Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή Ηλεκτρικος Θερμοσιφωνας- Βοηθεια

    παιδια προσφατα επαθε ζημια ο θερμοσιφωνας...ειναι ενας ΕLCO DUROGLASS
    αν δεν κανω λαθος!

    ζεσταθηκαν τα καλωδια και εγινε η κλεμα καρβουνο!!!
    ο γενικος δεν επεσε διοτι μαλλον προλαβα το βραχυκυκλωμα!

    θεωρω οτι για να συμβει αυτο προφανως υπαρχει καποια διαρροη, πως ομως
    εχει συμβει κατι τετοιο? πιστευετε οτι μπορω να αλλαξω αντισταση?
    δωστε μου μερικες συμβουλες για το τι να κοιταξω και τι θα πρεπει να προσεξω.

    Ευχαριστω!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Βγάλε την αντίσταση και αν σου φανεί ... περίεργη άλλαξε την.

  3. #3

    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Ελέγχεις την αντίσταση εάν έχει διαρροή ως προς την γή, πράγμα απίθανο δίοτι θα σου έπεφτε ο αντιηλεκτροπληξιακός (εάν υπάρχει). Πιστέυω πάντως οτι λίγο δύσκολο να υπάρχει βραχυκύκλωμα και να μήν έπεσε η ασφάλεια. Κανονικά τα καλώδια αντέχουν σε μεγαλύτερο ρεύμα από το ονομαστικό της ασφάλειας (λέμε τώρα, ανάλογα με τα κέφια του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη). Μήπως είναι χαλασμένη η ασφάλεια;;
    Εάν τα καλώδια ζεστάθηκαν κοντά στην κλέμα που έγινε κάρβουνο τότε 90% δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα, αλλά ήταν χαλαρό κάποιο καλώδιο στην κλέμα και αυτο σπινθίριζε με αποτέλεσμα την τοπική αύξηση της θερμοκρασίας. Το έργο το έχω δεί και είπαι η πιο πιθανή εξήγηση.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά τα λέει ο φίλος ΠΕΤΡΟΣ.
    Ακόμα μια πιθανότητα είναι να έχει ο ηλεκτρολόγος μικρή διατομή στα καλόδια , όπου αυτό το συναντάμε σε παλιά σπίτια. Στα καινούργεια σπίτια πλέον όλα εχουν πάχος καλοδίου για τον θερμοσίφωνα 4mm.

  5. #5

    Προεπιλογή

    4 τετραγωνικά χιλιοστά (όχι χιλιοστά)

  6. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_sotiris
    Πολύ σωστά τα λέει ο φίλος ΠΕΤΡΟΣ.
    Ακόμα μια πιθανότητα είναι να έχει ο ηλεκτρολόγος μικρή διατομή στα καλόδια , όπου αυτό το συναντάμε σε παλιά σπίτια. Στα καινούργεια σπίτια πλέον όλα εχουν πάχος καλοδίου για τον θερμοσίφωνα 4mm.
    Εαν θέλει να τσεκάρει την διατομή του καλωδίου θα πρέπει ο χάλκινος αγωγός να μετράει Φ2,2 χιλιοστά για 4mm2 επιφάνεια, οπότε μια σφάλεια 20Α είναι μια χαρά

  7. #7
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    παιδια το καλωδιο ειναι αρκετα χοντρο...και μαλιστα δυσκολευτικα αρκετα για να κοψω το κατεστραμενο
    μερος με ενα μικρο κοφτακι. Οι δικοι μου εχουν τρελαθει να τον πεταξουν στα σκουπιδια και να παρουν καινουργιο...εγω θεωρω οτι ειναι κριμα να πετακτει για 10Ε το πολυ ζημια!..

    εχω μεινει απο πολυμετρο αυτες τις μερες και δεν μπορω να παρω μετρησεις...ειναι παντος κατι που σκευτομουν
    απο την προτη στιγμη...πρως το παρων εχω φτιαξει τα καλωδια και εχω αλλαξει κλεμα (διστοιχος δεν βρηκα
    καποια αμπερατη! αν βρω θα βαλω μεγαλυτερη)

    ο πινακας ειναι νεας τεχνολογιας και δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα εκει.

    επισεις θελω να ξερω την διαδικασια αλλαγης της αντιστασης σε περιπτωση που χρειαστει...λογικα πρεπει να
    περιεχει φλατζα ετσι? επισεις γνωριζει κανεις αν την αντισταση την βιδωνουμε με συγκεκριμενη ροπη? αναπτυσονται
    πιεσεις μεσα στο θερμοσυφωνα...δεν νομιζω να την βιδωνουμε ετσι απλα...

    P.S θα πω κατι εντελως ακυρο...παιζει να εχουν λιωσει οι σπυρες της αντιστασης εσωτερικα και να εχουν πεσει
    τα Ω με αποτελεσμα μεγαλυτερη καταναλωση απο αυτη που μπορουν να αντεξουν τα καλωδια? ή εστω
    παιζει να ειχε ακουμπησει ο ουδετερος πανω στο μεταλλο της αντιστασης και σιγα σιγα να ελιωσε με αποτελεσμα
    να γινει διαρροη?

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    chip το διατύπωσες πολύ σωστά

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Μαλον η κλέμα ηταν χαλαρή . με τα χρονια χαλαρωνουν .σωστα τα ειπε ο Πέτρος ο θερμοσιφονας αν δεν τριπηση δεν υπαρχει λογος να αλαξη

  10. #10
    Το avatar του χρήστη ggr
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Ποτε εγινε η εγκατασταση του θερμοσιφωνα και απο ποιον? Ισως σε αυτον θα πρεπει να απευθυνθεις, παιζει και η εγγυηση επισης.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ?θερμοσιφωνας?
    από jakektm στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 10:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας