Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή μπλε αποχροση.

    εχω μια τv samsung (την χρισιμοποιω σαν μονιτορ pc) η οποια τα τελευταια 2 χρονια οταν αναβει βγαζει μια μπλε αποχροση σε ολη την οθονη. οταν πιεζαμε με δυναμη το βισμα που συνδεεται με το pc εφτιαχνε και ξαναχαλαγε. οταν δουλευε αρκετη ωρα και το παταγα παλι αφου ειχε ζεσταθει και εφτιαχνε για καμποση ωρα. βεβεα τον τελευταιο μηνα δεν φτιαχνει μονιμα αλα μονο για οσο το κρατας πατημενο. επισεις εφτιαχνε και οταν πιεζες την οθωνη απο πανω. το προτο που σκευτικα ητανε να δω για ψυχρες κολισεις στο βισμα του pc η καπου εκει γυρο. δεν ειδα κατι εμφανες. μπορει καπιος να με καθοδηγησει πως να ψαξω για να βρω το προβλημα?


    ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

    ανεβαζω και φοτο

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Θα ξεκίναγα δοκιμάζοντας με άλλο καλώδιο RGB. Αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα, θα συνέχιζα ψάχνοντας για ψυχρές κολλήσεις στην περιοχή του βύσματος D-15 sub, αφού στρώνει πατώντας το.
    Αν την λειτουργήσεις σαν τηλεόραση, έχει πρόβλημα;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή

    σωστη η παρατηρηση για το καλοδιο ομως δεν εχω αλο διαθεσιμο. παρολα αυτα με το ιδιο καλοδιο σε αλο μονοτορ ειχα καλη εικονα. τωρα για τις ψυχρες κολισεις πανω στο βιζμα ητανε καλες δεν ξερω ομως αν θα πρεπει να ελεγξω καπιο smd που να εχει σχεση με το rgb. αλα μιας και το ανεφερες θα δοκιμασω να κανω τη συνδεση με hdmi μηπως εχει διαφορα. το d-15 sub ποιο ειναι? αναγραφετε πανω στην πλακετα?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Τότε δεν φταίει το καλώδιο.
    Το D-15 sub είναι αυτό στο οποίο κουμπώνει το καλώδιο RGB.
    Ψάξε για ψυχρές όχι μόνο πάνω στο ίδιο το βύσμα, αλλά και γύρω-γύρω. Η πίεση στο βύσμα μεταφέρεται στην ευρύτερη περιοχή της πλακέτας γύρω από το βύσμα.
    Κάνε και τη δοκιμή με HDMI, αλλά και σαν τηλεόραση.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή

    ενταξει Νικο παω να κανω τις δοκιμες και θα ανεβασω τα αποτελεσματα να μου πειτε.
    ευχαριστω για τη βοηθεια.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    σακης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    172

    Προεπιλογή

    επαναφερω το θεμα για να καταλαβω καπια πραγματα με τη βοηθεια σας :

    εψαξα για ψυχρες κολισεις και δεν βρηκα. και συνεχισα με ενα αρκετα προσεκτικο κλεισιμο το οποιο με εβαλε σε σκεψεις :
    ειδα το σημειο συνδεσης της γειωσης (πλακετα με σασι) και ειχε μια "ελεϊνη" πατεντα στην οποια επιανε ενα ελασμα μεταλικο με βιδα πανω στην πλακετα ενω στο σασι το ελασμα απλα ακουμπουσε και "προσευχωσουν" να μην χασει επαφη...

    το ερωτημα μου ειναι το εξεις : αν υποθεσουμε οτι χανει επαφη τοτε αυτο ειναι αρκετο για μου προκαλεσει το προβλημα με την μπλε αποχρωση αλα και καθε που πιεζα και εκανε επαφη να διορθονοτανε??
    οι αποριες μου προκειψανε γιατι αφου εκανα το προσεκτικο κλεισιμο με εναν καθαρισμο δεν το ξαναπαρουσιασε.

    πειτε μου τις γνωμες σας να μου λυθει η απορια αλα και να το εχω στο νου μου σαν πιθανη αιτια προβληματος.

    ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια απαντιση-συμβουλη -βοηθεια

  10. #10
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Αν ήταν αυτό το πρόβλημα, δεν θα έχανε χρώμα(τα) επιλεκτικά. Το πρόβλημά σου πιστεύω ότι είναι είτε στον ίδιο τον κοννέκτορα D-15 sub, είτε στις κολλήσεις του στην πλακέτα ή σε κάποια γειτονική κόλληση στη διαφρομή συγκεκριμένου σήματος (μάλλον χάνει το κόκκινο). Ισως με την επανασυναρμολόγηση ό,τι ήταν κάθησε λίγο καλύτερα, αλλά μάλλον θα ξαναεμφανιστεί προσεχώς.
    Ακυρα τα παραπάνω, τώρα ξαναείδα το αρχικό σου post... αν κατάλαβα καλά δεν εμφανίζει την εικόνα από το PC σε μπλε απόσρωση, αλλά χάνεται τελείως η εικόνα και βλέπεις ένα ομοιόμορφο μπλε σε όλη την οθόνη και τίποτε άλλο; Χωρίς κάποια ένδειξη ότι δεν υπάρχει σήμα, ή κάτι τέτοιο;

    Τις δοκιμές με HDMI και σαν τηλεόραση τις έκανες; Αν σου ξαναβγάλει το π΄ροβλημα, κάνε τις πριν την ξαναανοίξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nyannaco : 12-01-15 στις 16:27

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κινητό Τηλέφωνο] μετα απο αλλαγη digitizer σε lenovo (χαλια χρωματα και αναλυση)
    από g.general07 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-15, 19:08
  2. [Φορητός Η/Υ] Μπλε Οθόνη
    από sv1iyb στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 14:09
  3. [Τηλεόραση Sony] SONY KDL-40X3500 μεγάλες μπλε γραμμές
    από Nikolop στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 09:31
  4. LG 42in PLASMA ΧΩΡΙΣ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΗΧΟ(μπλε οθονη)
    από stavroskaloxrist στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-09, 18:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας