Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1
    Το avatar του χρήστη supermanboy
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή SONY KV-29X5D Δεν έχει ήχο πάλι!

    Παιδιά καλημέρα.Έχω την παραπάνω τηλεόραση SONY KV-29X5D με σασσί FE-1 στο πατρικό μου και ο πατέρας μου χθες μου είπε πως ο ήχος σταμάτησε ξαφνικά!Όπως πάντα του λέω εγώ ο έξυπνος "πάλι κάτι σ....οπάτησες και σου τα κάνει" αλλά μετά θυμήθηκα πως πριν 2 χρόνια μου το είχε ξανακάνει!Τότε είχε κάψει το tda7495 από κάτι γύρω πυκνωτές που είχαν σκάσει!Είχα αλλάξει τότε ηλεκτρολυτικούς και το TDA και έκανα και αλλαγή σε όλους στο τροφοδοτικό και στην υψηλή(όλοι στους 105 βαθμούς.Από τότε παίζει σχεδόν κάθε μέρα πολλές ώρες μιας και οι γονείς είναι ηλικιωμένοι και είναι μεγάλη παρηγοριά.Χρώματα και ποιότητα εικόνας τέλεια!Την είχα πάρει το 97 ρε παιδιά και είναι φοβερή τηλεόραση.Επειδή θα πάω Σάββατο βράδυ για δουλειά να έχω αγορασμένο ένα tda πάλι?Κάποιος συνάδερφος έμπειρος έχει να μου προτείνει κάτι να δω μήπως μου διέφυγε τότε και το ξαναέκανε?Θυμάμαι τότε είχα βάλει και μεγάλη ψύκτρα στο tda λόγω αρκετής θέρμανσης στο 3ωρο.Φυσικά όταν το έβαλα είχα τσεκάρει τάσεις βάση σχεδίου και όλες ήταν ακριβώς εκεί που έλεγε το σχέδιο(τροφοδοτικό-υψηλή-vertical-ήχο)!Θα χαρώ να έχω νέα σας.Φυσικά και δοκιμάσαμε με το mute στο τηλεκοντρόλ αλλά που τέτοια τύχη!Τέλος την γνώμη σας για ηλεκτρολυτικούς!Θα χρειαστεί πάλι να αλλάξω μιας και είχα αλλάξει πριν 2-3 χρόνια?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    αν παιζει συνεχεια αλλαξε μονο γυρω απο το TDA.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη supermanboy
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Τάκη θα δω λιγάκι εκεί γύρω όπως μου λες!Έχεις να μου επιστήσεις προσοχή σε κάτι άλλο?Σου έχει τύχει αυτή η βλάβη σε αυτό το μοντέλο?Βασικά κάτι συγκεκριμένο?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    ελεγξε και την ταση που παει στο TDA.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη supermanboy
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Τάκη μου αυτό ήθελα να σε ρωτήσω!Το tda από ότι βλέπω παίζει από 28-35 μέγιστη τάση.Η sony στο σχέδιο που έχω στον πυκνωτή του τροφοδοτικού(C609/2200μf-50v) δεν αναφέρει πόσο πρέπει να είναι σαν μέτρηση εκτός αν δεν διαβάζω κάτι καλά!Δεν θυμάμαι τότε πόσο την είχα μετρήσει!Τι λες?Αν η τάση είναι καλή και έχω μεταβολή από volume και με παλμογράφο δω στα 1 κ 5 ποδαράκι τον ήχο, τότε tda νεκρό σωστά?Κάτι με το mute να δω?Μήπως δηλαδή πέρνει συνεχώς εντολή για mute/5v?Επίσης από την πείρα σου αντέχει σε διάρκεια χρόνου το tda?Το λέω διότι σε γενικές γραμμές οι δικοί μου ακούνε αρκετά χαμηλά τηλεόραση.Με πυκνωτές να σχοληθώ?Θυμάμαι είχα αλλάξει στο tda ηλεκτρολυτικούς αλλά δεν ορκίζομαι!Θα φανεί.Σε όλους είχα βάλει μαρκαδόρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanboy : 27-06-12 στις 20:53

  6. #6
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    αρχικα ελεγξε αν εχεις ηχο απο scart (ξεχασα να σου το πω )αν δεν εχεις κανε τις μετρησεις αλλαξε τον c609 και πες μας.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη supermanboy
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisegio Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχικα ελεγξε αν εχεις ηχο απο scart (ξεχασα να σου το πω )αν δεν εχεις κανε τις μετρησεις αλλαξε τον c609 και πες μας.
    Τάκη σε ευχαριστώ!Θα κάνω αυτό που μου λες και θα ενημερώσω.Αν έχω ήχο από scart τότε λες καμία ψυχρή κόληση εκεί στην φύσα με τα μεγάφωνα?

  8. #8
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    οχι πας αλλου........

  9. #9
    Το avatar του χρήστη supermanboy
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως κατάλαβα!ic1101.Δεν μένει άλλο.Αν φταίει αυτό ρε Τάκη πόσο πάει και αν υπάρχει!Το πέρνω από sony ή από κανά ebay?Αξίζει τον κόπο?Σου έχει ξανατύχει?

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    μήπως έχει πρόβλημα στον κρύσταλο και δεν έχει ήχο;
    άλλαξε το ic του ήχου που σου είπε ο τάκης πρώτα 3€ έχει εκεί στη θεσσαλονίκη

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας