Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vassilis
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Πρόβλημα με κλιματιστικό Daewod (θερμοστάτης ή κάτι άλλο)

    Εδώ και αρκετά χρόνια έχω πρόβλημα με τη ρύθμιση θερμοκρασίας στο κλιματιστικό μου
    Κάτι δεν πάει καλά
    Το κλιματιστικό παίρνει κανονικά τις εντολές από το χειριστήριο (ακούγονται τα χαρακτηριστικά beep) και φαίνεται ότι μπορεί να σταματήσει μόνο του όταν φτάσει σε μιά θερμοκρασία (ανεβάζω τη θερμοκρασία απο το χειριστήριο και η εξωτερική μονάδα σταματά) επίσης δοκίμασα ακούμπησα ενα παγάκι στο θερμοστάτη κ σταμάτησε
    Το πρόβλημα είναι ότι το εύρος θερμοκρασίας του ανάβω και σβήνω είναι πολύ μεγάλο κατά συνέπεια είτε να παγώνω όταν το βάλω χαμηλά είτε να ιδρώνω όταν το βάζω ψηλά (μιλάω για το καλοκαίρι διότι είναι στο εξοχικό μου)

    πχ Βάζω 28 βαθμούς και αυτό κατεβάζει τόσο πολύ την θερμοκρασία που παγώνω (ξύπνησα και είδα το θερμόμετρο του δοματίου να δείχνει 23)
    Ανεβάζω τη θερμοκρασία πχ στους 30 το κλιματιστικό κατεβάζει τη θερμοκρασία αλλά για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει το δωμάτιο να φτάσει 30 ίσως και παραπάνω για να ξεκινήσει με αποτέλεσμα να ιδρώνω

    Λύση?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    μεγάλο δυνατό κλιματιστικό σε κλειστό δωμάτιο? δοκίμασες να ανοίξεις χώρους με διπλανά δωμάτια και να το αφήσεις κάμποση ώρα μετά από αρκετές παύσεις εκκινήσεις για να δεις αργότερα αν η κατάσταση θερμοκρασιών από εκεί και ύστερα είναι πιο σταθερή?
    Το θερμόμετρο δωματίου αν το έχεις βάλει κάτω κοντά στο πάτωμα τότε θα σου δείξει λιγότερο με την θερμοκρασία που υπάρχει στο ταβάνι αν είναι και ψιλοτάβανο. Επέλεξε θερμοκρασία 26 και άστο εκεί , μην παίζεις με τα πάνω κάτω στις ρυθμίσεις , δώσε του χρόνο .

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vassilis
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεγάλο δυνατό κλιματιστικό σε κλειστό δωμάτιο? δοκίμασες να ανοίξεις χώρους με διπλανά δωμάτια και να το αφήσεις κάμποση ώρα μετά από αρκετές παύσεις εκκινήσεις για να δεις αργότερα αν η κατάσταση θερμοκρασιών από εκεί και ύστερα είναι πιο σταθερή?
    Το θερμόμετρο δωματίου αν το έχεις βάλει κάτω κοντά στο πάτωμα τότε θα σου δείξει λιγότερο με την θερμοκρασία που υπάρχει στο ταβάνι αν είναι και ψιλοτάβανο. Επέλεξε θερμοκρασία 26 και άστο εκεί , μην παίζεις με τα πάνω κάτω στις ρυθμίσεις , δώσε του χρόνο .
    Πρώτα απο όλα ευχαριστώ την απάντηση και το ενδιαφέρον
    Το κλιματιστικό είναι ένα παλίο Daewoo 17500Btu cool στο κεντρικό δωμάτιο (σαλοτραπεζαρία με κουζίνα) περίπου στα 22τμ και είναι τοποθετημένο σε ύψος 220 περίπου πάνω απο την κεντρική πόρτα εισόδου Το θερμόμετρο βρίσκεται στον απέναντι τοιχο (4 μέτρα απόσταση) σε υψος 2,00
    Το σπίτι είναι εξοχικό παλιό χωρίς καμία μόνωση με σχετικά παλιά οροφή χωρίς μόνωση και με παλιά συρόμενα αλουμινένια κουφώματα (ενεργιακη κλάη Ω χαχα)
    Το κλιματιστικό συνήθως το βάζω το βράδυ για να κοιμηθούμε και προφανώς ανοίγουμε την πόρτα της κρεβατοκάμαρας 14τμ (η οποία επικοινωνεί άμεσα με το σαλόνι (χωρίς χωλ Παλιο σπίτι) και το κλιματιστικό είναι ακριβώς απέναντι. Με τη θερμοκρασία στο 28 σχεδόν κλείνουμε την πόρτα για να μην παγώσουμε (δηλαδή την αφήνουμε περίπου 40 πόντους αντοιχτεί)
    Όπως καταλαβαίνει του έχω δώσει αρκετό χρόνο μιας και το πρόβλημα δεν είναι πρόσφατο. Η αλήθεια είναι ότι μιας και το βρήκα εώ δεν το θυμάμαι να δουλευει κανονικά.
    Τέλος μπορείς να μου εξηγήσεις το συμπέρασμα "μεγάλο δυνατό κλιματιστικό σε κλειστό δωμάτιο?"
    Τι συμβαίνει αν βάλεις μεγάλο κλιματιστικό σε μικρό δωμάτιο? Δεν υπακούει στον θερμοστάτη? ή έχει άλλο εύρως θερμοκρασιών θερμοστάτη?
    Αυτά συγγνώμη αν κούρασα

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Ε τότε πιθανά να έχεις δίκιο για το σημείο θερμοστάτη που πιθανό να έχει ξεφύγει.
    (ενεργιακη κλάη Ω χαχα) λες? εγώ όταν μαθαίνω ότι το βάζεις 28 και έχεις 23 μου πάει για κλάση Α+++++
    Τι συμβαίνει αν βάλεις μεγάλο κλιματιστικό σε μικρό δωμάτιο? Δεν υπακούει στον θερμοστάτη? ή έχει άλλο εύρως θερμοκρασιών θερμοστάτη?
    Υπακούει ο θερμοστάτης , εμείς έχουμε λάθος αντίληψη ανάλογα την χρήση σε συγκεκριμένους χώρους . Να σκεφτείς έχω 9αρι κλιματιστικό (σε 80 αρι διαμέρισμα με διάπλατες ανοικτές πόρτες παντού ) το οποίο είναι σε διπλανό δωμάτιο από αυτό που βρίσκομαι αυτήν την στιγμή τώρα , αν πάω στο διπλανό δωμάτιο που είναι το κλιματιστικό πρέπει να φορέσω γούνα , ενώ στο δωμάτιο που είμαι τώρα είμαι στους 26C βαθμούς σταθερά .
    Αν βάλεις τον θησαυρό που λέγεται μόνωση , χωρίς υπερβολή θα σου αρκούσε και ένα 9 αρι .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 25-08-19 στις 20:06

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Panasonic] Πρόβλημα με κλιματιστικό panasonic 9ρι (δεν ειναι inverter)
    από Georggg στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-19, 18:24
  2. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με κλιματιστικό Daewod (Δουλεύει Συνέχεια)
    από vassilis3 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-19, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας