Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Περιεργη Κατασταση με ενισχυτη

    Καλησπερα στη παρεα,επεσε στα χερια μου ενας ενισχυτη 1200w max 600 κατι rms ο οποιος εχει υποστει σκληρη χρηση απο υπερθερμανσεις σε σημειο μερικα απτα drivers να καουν εντελως και μερικα transtistor εξοδου απτο ενα καναλι,επισκευαστηκε απο καποιον τεχνικο αλλαζοντας τα 2 απτα 4 τρανζιστορ στην μια μερια με "επαγγελματικα" αρκετα μεγαλυτερα απο τα αλλα 2 που ειχε μαμα,οταν τον πηρα εγω ειχε καψει τα αλλα 2 και οποτε ανοιγε ηταν σε protect mode,τα αντηκατεστησα αλλα το protect ειναι ακομα αναμενο.
    Ολα φαινονται να ειναι ενταξει και αποτι εχω καταλαβει για ειναι σε προτεκτ καποιο βραχυκυκλομα συμβαινει καπου και εδω ειναι που θελω βοηθεια.
    Θα ανεβασω και φωτογραφιες για να εχετε καλυτερη εικονα.
    Ευχαριστω

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Ανέβασε φωτογραφίες και γράψε μάρκα / μοντέλο του ενισχυτή.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ειναι ενας mac Zx 4000
    Στην φωτογραφια ειναι αφαιρεμενα τα τρανζιστορ που εκαψε.



  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Καποια γνωμη παιδια?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    ..... ναι ... για να αρχισεις να παιρνεις καμμια γνωμη αρχισε να κοβεις απο τα watt και βλεπουμε στην πορεια ....
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mariosinsuex (24-10-14)

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Φίλε Πάνο μην απορείς που ενώ εσύ για τον ενισχυτή αν και έδωσες (για όσους δεν τον γνωρίζουν σίγουρα δεν είναι αντηληπτό και σαφές) μάρκα και μοντέλο και φωτογραφίες (οι οποίες μπορεί και να τρόμαξαν) και έκανες το «λάθος» να πεις τα βατ του αναφέρει ο κατασκευαστής του
    (είναι ο κατασκευαστής του άραγε βλάκας ή απατεώνας; δεν ξέρει να μετράει κουκιά ) …δεν πήρες τις απαντήσεις που σίγουρα θα ήθελες

    (δεν αφορά τα μέλη του φόρουμ και όσους ηθελημένα δεν συμμετέχουν) Είναι απλό: η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει άγνοια ανεπάρκεια και πολύ χαμηλό επίπεδο γνώσης το οποίο σκόπιμα συμπιέζεται προς τα κάτω όπως σε όλα τα «Ελληνικά» σάιτ του είδους που είναι και γνωστοί οι χρηματοδότες τους και οι σκοποί τους και που διαφεντεύονται από τις ίδιες γνωστές οικογένειες και φατρίες
    (αυτό απλά και μόνο για το ότι δεν έχεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι ακόμη) δηλ. πολλοί έχουν επιλέξει να μην συμμετέχουν!

    Σου απαντώ λοιπόν και επί της ουσίας:
    Η προσέγγιση πρέπει να είναι βήμα-βήμα γιατί έχει μια κάποια πολυπλοκότητα
    εκτός και αν κάποιος από τα μέλη του φόρουμ ξέρει την απάντηση και τότε όλα θα είναι απλούστατα για όλους και θα μάθουμε κάτι εύκολα

    Όπως πάντα πολλά μπορούν να φταίνε και για αρχή μια απλή και εύκολη λύση είναι να αφαιρέσεις τα τρανζίστορ ισχύος και από δύο κανάλια δεν είναι πολλά και είναι αυτά που βρίσκονται στις δύο απέναντι ακριανές εγκοπές της πλακέτας (εκτός και αν τα έχεις μετρήσει και είναι όλα καλά)
    Αν το πρόβλημα παραμείνει τότε θα ξέρεις ότι δεν οφείλεται μόνο στο στάδιο εξόδου και τα τρανζίστορ του αλλά σε αυτά ή και σε κάτι άλλο και τότε θα μιλήσουμε για το επόμενο βήμα

    Πες μας και τι ενέργειες έχεις κάνει μόνος σου προς αυτήν την κατεύθυνση μήπως αυτό βοηθήσει πχ
    1. μέτρησες τα υπόλοιπα τρανζίστορ είναι ΟΚ;
    2. τι τάσεις μέτρησες;
    κλπ

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον UV. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mariosinsuex (24-10-14)

  9. #7
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Οταν ο ιδιος ο χρηστης απο την εικονα που εχει δεν μπορει να καταλαβει τι εχει μπροστα του ΔΛΔ εναν ενισχυτη ο οποιος οριακα ειναι 4Χ35 στα 8Ω πιθανον 4 Χ 60 στα 4 ωμ και αμα τον γεφυρωσεις θα παρει οριακα 2 Χ80 στα 8 και ισως πολυ ισως 2Χ120 στα 4 τι σε κανει να πιστευεις οτι ο ιδιος ανθρωπος εχει και την πιθανοτητα να επισκευασει το μηχανημα .

    Οταν φυσικα δεχτηκε να του βαλουν """επαγγελματικα τρανσιστορ"" επανω το μηχανημα τελειωσε εκει, συν οτι αν και δεν μπορει να φανει σωστα απο τις φωτογραφιες ισως και να ειναι κολλημενα πανω με σιλικονη τζαμιων και οχι βιδωμενα ...


    Αρα αν καποιος θελει να ασχοληθει θα πρεπει να ξεκινησει απο το μηδεν απο το τι ειναι αντισταση πως και γιατι την κολλαμε κλπ κλπ .

    Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι και εγω αλλα και αρκετα αλλα παιδια θα ειχαν την προθεση να μπουν στην διαδικασια αν και επιπονη πλην ομως υπαρχουν δυο σοβαρα προβληματα

    Το ενα ειναι οτι η μεταδοση της γνωσης με αυτο τον τροπο εγκυμονει κινδυνους και πολλες φορες η γλωσσα επικοινωνιας ειναι ενα σοβαρο θεμα διοτι αλλα λεει ενας επαγγελματιας τεχνικος και αλλα καταλαβαινει ο ερασιτεχνης χρηστης .

    Το επομενο προβλημα ειναι οτι προφανως διαφοροι χρηστες μπορει να εχουν διαφορετικες προσεγγισεις η παρομοιες προσεγγισεις για το ιδιο θεμα οποτε δεν ειναι καθολου δυσκολο η επισκευη καταληξει σε διαμαχη μεταξυ μελλων .

    Δυστυχως στην συνολικη εικονα θα πρεπε να προσθεσεις και διαφορους ημιμαθεις οι οποιοι θα μπουν μεσα στο νημα λεγοντας το μακρυ και το κοντο τους χωρις καν την προθεση να εξετασουν την μικρη πιθανοτητα να κανουν λαθος ...

    Αυτα που λες για οικεγενειες και φατριες μου ειναι ακατανοητα αλλα προφανως για να τα γραφεις κατι θα ξερεις παραπανω απο μενα

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Θεωρω δεδομενο οτι υπαρχει ενταση αναμεσα μας απο το πρηγουμενο ποστ που τσπ μπορει και να διαφωνουμε σε ενα θεμα και σε προσκαλεσα να μιλησουμε τηλεφωνικα ωστε να μπορουμε να δωσουμε εξηγησεις για το θεμα καλυτερα ο ενας στον αλλο αλλα ισως να μην ελαβες το μηνυμα για καποιον λογο .Το προτεινω λοιπον και δημοσια στην περιπτωση που δεν το ελαβες .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  10. #8
    Το avatar του χρήστη windmill82
    Μέλος
    Όνομα
    windmill82
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Ειμαι λιγο off topic αλλα θα ηθελα να θυμισω οτι για το θεμα της ισχυος των ενισχυτων εχουμε μιλησει και σε αλλο νημα και η καταληξη μας ειναι οτι η ονομαστικη ισχυς που δινει ο εκαστοτε κατασκευαστης πρεπει να θεωρειται αοριστη διοτι δεν μπορουμε να γνωριζουμε υπο τι συνθηκες , τι φορτιο και τι παραμορφωση μετρηθηκε. Επομενως, κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει λογος να στεκομαστε αν το μηχανημα ειναι 400 ή 40w. Tις καλησπερες μου.

  11. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από east electronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρω δεδομενο οτι υπαρχει ενταση αναμεσα μας απο το πρηγουμενο ποστ που τσπ μπορει και να διαφωνουμε σε ενα θεμα και σε προσκαλεσα να μιλησουμε τηλεφωνικα ωστε να μπορουμε να δωσουμε εξηγησεις για το θεμα καλυτερα ο ενας στον αλλο αλλα ισως να μην ελαβες το μηνυμα για καποιον λογο .Το προτεινω λοιπον και δημοσια στην περιπτωση που δεν το ελαβες .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    Φυσικά και υπάρχει ένταση όταν λέω ότι ο ενισχυτής έχει μία από τις πολλές τοπολογίες που είναι συμπληρωματικής συμμ., ή και άλλες ψευδο-συμπληρωματικής συμμ., ή push-pull κλπ και εσύ επιμένεις ότι είναι κοινού εκπομπού; και μου λες για τρανζίστορ 1, 4 και 7
    αν δεν χρησιμοποιούμε αυτούς τους διεθνείς όρους πως θα συνεννοούμαστε;

    και ότι έχει υβριδική και όχι απλή πόλωση με ωμικό διαιρέτη και θερμοκρασιακή αντιστάθμιση;
    Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί επέλεξες να εκτεθείς και τελικά να γελοιοποιηθείς με αυτόν τον τρόπο αλλά αυτό είναι δικαίωμα σου
    Το σίγουρο είναι ότι αν δεν μου το έπαιζες administrator δεν θα μου μίλαγες έτσι και να λες ότι δεν αντιλαμβάνεσαι το διαγράφεις
    σκέψου το
    Το σάιτ έχει άδεια για να λειτουργεί σαν δημόσιο φόρουμ με κανονισμούς
    Δεν ήρθα να γράψω στο σπίτι σου ούτε στο μαγαζί σου
    Όλοι κάνουμε λάθη και είμαστε σωστοί όταν τα αναγνωρίζουμε

    Σε αυτά που έγραψες σήμερα φυσικά και συμφωνώ και συμπληρώνω ότι μία επισκευή 15’ ή 30’ το πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούν να πάρουν μέρες και χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα
    Στην περίπτωση αυτή θεωρητικά δεν κινδυνεύει τα +12V γίνονται +24V και σε λίγες άλλες περιπτώσεις φτάνουν τα +100VDC

    Δεν σε πήρα τηλέφωνο ούτε έκανα συνεννόηση μέσω ΠΜ (κακιά συνήθεια των administrators με τα πρόσθετα μενού στο φόρουμ) γιατί είμαι της άποψης αυτά που έχουμε να πούμε μεταξύ μας είναι καλύτερα να τα μαθαίνουν όλοι
    Αυτή είναι και η προτροπή μου σε όσα μέλη του φόρουμ (με καλό σκοπό) ζητούν απευθείας συνεννόηση μέσω ΠΜ

  12. #10
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    οκ λοιπον προτεινε ενα απο το δυο νηματα να συζητησουμε αυτο που διαφωνουμε πολιτισμενα και χωρις προσωπικους χαρακτηρισμους .

    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sharp] SHARP AQUOS 42'' περιεργη βλαβη
    από GeorgeSindos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-13, 16:10
  2. PHILIPS CHASSIS L6 ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ STAND BY.
    από GeorgeSindos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-12, 13:44
  3. Περιεργη συμπεριφορα σε εξωτερικη USB.
    από p_stama στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 14:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας