Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Παρος
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Εστια bosch αναβει συνεχεια το ματι

    Καλησπερα σε ολους. Εχω μια εστια bosch και ξαφνικα ενω δουλευαν ολα τελεια, οταν πατησω το κουμπι touch ενεργοποιησης και ενω τα κουμπια ρυθμισης εντασης ειναι στο 0 αναβει το μεγαλο ματι στο τερμα και δεν αλλαζει κατι πειραζοντας το κουμπι του. Σβηνει οταν απενεργοποιησω τα παντα στην εστια.
    Εχει το καθε ματι το δικο του ρελε και υπαρχει πιθανοτητα να εχει κολλησει με κλειστο κυκλωμα;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.194

    Προεπιλογή

    Ναι, το ρελε ειναι πιθανότατα

  3. #3
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Νίκο.Υπάρχει περίπτωση να εχει πρόβλημα και η πλακέτα.Μου εχουν τύχει 2-3 φορές.Πολύ πιθανο και κάποιο ρελέ της πλακέτας οπως αναφέρει και ο klik

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Παρος
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με εστιες αλλά ειμαι σχετικος με το ηλεκτρολογικο κομματι. Υπαρχουν ρελε στο εμποριο; ειναι κολημενα πανω στη πλακετα; η ταση του πηνιου ειναι 9-12 volt; η μετρηση του ειναι σχετικα ευκολη στο σημειο που ειναι δηλαδη υπαρχει προσβαση ή πρεπει να βγει απο τη πλακετα και να γινει test.
    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Παρος
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ανοιξα την εστια και ειδα πως ειναι. Τα ρελε ειναι 9ν dc 16 A. Θα προσπαθησω να δω εαν οι επαφες εχουν παραμεινει κλειστες ενω ειναι χωρις τροφοδοσια.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Παρος
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπερα. Τελικα δεν ηταν το ρελε. Ηταν το τροφοδοτικο της πλακετας και το αλλαξε φιλος. Ευχαριστω

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.354

    Προεπιλογή

    Να ακούσουμε υποθέσεις πως γίνεται από ελαττωματικό τροφοδοτικό να έχει τέτοια συμπτώματα όπως αυτά στο 1ο ποστ. (ειδικά στο μεγάλο μάτι να είναι μόνιμα αναμμένο) ναι μεν μπορείς να το ανάψεις με δική σου εντολή , αλλά όχι να το σβήσει?

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (12-08-19)

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Παρος
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Αναβε χωρις εντολη απο το διακοπτη ( μολις ενεργοποιουσα τις εστιες αναβε στο full παρολο που διακοπτης εντασης touch ηταν στο μηδεν και στα 4 ματια). Ο φιλος ηλεκτρονικος μολις του το ειπα απεκλεισε το ρελε και εδωσε πολλες πιθανοτητες στο τροφοδοτικο οπου και αλλαξε.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.354

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβε χωρις εντολη απο το διακοπτη ( μολις ενεργοποιουσα τις εστιες αναβε στο full παρολο που διακοπτης εντασης touch ηταν στο μηδεν και στα 4 ματια). Ο φιλος ηλεκτρονικος μολις του το ειπα απεκλεισε το ρελε και εδωσε πολλες πιθανοτητες στο τροφοδοτικο οπου και αλλαξε.
    Κατανοητά όλα τα παραπάνω (ότι άλλη ενέργεια είναι η ενεργοποίηση και άλλη η επιλογή έντασης )
    μολις ενεργοποιουσα τις εστιες αναβε στο full
    Εδώ τι κουμπί έχει? (πάλι touch κουμπί δεν είναι για την ενεργοποίηση?) (κατανοητό ότι δεν είχες πατήσει τα κουμπιά επίσης touch της έντασης για να ανάψουν) .
    Απορώ για το συμβάν γιατί αν θεωρούμε ότι τυχαία κόλλησε το κουμπί touch της έντασης
    Θα μπορούσε που λέει ο λόγος και από ένα ελαττωματικό τροφοδοτικό να κολλήσει και το κουμπί touch ενεργοποίησης . (π.χ. απουσία χειριστή της κουζίνας από τον χώρο και ταυτόχρονα βλάβη τροφοδοτικού που θα μπορούσε να ανάψει την εστία ? απουσία του χειριστή? )

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βιβή Ξάμπλα
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Εστίες Bosh βλάβη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Εχω μια εστια bosch και ξαφνικα ενω δουλευαν ολα τελεια, οταν πατησω το κουμπι touch ενεργοποιησης και ενω τα κουμπια ρυθμισης εντασης ειναι στο 0 αναβει το μεγαλο ματι στο τερμα και δεν αλλαζει κατι πειραζοντας το κουμπι του. Σβηνει οταν απενεργοποιησω τα παντα στην εστια.
    Εχει το καθε ματι το δικο του ρελε και υπαρχει πιθανοτητα να εχει κολλησει με κλειστο κυκλωμα;
    Καλησπέρα!Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την εστία μου!Ρώτησα τεχνικό σε κατάστημα με ανταλλακτικα και μου είπε είναι σίγουρα η πλακέτα χωρίς καν να έρθει να το δει και οτι δεν συμφέρει να την αλλαξω γιατί κοστίζει οσο ολη η εστία. Μπορείτε σας παρακαλω να μου πείτε ποσο σας κόστισε το ανταλλακτικό;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] Συνεχης θορυβος στην εξωτερικη μοναδα
    από LYBCO στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-19, 13:19
  2. [Neff] NEFF ΚΕΡΑΜΙΚΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΕΣΤΙΑ
    από andreasp στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-19, 22:03
  3. CYBEX 600H δεν αναβει...
    από teo24 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-19, 16:13
  4. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-19, 19:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας