Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή ΕΚΙΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΙΕΣΤΗ

    Δεν είμαι ψυκτικός και δεν ξέρω εάν ισχύει και εδώ το « ψυκτικος εκ του προχείρου εχει την μορφή του….χοίρου!!!» Παντός είμαι τεχνικός σε άλλο τομέα και γενικά ...μαστροχαλαστης. Λοιπόν ο συμπιεστής PH94T1-4C R22 (9000Btu ψύξη-θερμ.) τα «έφτυσε» και ούρλιαζε σαν σύστημα ασφαλείας!! Είχα στο υπογειο ένα παλιό κλιματιστικό που το είχα αλλάξει πριν 4 χρόνια γιατί ήταν μόνο για ψύξη . Απ αυτό πήρα τον συμπιεστή του SD145CV-P6A6 ( R22) και με μπρουντζοκολληση τον προσάρμοσα στην θέση του χαλασμένου. Τα ηλεκτρολογικά του όλα σωστά το έβαλα στην θέση του κοτσάρισα τη HF και την LF σωστά και άναψα την ψύξη για να πρεσάρω R407 ( δεν έχω R22). Αντλία κενού δεν έχω και ζήτησα από ένα φίλο αλλά δυστυχώς η αντλία κενού του φίλου είναι χαλασμένη και έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω χωρίς δημιουργία κενού. Λοιπόν ο κομπρεσορας δουλεύει υπέροχα , σκέτη μελωδία !!! μόνο που δουλεύει για 40 περίπου δευτερόλεπτα .... σταματάει και μετά από ενάμιση λεπτό προσπαθεί πάλι για 40 δευτερόλεπτα και επαναλαμβάνεται συνεχώς αυτή η ιστορία . Όταν λειτουργεί ο συμπιεστής η πίεση στη LF πέφτει πολύ χαμηλά και όταν σταματήσει μετά από 40 ‘’ επανέρχεται η πίεση ακριβώς στην πίεση που έχω πρεσάρει.
    Τώρα μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι έχει πάρει μέσα του πολύ λίγη ποσότητα R407 ( δηλαδή δεν έχω την εντύπωση ότι τράβηξε 0,78 Κg αέριο μέσα του . Aντε να πήρε μέσα του 300gr και ανέβασε στα 65-70 psi ).

    Εάν πρεσάρω παραπάνω από 65phi δηλαδή εάν ανεβάσω στα 81 phi τότε η πίεση πάλι επανέρχεται στα 81 phi και όσο ανεβάζω πίεση τόσο λιγότερο σε χρόνο λειτουργεί ο κομπρεσορας δηλαδή από 40 δευτερόλεπτα γίνετε 30 και αν ανεβάσω πιο πολύ τότε 10 δευτερόλεπτα λειτουργίας και σταμάτημα 2 λεπτά και ξανά το ίδιο.
    ΕΡΩΤΗΣΗ….υπάρχει καμία "συνταγή" να το κάνω να δουλέψει? Και τι να κάνω, πέραν του να πάω να αγοράσω νέο κλιματιστικό .... Μπορει κανεις να με διαφωτησει??

  2. #2
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Μαλον εχει παρει πολυ αερα μεσα. αδιασε το τελειως και βαλτο να δουλεψει να δεις θα ξανακοψει?
    αν οχι τωτε βρες αντλια και κανε καλο κενο πριν βαλεις 407 μεσα. ΠΡΟΣΟΧΗ το R407C το βαζουμε παντα σε μορφη υγρου δηλαδη την μπουκαλα αναποδα οταν θα συμπληρωνεις.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω aris285 , το θεμα με την μπουκαλα αναποδα δεν το γνωριζα!!! Μηπως μπορεις να μου υποδειξεις την φθηνοτερη αντλια κενου στην αγορα ? Υπαρχει κατω απο κατοσταρικο η αναιβενω ψηλα??
    Και παλι ευχαριστω.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Για αντλια ρωτα στην ΕΨΕΜ εχουν κατι φθηνες κινεζικες http://www.epsem.gr/contactus.htm

    Οσο για τις "κινεζικες" η δικια μου κραταει ακομα μετα απο 5+ χρωνια

  5. #5
    Το avatar του χρήστη diarh
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ν Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Δημητρη συνονοματε μαστροχαλαστη.Α.για να βαλεις νεου τυπου ψυκτικο υγρο πρεπει να αλλαξεις τα λαδια γιατι ειναι ασυμβατα..Β.Το κομπρεσερακι που εβαλες ειναι απο μηχανημα μεγαλυτερης ισχυος.Αρα λεω θα εχεις προβλημα με την αποδοση του.Εδω δεν ισχυει οτι βαζω μεγαλο μοτερ και το εργαλειο τρεχει περισσοτερο!!!Γ.η φθηνοτερη αντλια ειναι το μοτερακι του οικιακου που ειναι πεταμενο καπου εκει κοντα σου η στην καροτσα του γυφτου.Τον σταματας το ξυλωνρεις του δινεις και ενα ταληρο και βουαλα που λεν στο χωριο μου.Υποκαταστατου του 22 εχει ο Σολδατος και πουλαει και με το κιλο αν εχεις φιαλη.οτι θες στελνεις πμ!!!!!
    Αλλος για καμπινκ??

  6. #6
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Οπα ειναι μεγαλητερο το κομπρεσερ??? Αυτο δεν το τσεκαρα. αν ειναι όντως μεγαλυτερο τωτε δεν παιζει να κανεις δουλεια.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    και πετεντα στην πατεντα η δουλεια μεγαλωνεεεε.....
    καταρχην πες τον τυπο του κλιματιστικου μηπως βρουμε κανενα σχεδιο... toshiba ειναι..?
    το οτι ειναι μεγαλυτερος ο συμπιεστης αυτο δεν παει να πει οτι σωθηκες!! (ωπος σου ειπε και ο Αρης)
    μπορει να εχεις προβληματα μπορει και οχι....
    αναλογα με το εκτοπισμα του συμπιεστη υπολογιζει και ο κατασκευαστης το μηκος του τριχοειδη το μηκος του συμπικνωτη και παει λεγοντας...
    γνωριζεις πιστευω οτι το κλιματιστικο για να του βαλεις φρεον πρπεει να ειναι στην ψυξη..
    μετα πως κρατας το κλιματιστικο σε λειτουργεια στην ψυξη??
    μετα, περα οτι επρεπε να ειχες αλλαξει λαδια στον συμπεστη...
    για να αλλαξεις φρεον θελει αρκετα λεπτα κενο , κενο ειπες δεν εκανες εξαερωση να φυγει εστω καποιος αερας πες απο την βαλβιδα εκανες...?
    το 407 δουλευει απο 65-75 psi χαμιλη πιεση
    9αρι κλιματιστικο γεμιζει με φρεον απο 880 gr μερχι και 1 κιλο και κατι...

  8. #8
    Το avatar του χρήστη diarh
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ν Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    http://www.areacooling.co.uk/product...tachi/sd145cv/
    Ιδου και τα χαρακτιριστικα του νεου!!!
    Αλλος για καμπινκ??

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Οντος ο SD 145CV είναι από TOSHIBA και το μηκος του τριχωειδους του ηταν πολύ μεγαλυτερο απ αυτό που προσπαθω να επισκευασω.
    ( κοιτα Φωτο) Αρα εδώ την πατησα… !!! Ας ευχηθουμε λογω αυτου να μην εχω χοντρο προβλημα., αν και ο aris το ξεκαθαρισε ότι είναι τζιφος η δουλεια…. Το κομπρεσερ αυτό είναι μεγαλυτερο και σε ογκο και σε βαρος και μαλιστα επειδη δεν καθοτανε καλα αναγκαστηκα να του λιμαρω τα τρια ποδαρικα για να κατσει σωστα επανω στα αντικραδασμικα. Το δε εξωτερικο κελυφος ( κοιτα φωτο) επρεπε να ζωριστει και να παραμορφωθει για να κλεισει.

    Προσπαθησα να του κανω εξαερωση δηλαδη, σε λειτουργια ψυξης πατησα την βαλβιδα πιστευοντας ότι κατι κανω. Τωρα εάν την διαδικασια την εκανα σωστα η όχι δεν το ξερω. Αν πετυχει η εξαερωση ισως να μην χρειαστει να ξηλωθω 140€ για αντλια κενου , σημειωτεον ότι ένα τετοιο κλιματιστικο του κουτιου στο SuperMarket το παιρνεις με 130-190 Ευρουδια . Βεβαιa εγω το προσπαθω για το “gamoto” που λενε…. και μια και εχω χρονο λογω ανεργιας …

    Για να το κρατησω στην ψυξη ανεβασα στο δωματιο 21 βαθμους και του εδωσα εντολη να κατεβασει στους 16.
    Η φιαλη που εχω , εχει μεσα 407 γυρω στα 3,5 Κg και δεν εχω άλλη για να παω να παρω από τον Σολδατο 22- αρι υποκαταστατο. Ισως η λυση με την αλλαγη λαδιου να είναι η καλυτερη αλλα πως αλλαζουν λαδια? Και τι λαδι και παει λεγοντας…… Για την ιστορια μια και σας κουρασα σας στελνω και μερικες φωτογραφιες από την προσπαθεια.. Ευχαριστο παντος για την προθυμια σας και τις απαντησεις σας.ΤΟΣΗΙΒΑ 1.jpgTOSHIBA2.jpgTOSHIBA 3.jpgTOSHIBA 4.jpgTTRIXVEIDHS.jpgPATENTA 1.jpg

  10. #10
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Αστο λεφτα θα δωσεις για λαδια και αντλια κενου και δουλεια δεν θα κανεις.....
    το προηγουμενο μοτερ πως καηκε...??
    κατι αλλο βλεπω λαδια εκει που καθεται ο συμπιεστης αυτα ειναι που εσταξαν προφανος απο της σωληνοσεις...?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τελικός Ενισχυτής] αναβει η προστασια του ενισχυτη μετα επανερχετε
    από κρουλος στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 21:23
  2. [Indesit] σταζει νερο μεσα στη συντηρηση του ψυγειου
    από μανοςκρητη στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 19:03
  3. Αλλαγη ηχειων σε hi-fi
    από litespeed στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 19:23
  4. Νοκια 2310 μετα απο πτωση σε νερο. Σωζεται?
    από kostelo στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 10:29
  5. Κινητό, μετα απο ενα καλο πλύσιμο.
    από D-NAME στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 13:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας