Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24
  1. #1
    Το avatar του χρήστη louis7
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ιασμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή Τεχνικός,Ερασιτέχνης,Αρχάριος.Τι απ'όλα?

    Επειδή ξεκίνησε σε κάποιο άλλο "θέμα" μια κουβέντα,λέω να την συνεχίσω εδώ.
    Το site το παρακολουθώ καιρό,αλλά από την πρώτη στιγμή,κάτι δεν μου καθόταν καλά στο forum.Ειδικότερα εδώ,στις ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ, δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω :
    Με ποιούς μιλώ,αν είναι επαγγελματίες ή ερασιτέχνες ή άσχετοι ή απλά έχουν πολύ καλές γνώσεις και βοηθούν.
    Δεν τα έχω με τους αρχάριους ή τους ερασιτέχνες αλλά :
    1)Δεν υπάρχει κοινή ΓΛΩΣΣΑ-ΚΩΔΙΚΑΣ επικοινωνίας,πράγμα που μεταξύ τεχνικών υπάρχει.Οπότε ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως να γράψω αλλά ούτε και πως να συνομιλήσω.
    2)Από τη μιά, βλέπω ανθρώπους που κατέχουν το άθλημα πάρα πολύ καλά και από την άλλη,κάποιους να ρωτούν τα αυτονόητα ή να ζητούν να ψάξουν άλλοι για λογαριασμό τους.
    3)Σε αυτή τη δουλειά,το μόνο εύκολο είναι κάποιος να σε μπερδέψει με λανθασμένες πληροφορίες και να ψάχνεις το ΑΙΓΑΛΕΩ στον ΕΒΡΟ.
    Εδώ,επιβάλλετε η πληροφορία να είναι διασταυρωμένη,αποδεδειγμένη και σίγουρη.
    Γιαυτό βλέπετε πολλές φορές ,τεχνικοί να μην απαντάνε,ενώ έχουν διαβάσει το θέμα.Το κάνουν για να προφυλάξουν τον επισκευαστή.
    Εδώ και μερικές μέρες,φοβόμουν να γράψω κάτι σχετικό,μήπως παρεξηγηθώ,αλλά βλέπω ότι σε άλλο "θέμα" τέθηκαν κάποιοι προβληματσμοί.
    Ευκαιρία λοιπόν να κάνω μερικές προτάσεις προς τους ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ.
    Α)Να γράψει κάποιος από εμάς, ένα "read me first" που να εξηγεί με ποιόν τρόπο μπορεί κάποιος να ψάξει μόνος του,πριν απευθυνθεί στο forum.Π.Χ λέξεις "κλειδιά" στο Google,τρόποι αναζήτησης κ.α.
    Β)Να συμμαζευτεί όλο το πλούσιο υλικό που υπάρχει εδώ μέσα,έτσι ώστε να υπάρχει πιό εύκολη πρόσβαση.(να σας πω την αλήθεια,εγω δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη......είναι αλλού στον αλλού)
    Γ)Να δούμε ποιοί είναι PRO και να υπάρχει thread ή level.Να σας πω για μένα.Είμαι Ηλεκτρονικός βασικά(κάνω και άλλα)και ασχολούμε με το servis 16 χρόνια.Δεν είμουν ποτέ ο TOP τεχνικός,αλλά θα ήθελα να επικοινωνώ "τεχνικά" γιατί δεν κάνω την πλάκα μου αλλά Δουλεύω.
    Δεν ξέρω αν σας κούρασα ή αν σας φαίνομαι "κάπως".
    Το κάνω,γιατί βλέπω, πως ίσως είναι το "μοναδικό" στο είδος του στην Ελλάδα και θέλω να προστατεύσω αυτό το επάγγελμα που ΔΕΝ μοιάζει με άλλα.
    Συγχαρητήρια για την δουλειά σας,έχετε ΠΟΛΥ υλικό αλλά ανεκμετάλευτο.
    Συγχαρητήρια επίσης στους ειδικούς που δίνουν τα "φώτα" τους κάτω από "αντίξοες" συνθήκες πολλές φορές(έγραψα παραπάνω τι εννοώ).
    Είμαι δίπλα σας σε όποια προσπάθεια έχει κα να κάνει με την αναβάθμιση αυτού εδώ του χώρου.
    Ηλίας Μπούκας

  2. #2
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    ειμαι 10 χρονια στο χωρο και με πειρα σε κινητα τηλεφωνα και υπολογιστες(LEVEL2)(σε μεγαλη εταιρια κινητης τηλεφωνιας).με τις τηλεορασεις δεν εχω μεγαλη εμπειρια γιατι δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να ασχοληθω σε καποιον που γνωριζει.σε παλιοτερο θεμα εχω αναφερει ακριβως τα ιδια και εχω πει πως υπαρχουν αξιολογα ατομα με εξιδικευση σε αυτο το forum.δεν θεωρω τον εαυτο μου super τεχνικο (παρολο που μεσα απο την δουλεια μου εχω θετικα σχολια απο τους πελατες).

  3. #3
    Το avatar του χρήστη spirakos
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα Ηλια. Οπως καταλαβαινεις βρισκεσαι σε ενα φορουμ οπου σημαινει ελευθερη καταθεση αποψεων ειτε σωστων ειτε λαθος.Συζητηση γινεται
    Σε καμια περιπτωση δεν δενεις κομπο το καθε τι που λεγεται, νοημων ανθρωπος εισαι παιρνεις τη πληροφορια τη φιλτραρεις τι διασταυρωνεις και αναλογως πραττεις
    Καλως ή κακως εδω δεν ειναι SERVICE ROOM. Πως θα περιορισεις καποιον να μη μιλαει θα ζητας αριθμο πτυχιου?Ποσοι πτυχιουχοι παιρνουν μαθηματα απο τον ερασιτεχνη της γειτονιας?
    Πιστευω να καταλαβαινεις οτι το διαδικτυο ειναι πηγη πληροφοριων οχι παντα σωστων.
    Ευχαριστω
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Το avatar του χρήστη edgar
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από louis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Δεν υπάρχει κοινή ΓΛΩΣΣΑ-ΚΩΔΙΚΑΣ επικοινωνίας,πράγμα που μεταξύ τεχνικών υπάρχει.Οπότε ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως να γράψω αλλά ούτε και πως να συνομιλήσω.
    μπορεις να μπεις στον κοπο να εξηγησεις τι εννοεις?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη louis7
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ιασμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παιδιά,δεν θα κάτσω να απαντήσω,σχετικά με το πρώτο post.Νομίζω, πως το κείμενο είναι ξεκάθαρο.Όντως,μπορεί να έχω μεγάλες απαιτήσεις που δεν ταιριάζουν σε αυτόν εδώ τον χώρο.Σεβαστό.Δικαιολογήστε με, γιατί έτσι λειτουργώ στη ζωή μου.
    Μόνον θα πω στον Σπύρο,που μιλάει για "ελευθερία της έκφρασης",ότι είμαι φανατικός οπαδός της.Που διέκρινες το αντίθετο?
    Καλησπέρα.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη kapet
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Αψογα!

    - Βλεπω οτι καταλαβαινομαστε [οι συναδερφοι τεχνικοι], οποτε απο εδω και περα θα μοιραζομαι τις γνωσεις μου μαζι σας.
    Σε καμια περιπτωση δεν θα 'θιξω' τους ερασιτεχνες, [θα βοηθαω ως ενα σημειο], αλλα αυτο που θελω ειναι, να υπερασπιστω και να συ'μπασχω με τους επαγγελματιες τεχνικους.
    Αυτοι με αφορουν, απο αυτους θα βοηθηθω και 'γω, και στο κατω-κατω μιλαμε την ιδια γλωσσα, εχουμε τους ιδιους προβληματισμους και τις ιδιες ανυσηχιες...

  7. #7
    Το avatar του χρήστη spirakos
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Ηλια αυτο καταλαβες? Οτι διεκρινα το αντιθετο?
    Βασιλη αν ειναι να μας κανεις το χατιρι να βοηθας μεχρι ενα σημειο εγω προσωπικα δε θα παρω
    Δε χρειαζομαστε χαρες..και μιας και δε μιλαμε την ιδια γλωσσα οπως λες αρα και δεν συνεννοουμαστε
    Και αφου μονο οι συναδελφοι "τεχνικοι" σε ενδιαφερουν και καταλαβαινουν τους προβληματισμους και τις ανυσηχιες σου για πιο λογο σπαταλας το χρονο σου σε ενα φορουμ οπου το 90% των μελων ειναι ερασιτεχνες & αρχαριοι/ασχετοι. Για να ξεχωρισεις το 10%?
    Αν ναι καλη επιτυχια στην αποστολη σου
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  8. #8
    Το avatar του χρήστη KOKAR
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    ....και μετά ήρθε ο έρωτας !

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (06-04-11), johnnkast (06-04-11)

  10. #9
    Το avatar του χρήστη Phatt
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Τι λετε παλι βρε παιδια...Ημαρτον.
    Να σας πω εγω τι προτεινω.Μπορειτε ανετα, να κανετε εναν ιστοχωρο, ενα forum, κλειδωμενο, που θα μπαινουν μονο διασταυρωμενοι επαγγελματιες, και θα μπορειτε να μιλατε ανοιχτα μεταξυ σας, χωρις να φοβαστε οτι θα μπαινει ο καθε ασχετος(εγω) και θα σας "κλεβει" την τεχνη, φοβουμενοι οτι θα χασετε πελατες, αρα και το μεροκαματο.

    Το να προτεινεται σε ενα ετοιμο φτασμενο forum να γινει μια τετοια αλλαγη, δεν ειναι λιγακι προκλητικο;Δηλαδη να υπαρχει κλειδωμενος τομεας για τους επαγγελματιες που να μπαινουν και να συζητανε μεταξυ τους;Αυτο ειχαν στο νου τους οι ανθρωποι οταν εστειναν το forum; Δεν νομιζω.

    Οπως ειπε και ο aeonios σε αλλο thread: "[...]Τουλάχιστον η πλειονότητα των φίλων εδώ φρονεί πως η γνώση και η ενέργεια πρέπει να είναι ΔΩΡΕΑΝ και ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ σε όλους."
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!
    "Πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα την αγάπη για τη χώρα σου. Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα το μίσος για τις άλλες." Charles De Gaulle.

  11. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον Phatt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Damiano (06-04-11), eett (07-04-11), johnnkast (06-04-11), Nemmesis (06-04-11), Neuraxia (06-04-11)

  12. #10
    Το avatar του χρήστη -nikos-
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    εν πλω
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....και μετά ήρθε ο έρωτας !

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας