Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παντελης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    αντιπαρος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Επισκευη yaesu vx-3

    Παιδια καλησπερα. Νεος εδω.
    Υστερα απο λαθος στην φορτιση του ενλογω πομποδεκτη ακουστηκε ενα τσαφ και τςρα δεν ανοιγει.
    Υπαρχει ελπιδα?? αν ναι πως να προχωρησω.

    Ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263
    900MHz-64GHz

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (12-09-11), pant (08-09-11)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παντελης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    αντιπαρος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Αναλυτικοτατο ευχαριστω. Θα προχωρησω με το ανοιγμα και θα επανελθω. Καποιο tip για το που να επικεντρωθω?

  5. #4
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Εστίασε αρχικά στα κυκλώματα τροφοδοσίας του μηχανήματος. Δες και οπτικά μήπως δεις κάτι καμένο μέσα.
    900MHz-64GHz

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    pant (08-09-11)

  7. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παντελης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    αντιπαρος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Δεν μπορεσα να εντοπισω κατι και ανεβαζω μια φωτο του board. Οποια βοηθεια θα ειναι πολυτιμη.



    Ευχαριστωyaesu.jpg

  8. #6
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    για αρχή έλεγξε την ασφάλεια F1001 0.63A είναι, με ένα πολυμετρο να δεις αν είναι καμένη. είναι στο σημείο που σου έχω με χρωματιστό τετραγωνάκι.
    yaesu 2.JPG
    να σε καλά Κωνσταντίνε για το αρχείο.
    off topic
    μήπως έχουν εκεί μέσα και κανένα για kenwood D7?
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  9. #7
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    off topic

    D7? Αυτό είναι εύκολο στο ανέβασα εδώ https://rapidshare.com/files/1895430...ae-svc-man.pdf προσοχή κατα το άνοιγμα στο πλακετάκι του press μη σου σπάσουν οι άσπροι συνδετήρες.
    Τέλος off topic.
    900MHz-64GHz

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (12-09-11)

  11. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παντελης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    αντιπαρος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε. Περιμενω μια καινουργια μπαταρια για τι εχω την υποψια οτι τελικα αυτο ειναι το προβλημα (ασχετο βεβαια). Αν ομως δεν ειναι αυτο, η ασφαλεια που μου δειχνεις ειναι ενα
    παρα πολυ μικροσκοπικο πραγματακι, γινετε να αλλαχτει-επισκευαστει? Εγω τουλαχιστων δεν νομιζω να μπορω να το κανω. Ειμαι διατεθιμενος ομως να στειλω το board με εξοδα δικα μου και να πληρωσω ενα
    λογικο ποσο σε οποιον φιλο απο το φορουμ πιστευει οτι μπορει να το επισκευασει.

    Και μια προταση. Θα ηταν χρησιμο να υπηρχε μια ενοτητα οπου θα μπορουσαν να συζητηθουν προσφορες για υπηρεσιες απο τεχνιτες σε αυτους που δεν εχουν τις γνωσεις-εργαλεια για να επισκευασουν τις ζημιες μονοι τους.

  12. #9
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παντελή αν θέλεις να πληρώσεις κάποιον να στο φτιάξει τότε μπορεί να βρεθούν παιδιά εδώ να σου στείλουν ΠΜ και να διαλέξεις προσφορά.
    ο σκοπός πάντως του φόρουμ εδώ( τουλάχιστον από ότι έχω καταλάβει εγώ) δεν είναι να δουλέψει εμπορικά ώστε να βγάζουμε δουλειές αλλά να προσφέρουμε τις γνώσεις μας αφιλοκερδώς ώστε να μπορέσουν ανθρώπου με κάποιο τεχνικό πρόβλημα να κατευθυνθούν και να εντοπίσουν το πρόβλημα τους και γιατί όχι αν πιάνουν τα χέρια τους να το επισκευάσουν, φυσικά δείχνοντας και εκείνοι το ανάλογο ενδιαφέρον.
    εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να στο φτιάξω διότι δεν είναι η δουλεία μου και δεν φτάνουν η γνώσεις μου ώστε να το αναλάβω έστω και αφιλοκερδώς .(άσχετα αν τα δικά μου τα ξεσκίζω)
    από εμπειρία και δικά μου παθήματα απλά προσφέρθηκα να σε κατευθύνω.

    πάντως αν είναι η ασφάλεια αυτή το πρόβλημά σου και είναι καμένη, μπορείς παίρνοντας μια ασφάλεια 0,5Α και ενώνοντας 2 συρματακια στην άκρη να γεφυρώσεις την καμένη να δεις αν δουλεύει κανονικά ( εκτός αν έχουν αρπάξει και άλλα εξαρτήματα).

    αν δουλέψει κανονικά μετά σίγουρα μπορούν αρκετά παιδιά να σε κατευθύνουν αν όχι να την αλλάξεις ίσως( λέω την βλακεία μου) να κάνεις μια γέφυρα με ένα συρματακι ανάλογου πάχους ώστε να σου δουλεύει ως ασφάλεια.(είπα την βλακεία μου)

    προσπάθησε όμως, κερδισμένος θα βγεις και όχι χαμένος από την προσπάθεια να το φτιάξεις.
    χόρια που εφόσον ασχολείσαι με ασυρμάτους είναι μια χρήσιμη γνώση που θα αποκτήσεις.

    φιλικά Γιάννης
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  13. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παντελης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    αντιπαρος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και θα προσπαθησω την ωραια ιδεα με την γεφυρα που μου εδωσες.
    Θα επανελθω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Yaesu 757 GX II
    από Hifi στο forum Πομποδέκτες & Κεραίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 19:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας