Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Question Ηλεκτρικός Αντιστάτης Ατμομάγειρα - Ρομποτάκι

    Θα ήθελα την βοήθειά σας στο θέμα του αντιστάτη του ατμομάγειρα - ρομποτάκι (που αγοράστηκε απο το κατάστημα Vicko, Δεν γνωρίζω την φίρμα και γράφω το κατάστημα για κατανόηση)

    Σήμερα έγινε βραχυκύκλωμα στο καλώδιο τροφοδοσίας καθώς αλλοιώθηκε στο σημείο εισόδου στο ρομποτάκι .
    Ευτυχώς έγινε ένωση φάση με γείωση και οχι φάση με ουδέτερο !!!

    Οπότε το άνοιξα και έκανα αντικατάσταση με νέο καλώδιο τροφοδοσίας . Το έβαλα στην μπρίζα και παρατήρησα πως η αντίσταση του δεν δούλευε παρά μόνο το ανεμιστηράκι του.
    Να σημειώσω πως η αντίσταση παίρνει απευθείας 230volt μετά απο κύκλωμα χρονοδιακόπτη και θερμοστάτη ενώ το ανεμιστηράκι έχει μετασχηματιστή.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Μετρησα την αντίσταση του αντιστάτη και την έβγαλα περίπου 10Ωμ (Δεν ξέρω ποια θα ήταν καλή τιμή και γι αυτό ρωτάω)

    Υπάρχει περίπτωση να έπαθε ζημιά ο θερμοστάτης? Εϊναι μηχανικός όχι ηλεκτρονικός...δηλαδη μεταλλικά ελλάσματα




    Να τονίσω πως δεν τροφοδότησα ξεχωριστά τον αντιστάτη με 230 volt για να την τεστάρω (Δεν ξέρω και έπρεπε να κάνω κάτι τέτοιο για την ασφάλειά μου)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


    ΥΣ

    Το vicko δίνει εγγύηση 1 χρόνο (σε άλλο ρομποτάκι που κάηκε η αντίσταση εντός εγγύησης το έδωσα και μου την αντικατάστησαν. ) Τώρα δεν το πάω καθώς φαίνεται πως έγινε αλλαγή του καλωδίου τροφοδοσίας και θα μου πούνε ότι έκανα εγώ την ζημιά .

    Βρήκα ανταλλακτικά εδώ -> 1 , 2
    Η τεχνολογία φιλική προς τον άνθρωπο όταν χρησιμοποιείτε σωστά αλλά και καταστρεπτική....!!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Για τον θερμοστάτη με πολύμετρο βλέπεις για συνέχεια στις 2 επαφές όπου είχε συνδεδεμένα τα καλώδια και αφού τον οπλίσεις .
    Για τον αντιστάτη που φοβάσαι να τον δοκιμάσεις έχεις δίκιο αν ήταν με μεταλλικό περίβλημα , ενώ αυτή που δείχνεις είναι γυάλινος και είναι σαν μια δοκιμή με κοινή λάμπα . Για τα 10 ωμ στην μεταλλική αντίσταση θα τα λέγαμε πολλά , αλλά στην γυάλινη ίσως όχι .
    μετά απο κύκλωμα χρονοδιακόπτη
    Παρομοίως και εδώ έλεγχος με πολύμετρο για συνέχεια των επαφών του που είναι ένας απλός διακόπτης .
    Τέλος δες αν έχει κάπου στα καλώδια κρυμμένη κάποια θερμική ασφάλεια και έλεγχος με πολύμετρο για συνέχεια .

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον θερμοστάτη με πολύμετρο βλέπεις για συνέχεια στις 2 επαφές όπου είχε συνδεδεμένα τα καλώδια και αφού τον οπλίσεις .
    Για τον αντιστάτη που φοβάσαι να τον δοκιμάσεις έχεις δίκιο αν ήταν με μεταλλικό περίβλημα , ενώ αυτή που δείχνεις είναι γυάλινος και είναι σαν μια δοκιμή με κοινή λάμπα . Για τα 10 ωμ στην μεταλλική αντίσταση θα τα λέγαμε πολλά , αλλά στην γυάλινη ίσως όχι .
    Παρομοίως και εδώ έλεγχος με πολύμετρο για συνέχεια των επαφών του που είναι ένας απλός διακόπτης .
    Τέλος δες αν έχει κάπου στα καλώδια κρυμμένη κάποια θερμική ασφάλεια και έλεγχος με πολύμετρο για συνέχεια .
    Ευχαριστώ Πέτρο για την απάντηση.

    Τον θερμοστάτη θα τον μετρήσω στα δύο άκρα του όπως μου ανέφερες!
    Η αντίσταση του χαρακτηρίζεται ώς γυάλινη εδώ. Τέτοια "φοράει". Όπως έχω παραθέσεις στα Link 1,2 για τα ανταλλακτικά του.
    Αρα να της δώσω 230 volt?

    Θα τσεκάρω και για θερμική ασφάλεια..... Σωστός!
    Η τεχνολογία φιλική προς τον άνθρωπο όταν χρησιμοποιείτε σωστά αλλά και καταστρεπτική....!!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά , τα συγκεκριμένα φουρνάκια στο χερούλι που αναδιπλώνεται και σηκώνεις το καπάκι της συσκευής έχει ενσωματωμένο διακόπτη (έλεγχος και σε αυτό ) , αν είναι σηκωμένο το χερούλι παύει να λειτουργεί (σαν γενικός διακόπτης ) .

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά , τα συγκεκριμένα φουρνάκια στο χερούλι που αναδιπλώνεται και σηκώνεις το καπάκι της συσκευής έχει ενσωματωμένο διακόπτη (έλεγχος και σε αυτό ) , αν είναι σηκωμένο το χερούλι παύει να λειτουργεί (σαν γενικός διακόπτης ) .
    Ναι έχει διακόπτη που δουλεύει με το χερούλι. Δουλεύει σαν κλίκ...

    Ισως δεν εξήγησα σωστά...να αναφέρω πως το ρομποτάκι ανάβει μετά το νέο καλωδιο και δουλεύει το ανεμιστηράκι του αλλά δεν ανάβει ο αντιστάτης (Οταν δουλευει αναβει σαν πορτοκαλί φώς και φυσικά νιώθεις την ζέστη.)
    Εννοείται πως έκανα μετοβολή στον θερμοστάτη σε διαφορες θερμοκρασίες.


    Πάντως με την συζήτηση αρχίζω να καταλαβαίνω το σκεπτικό σου ώστε να αναζητηθεί η βλάβη.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενασχόληση σου με το θέμα μου.
    Η τεχνολογία φιλική προς τον άνθρωπο όταν χρησιμοποιείτε σωστά αλλά και καταστρεπτική....!!

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρικός φράκτης μπαταρίας
    από fotis 65 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 12:07
  2. Παλιές ηλεκτρικές συσκευές.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-12, 23:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας