Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1
    Το avatar του χρήστη icman
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΑΚΙ.

    καλησπερα στο φορουμ,εχω ενα "προβλημα"με ενα ηλεκτροβανακι 12v..το προβλημα ειναι οτι ζεστενεται αρκετα αν δουλευει συνεχομενα,και φοβαμαι μην το καψω..μηπως υπαρχει καποια λυση σχετικα με το ζεσταμα?π.χ καποια αντισταση πιστευετε πως θα κανε δουλεια?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.368

    Προεπιλογή

    Γεια σου Κώστα . Για τι σκοπό είναι αυτό το ηλεκτροβανάκι? τι χαρακτηριστικά γράφει επάνω? από που το τροφοδοτείς ?

  3. #3
    Το avatar του χρήστη icman
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Κώστα . Για τι σκοπό είναι αυτό το ηλεκτροβανάκι? τι χαρακτηριστικά γράφει επάνω? από που το τροφοδοτείς ?
    γεια σου φιλε μιχαλη και ευχαριστω για την ανταποκριση σου.λοιπον το ηλεκτροβανακι ειναι της camozzi και το δουλευω επανω σε μια tig ηλεκτροσυγκολησση..ειναι παρομοιο με αυτα που εχουν οι mig(συρματος)..το θεμα ειναι οτι εγω τρωω πιο πολυ χρονο για να κανω συνεχομενες ραφες,χρησιμοποιωντας την tig..αρα πιο πολυ ωρα το βανακι σε λειτουργεια..και ρωταω εγω τωρα..αν υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μην ζεστενεται..α ξεχασα να αναφερω πως το δουλευω με τροφοδοτικο..ειτε μεσχιματιστη που εβαλα ειτε τροφοδοτικα..ζεστενεται το ιδιο..αν και η καταλαλωση που χρειαζεται ειναι μηδαμινη..αν γνωριζεις η μπορεις να σκεφτεις κατι..ευπροσδεκτη καθε ιδεα..και παλι ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη icman : 24-01-12 στις 06:55

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.368

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω σχετικά , το μόνο που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για ηλεκτροσυγκόλληση αργκόν?
    Δεν τα έχω εξερευνήσει αυτά τα θέματα καθώς και το τι είναι το Tig που λες και τον ρόλο του , και τι ρόλο παίζει το βανάκι.
    Κάποιος άλλος ίσως σε βοηθήσει

  5. #5
    Το avatar του χρήστη icman
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    ουσιαστικα απο το ηλεκτροβανακι περναει αεριο σε χαμηλη πιεση..και παλι ευχαριστω.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.898

    Προεπιλογή

    Μια φωτο θα βοηθούσε. Μήπως αναγράφει πάνω duty factor;

  7. #7

    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικά σου ζεσταίνεται το πηνίο από την ηλεκτροβάνα.
    Συνήθως τα πηνία αυτά είναι φυσιολογικό να ζεσταίνονται αρκετά, σε σημείο που το ακουμπάς, δεν το ακουμπάς. Αν δεν σου δημιουργεί πρόβλημα, τί σε ενοχλεί???? Τουλάχιστον η camozzi είναι αξιόπιστη.
    Ισως αν χρησιμοποούσες πηνίο τάσης 220VAC, ή έστω 24VDC, να μην ζεσταίνεται τόσο. Ουσιαστιά το θερμικό φαισνόμενο είναι αποτέλεσμα του ρεύματος. Ισως το πηνίο των 220VAC ή και των 24VDC, επειδή θέλει πολύ λίγο ρεύμα, να συμπεριφέρεται πιο καλά.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη icman
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    οπως τα λες πετρο..το πηνιο ζεστενεται σε υπερβολικο βαθμο..πριν βαλω 12 volt το ειχα με 220..και μου κανε το ιδιο..και αναγκαστικα εβγαλα τα 220 και εβαλα 12,μιας και περναει argon αεριο απο κει μεσα,και δεν ειναι για πολλα "παιχνιδια"..

  9. #9
    Το avatar του χρήστη icman
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    φωτογραφια δυστηχως δεν ξερω να ανεβαζω..ομως τα στοιχεια της συγκεκριμενης ηλεκτροβανας,ειναι..μαρκα CEME(ITALY)TYPE:BC1/DC12V/CLASSE:H..edit:δεν ειναι τελικα camozzi..μπερδευτηκα εγω,λαθος δικο μου..

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.368

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε λες το εργοστάσιο να μην έχει προβλέψει την αντοχή αυτής της βάνας? Και αν το "φοβούνταν" τόσο . θα σου έλεγαν μην το χρησιμοποιείς παρατεταμένα στο Manual δηλαδή.
    Τέλος πάντων αν ανησυχείς "ιδιαιτέρως που λέει ο λόγος" και θέλεις να είσαι 1000% σίγουρος . (να το πω θεέ μου ή να μην το πω?)
    Βάλε ανεμιστηράκι από PC κατά πάνω του ... και αν θέλεις να είσαι 2000% σίγουρος βάλε και μια αλουμινένια ψύκτρα γύρω γύρω .
    για 5000% σιγουριά ... θα το μελετήσω .... αλλά κατόπιν αμοιβής!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας