά παιδεύτηκες διπλά. Αραγε όσα κι αν ζήτησες δεν πληρώθηκες όπως πρέπει.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Kαι εγώ είχα παρόμοια περίπτωση με τον γαμ.. κινέζο και το nec tokin του και έβριζα οτι κάτι δεν έκανα εγώ σωστά καθώς ήταν η πρώτη απόπειρα να αλλάξω το nec tokin με ίδιο ακριβώς και οχι με smd πυκνωτές όπως κάνω συνήθως, τελικά και σε αυτή την περίπτωση το άλλαξα με smd πυκνωτές και δούλεψε σωστά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] acer
    από sweetmarykal στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 15:17
  2. ACER AL1717 Asm
    από dentexkiller στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-11, 22:05
  3. acer AL1751W
    από tao στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-09, 12:27
  4. ΦΑΞ ACER
    από gourtz στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-04, 19:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας