Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Grundig Davio 21 T 55-4501/5 Text(CRT)Αν την κλείσω απο τον διακόπτη μετά δεν ανοίγει

    Καλησπέρα σας ! Έχω μια μικρή crt tv "Grundig 21" αγορασμένη το 2007.. To 2009 κάποια στιγμή την κλείσαμε απο τον διακόπτη και μετά δεν άναβε το standby (λεντακι) και φυσικά ούτε η τηλεόραση.. Εγώ νόμισα οτι θα ήταν κανας μετασχηματιστής υψηλής , τελικά ήρθε τεχνικός και μας είπε οτι η τηλεόραση είναι για πέταμα και δεν αξίζει να φτιαχτεί γιατί δεν βρίσκονται ανταλλακτικά..
    Την επόμενη μέρα την έβαλα στην πρίζα και άναψε το λεντάκι (standby) , και μετά με το τηλεκοντρολ άνoιξε και η τηλεόραση ! Απο τότε μέχρι και σήμερα η τηλεόραση λειτουργεί κανονικά.
    Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής ..
    Όταν κλείσουμε την tv απο τον διακόπτη ή αν γίνει διακοπή ρεύματος η τηλεόραση μετά δεν ανοίγει και πρέπει να βγει το καλώδιο απο την πρίζα και να μείνει εκτός ρεύματος για 4-6 ώρες.. Μετά μόλις βάλουμε την πρίζα στο ρεύμα, ανάβει το λεντάκι και η τηλεοραση κανονικα.. Πριν μια βδομάδα όμως που έγινε διακοπή ρεύματος η τηλεόραση μετά βγήκε off. Άνοιξα το καπάκι προχθές να δώ αν έχει φουσκωμένους ηλεκτολυτικούς πυκνωτές αλλα δεν βλέπω κάτι περίεργο και γενικά κάτι καμένο..Τσέκαρα την ασφάλεια και είναι οκ.. Ο διακόπτης όταν τον πατάω στέλνει ρεύμα κανονικά μέσα στο κύκλωμα. Σήμερα το μεσημέρι ζέστανα την πλακέτα με ένα πιστολάκι μαλλιών για κανα 2 λεπτά και μετά μόλις την έβαλα στην πρίζα η τηλεόραση άνοιξε ! αλλά όταν την έβγαλα απο το ρεύμα και πήγα να την ξανα ανοίξω δεν άνοιξε πάλι. (ούτε το standby..τίποτα..) Νομίζω οτι η συχνή περίπτωση βλάβης των τηλεοράσεων crt που είναι στον μετασχηματιστή υψηλης δεν πρέπει να με απασχολεί.. Μήπως να ανοίξω το προστατευτικό καπάκι κάτω απο την πλακέτα και να δώ για καμια ψυχρή κόλληση ? Να είναι χαλασμένος κάποιος ηλεκτρολυτικός που δεν φαίνεται ?
    Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες.. Ευχαριστώ πολύ !
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D_Satellite : 25-04-14 στις 01:30

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι το service manual της tv για να σε βοηθήσουν παραπάνω.
    Στην σελίδα 10 είναι το power supply schematics.
    http://www.eserviceinfo.com/download...01%20Text.html

    Εδώ για το tda16846
    http://pdf1.alldatasheet.com/datashe.../TDA16846.html


    Από λίγο που κοίταξα και από αυτό που είπες για το ζέσταμα με το πιστολάκι μπορεί να είναι πυκνωτής ή δίοδος στην γραμμή του pin14 VCC του ΤDA16846. (d604,c625).

    Θα σε βοηθήσουν οι γνώστες, εγώ απλά παρέθεσα τα manualια καθώς μου φαίνεται πολύπλοκο. :P

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Για αρχή αντικατέστησε τους δυο μικρούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στο πρωτεύων κύκλωμα του τροφοδοτικού.
    Αν και νομίζω, ότι δεν πρέπει να οφείλεται το συγκεκριμένο σύμπτωμα σε ψυχρή κόλληση, κάνε καλού-κακού και ένα έλεγχο για ψυχρές κολλήσεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 25-04-14 στις 11:54

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ενω χθές και σήμερα η τηλεόραση δεν άνοιγε, σήμερα το μεσημέρι ζέστανα πάλι την πλακέτα με το πιστολάκι μαλλιών και άνοιξε αμέσως. Σε αντίθεση με τις προηγούμενες φορές που όταν την έκλεινα απο τον διακόπτη δεν άνοιγε, σήμερα την ανοιγοκλεισα 5-10 φορές και μέσα σε ένα διάστημα μίας ωρας δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. Φίλε Βαγγέλη θα το μελετήσω το σχεδιάγραμμα και θα κοιτάξω αυτο που είπες για τον πυκνωτή ή την δίοδο στο pin14.
    Φίλε Σήφη θα τους κοιτάξω τους δύο πυκνωτές (c624 1μf , και c625 22μf), έκανα και έναν έλεγχο πριν λίγο για ψυχρές κολλήσεις αλλά νομίζω η πλακέτα ήταν οκ.. Προς το παρών η τηλεόραση δουλεύει κανονικά και την έκλεισα με το καπάκι της. Θα βρω και τα πυκνωτάκια ώστε να είμαι έτοιμος την επόμενη φορά που θα μου κάνει κόλπα να τα αλλάξω να δούμε αν τελικά είναι εκεί το πρόβλημα.. Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Θα ξανα επανέλθω να σας πω εντυπώσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Grundig] ΠΡΟΒΛΗΜΑ grundig davio 20 lcd 51 4501 top
    από ssstauros στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 09:45
  2. [Τηλεόραση Grundig] Grundig ST 70-700 text Chassis: CUC 2030
    από BILLYSBOY στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 16:35
  3. [Τηλεόραση Grundig] Grundig P37-830 text
    από lefteriszgr στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-12, 18:20
  4. Grundig tv 14 crt Davio 37
    από coned στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 09:22
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-06, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας