Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    279

    Lightbulb acer lcd al1917a δεν εχει φωτισμο

    Καλησπερα παιδια,
    θα ηθελα την βοηθεια σας...
    εχω αυτη την οθονη και το προβλημα ειναι πως αναβει για ενα δευτερολεπτο και μετα ξανα σβηνει...
    την ανοιξα μεσα και αλλαξα καποια πυκνωτακια που ηταν φουσκωμενα αλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει..
    παρατηρησα πως αν ρειξω φως στην οθονη αυτη δειχνει...
    που εντοπιζουμε οτι ειναι οι λαμπες οι κατι αλλο?
    αυτη ειναι η πλακετα..
    http://www.auctiva.com/hostedimages/showimage.aspx?gid=1384827&ppid=1122&image=3964753 84&images=396475384,396475418&formats=0,0&format= 0

  2. #2
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς με το λινκ που έδωσες δεν είδα τίποτα αλλά να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα να είναι το inverter. Εχει καει και δεν ανάβουν οι λάμπες απο πίσω.....Μέτρα το inverter να δεις αν βγάζει τάση
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς με το λινκ που έδωσες δεν είδα τίποτα αλλά να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα να είναι το inverter. Εχει καει και δεν ανάβουν οι λάμπες απο πίσω.....Μέτρα το inverter να δεις αν βγάζει τάση
    Εχω και εγω παρόμοιο προβλημα αλλά εμένα δεν φαινεται κατι στην οθόνη αν ρίξω φως. Πως ακριβώς μετράμε τον inverter?

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως δεν μετράω inverter καθώς δεν θέλω να καώ ζωντανός γιατί δεν έχω την πείρα και γνώση να το κάνω.

    Σοφιανέ δες τη φωτό και άλλαξε πρώτα όλα μα όλα τα πυκνωτάκια σου και αυτά που δεν είναι φουσκωμένα, εκτός από τον μεγάλο που είναι σε οριζόντια θέση και τσεκάρισε και τις 2 πράσινες ασφάλειες. Βγάλτες και μέτρησέ τες για συνέχεια στο πολύμετρο στην θέση αντίστασης αλλά καλό θα ήταν να τις αλλάξεις αμέσως και τις 2. Γράφουν στην πλακέτα πόσα Amperes είναι και στα πόσα Volts. Μετά ξαναγράφεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν μετράω inverter καθώς δεν θέλω να καώ ζωντανός γιατί δεν έχω την πείρα και γνώση να το κάνω.

    Σοφιανέ δες τη φωτό και άλλαξε πρώτα όλα μα όλα τα πυκνωτάκια σου και αυτά που δεν είναι φουσκωμένα, εκτός από τον μεγάλο που είναι σε οριζόντια θέση και τσεκάρισε και τις 2 πράσινες ασφάλειες. Βγάλτες και μέτρησέ τες για συνέχεια στο πολύμετρο στην θέση αντίστασης αλλά καλό θα ήταν να τις αλλάξεις αμέσως και τις 2. Γράφουν στην πλακέτα πόσα Amperes είναι και στα πόσα Volts. Μετά ξαναγράφεις.
    Φιλε μου Βαγγελη αλλαξα ολους τους πυκνωτες καθως κοιταξα και τις σφαλειες που μου ειπες τις δυο και την αντισταση και ηταν οκ ομως το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει...
    τωρα παμε στα mosfet η μπορει να ειναι καποιος μετασχηματιστης?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Όσο βαρετό κ αν φαίνεται πρέπει να βγάλεις φωτό του τροφοδοτικού σου. Μόνο αν κάποιος δει το δικό σου τροφοδοτικό θα καταλάβει είτε με την πείρα του είτε από τον χρωματισμό της πλακέτας από θερμοκρασία και θα βρεθείς πιο κοντά στην λύση. Δεν μπορώ να σου πω να πας στα mosfets γιατί η πλακέτα σου δεν ξέρω αν έχει χρωματισμό γύρω από τα mosfets. Όταν εννοείς ότι άλλαξες όλους τους πυκνωτές φαντάζομαι και τον μικρό στο κυκλάκι, έτσι δεν είναι; Επειδή φαίνεται μικρός δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι ο πιο βασικός πυκνωτής για την βλάβη σου. Εκεί κοντά έχει μια δίοδο και παραδίπλα μια αντίσταση. Έλεγχο και αυτά. Έλεγξε και τις διπλοδιόδους κοντά στους πυκνωτές επάνω στην ψύκτρα.

    Βασικό είναι να μετρήσεις για αρχή τις τάσεις στην έξοδο του τροφοδοτικού σου και να ποστάρεις φωτογραφίες να δουν και οι υπόλοιποι.

    Με το μάτι εσύ δες για πιθανές οξειδώσεις στο regulator 3.3V (sot-223) στην mainboard, δες στην πλακετίτσα του on/off την αντίσταση, κοίταξε από κάτω το τροφοδοτικό για ψυχρές στους μετασχηματιστές, έλεγξε την φύσα από την κάτω μεριά για ψυχρές, δοκίμασε να αφαιρέσεις το καλώδιο που καταλήγει στο panel και να ξαναδοκιμάσεις αν παραμένουν πιο πολλά sec ανοικτές οι λάμπες, βγάλε το vga καλώδιο να δεις αν υπάρχει διαφορά έστω και ελάχιστη, κάνε τράμπα τις λάμπες στους μετασχηματιστές.

    Το πρόβλημα έπρεπε να λυθεί με αλλαγή όλων των πυκνωτών αλλά μπορεί είναι αλλού αν δεν υπάρχουν σημάδια χρωματισμού από θερμοκρασία. Βγάλε μια φωτό να διευκολυνθείς πιο γρήγορα για να μην παιδεύεσαι και να παίρνεις πιο κατατοπιστικές απαντήσεις.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο βαρετό κ αν φαίνεται πρέπει να βγάλεις φωτό του τροφοδοτικού σου. Μόνο αν κάποιος δει το δικό σου τροφοδοτικό θα καταλάβει είτε με την πείρα του είτε από τον χρωματισμό της πλακέτας από θερμοκρασία και θα βρεθείς πιο κοντά στην λύση. Δεν μπορώ να σου πω να πας στα mosfets γιατί η πλακέτα σου δεν ξέρω αν έχει χρωματισμό γύρω από τα mosfets. Όταν εννοείς ότι άλλαξες όλους τους πυκνωτές φαντάζομαι και τον μικρό στο κυκλάκι, έτσι δεν είναι; Επειδή φαίνεται μικρός δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι ο πιο βασικός πυκνωτής για την βλάβη σου. Εκεί κοντά έχει μια δίοδο και παραδίπλα μια αντίσταση. Έλεγχο και αυτά. Έλεγξε και τις διπλοδιόδους κοντά στους πυκνωτές επάνω στην ψύκτρα.

    Βασικό είναι να μετρήσεις για αρχή τις τάσεις στην έξοδο του τροφοδοτικού σου και να ποστάρεις φωτογραφίες να δουν και οι υπόλοιποι.

    Με το μάτι εσύ δες για πιθανές οξειδώσεις στο regulator 3.3V (sot-223) στην mainboard, δες στην πλακετίτσα του on/off την αντίσταση, κοίταξε από κάτω το τροφοδοτικό για ψυχρές στους μετασχηματιστές, έλεγξε την φύσα από την κάτω μεριά για ψυχρές, δοκίμασε να αφαιρέσεις το καλώδιο που καταλήγει στο panel και να ξαναδοκιμάσεις αν παραμένουν πιο πολλά sec ανοικτές οι λάμπες, βγάλε το vga καλώδιο να δεις αν υπάρχει διαφορά έστω και ελάχιστη, κάνε τράμπα τις λάμπες στους μετασχηματιστές.

    Το πρόβλημα έπρεπε να λυθεί με αλλαγή όλων των πυκνωτών αλλά μπορεί είναι αλλού αν δεν υπάρχουν σημάδια χρωματισμού από θερμοκρασία. Βγάλε μια φωτό να διευκολυνθείς πιο γρήγορα για να μην παιδεύεσαι και να παίρνεις πιο κατατοπιστικές απαντήσεις.

    Φιλε μου Βαγγελη ανεβαζω φωτο ωστε να τις δεις και εσυ και τα αλα παιδια μηπως με βοηθησετε παιρετερω..
    στην φωτο με το κατω μερος της πλακετας εχω κυκλωσει ενα σημειο οπου μου χτυπαει το buzzer και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο..
    στη φωτο με το πανω μερος της πλακετας οι πυκνωτες εχουν αλλαχθει γιατι η φωτο ειναι πριν τους αλλαξω..
    περιμενω βοηθεια σας
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Τεστάρισε ότι σου έχω σε κύκλο στην επάνω μεριά του τροφοδοτικού, προσωπικά θα τα άλλαζα γιατί το τροφοδοτικό βγάζει πρόβλημα πρώτα εκεί από όσα διάβασα και μετά σου δημιουργεί μπουρλότο στο κάτω μέρος στο σημείο που είναι το U102.


    Ο μικρός πυκνωτής που άλλαξες τσέκαρε ότι είναι στους 105.
    Στα mosfets και στους μετασχηματιστές δεν έχεις αποχρώσεις στην πλακέτα από θερμοκρασία αλλά δες ποιοι είναι και μέτρα τους ωμικά.

    Από την κάτω μεριά τώρα εκεί που λες ότι χτυπάει το buzzer δες αν η D106 καταλήγει στο U102 (TEA1532A), τσεκάρισε την δίοδο zener ZD104 15V, τα Q101-P10NK60 / Q102-BC817 και την αντίσταση R125=4.7K.

    Aυτά από εμένα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεστάρισε ότι σου έχω σε κύκλο στην επάνω μεριά του τροφοδοτικού, προσωπικά θα τα άλλαζα γιατί το τροφοδοτικό βγάζει πρόβλημα πρώτα εκεί από όσα διάβασα και μετά σου δημιουργεί μπουρλότο στο κάτω μέρος στο σημείο που είναι το U102.


    Ο μικρός πυκνωτής που άλλαξες τσέκαρε ότι είναι στους 105.
    Στα mosfets και στους μετασχηματιστές δεν έχεις αποχρώσεις στην πλακέτα από θερμοκρασία αλλά δες ποιοι είναι και μέτρα τους ωμικά.

    Από την κάτω μεριά τώρα εκεί που λες ότι χτυπάει το buzzer δες αν η D106 καταλήγει στο U102 (TEA1532A), τσεκάρισε την δίοδο zener ZD104 15V, τα Q101-P10NK60 / Q102-BC817 και την αντίσταση R125=4.7K.

    Aυτά από εμένα.
    Φιλε μου Βαγγελη στο κατω μερος οντως η D106 καταληγει στο U102 που χτυπαει...
    ειναι φυσιολογικο?
    τσεκαρα την αντισταση R125 και ειναι οκ στα 4,7Κ..
    Θελω να ρωτησω πως θα τσεκαρω οτι ειναι οκ τα Q101-P10NK60 / Q102-BC817 καθως και το τρανζιστορ στο πανω μερος?
    μου ειπες να τσεκαρω την ζενερ ZD104 αν παιρνει 15V..μπορω να την μετρησω εχωντας μονο σκετη την πλακετα με τροφοδοσια εξωτερικα στον παγκο χωρις οθονη και αλα...?
    ευχαριστω πολυ...

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Την D106 θα την ελέγξεις με πολύμετρο στην θέση αντίστασης. Από την μια θα έχεις συνέχεια, από την αντίθετη δεν θα έχεις. Δες σε ποιο pin του U201 καταλήγει από τους δρόμους.

    Για την zener δες τους δρόμους και μέτρησέ την (15V) από εξάρτημα στην επάνω μεριά για να μην λύνεις και δεν νομίζω ότι γίνεται μόνο με το τροφοδοτικό στον πάγκο.

    Θα σε βοηθήσουν πιο έμπειροι για αυτό το σημείο του κυκλωματος και για το πως θα τεστάρεις τα transistors και την έξοδο των συγκεκριμένων.

    το pinout του U201 για να δεις σε πιο ποδαράκι καταλήγει η δίοδος που υποπτεύεσαι.
    http://www.chinaicmart.com/series-TEA/TEA1532.html

    Να είσαι πολύ μα πάρα πολύ προσεκτικός με τις τάσεις. Αλλιώς άστην. Δεν αξίζει να πάθεις κάτι για ένα monitor.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Samsung] Προβλημα με φωτισμο σε Samsung
    από tasos94 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 23:54
  2. [Φορητός Η/Υ] acer
    από sweetmarykal στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 15:17
  3. [Οθόνη Samsung] 731bf samsung LCD monitor ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΙΣΜΟ/ΕΙΚΟΝΑ
    από xifis στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 01:21
  4. Προβλημα με μονιτορ samung στο φωτισμο
    από jeck στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 23:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας